Ewa Kania

O której godzinie zmiana świateł z dziennych na mijania jest konieczna? Od 30 października to się zmienia

W okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada szybciej, szczególnie istotna jest dobra widoczność oraz bycie widocznym na drodze. Kiedy więc powinna nastąpić prawidłowa zmiana świateł z dziennych na mijania i czy jeśli tego nie zrobimy, narażamy się na mandat?

Spis treści

Zmiana świateł z dziennych na mijania w odpowiednim czasie jest wyjątkowo ważna dla naszego bezpieczeństwa. Naszego jako kierowców, ale też innych uczestników drogi. Bez odpowiedniego korzystania z oświetlenia samochodu nie jesteśmy widoczni, a takie zachowanie rodzi groźne konsekwencje. Czy zatem zmiana świateł dziennych na mijania o odpowiedniej porze dnia jest obarczona ryzykiem otrzymania mandatu?

Zmiana świateł z dziennych na mijania od 30 października 2022

W tym roku przestawiamy się z czasu letniego na zimowy w nocy z 29 na 30 października (z soboty na niedzielę). Tej nocy będziemy spać dłużej, ponieważ zegarki przestawimy z godziny 3 w nocy na 2.

Co to oznacza? To oczywiste – będzie się robić szybciej ciemno. W związku z tym warto wiedzieć, że taka zmiana świateł z dziennych na mijania zapewni nam lepszą widoczność naszego auta dla innych kierowców w ciągu dnia. Światła mijania – znacznie mocniejsze – umożliwiają komfortowe przemieszczanie się samochodem w gorszych warunkach oświetleniowych (szarówka, przedwieczorny deszcz, czy po zmroku), lub wieczorem.

W nowych samochodach, wyposażonych w światła dziennie, automatycznie zmienia się oświetlenie pojazdu z tego, który czujniki samochodu – badając natężenie światła – włączają w ciągu dnia (dzienne), na takie, które – dzięki ocenie czujników – jest lepsze przy słabszym nasileniu światła dziennego. Wówczas automatycznie nastąpi zmiana świateł z dziennych na mijania.

Automat jednak nie zadziała we wszystkich samochodach. Samochody używane, z rynku wtórnego, wieloletnie auta nie mają takiego systemu oświetlenia, dzięki któremu zmiana świateł dziennych na mijania odbywa się praktycznie przez nas niezauważalnie i automatycznie. Jest to zwykle sygnalizowane pojawieniem się kontrolki reflektora na kokpicie. Czy kierowcy takich aut narażają się na mandat, gdy w odpowiednim czasie nie przełączą ręcznie pokrętła na właściwe oświetlenia swojego pojazdu?

zmiana świateł z dziennych na mijania

Czy światła do jazdy dziennej są obowiązkowe?

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej światła do jazdy dziennej muszą mieć wszystkie samochody, które uzyskały homologację od lutego 2011 roku. Prawo oczywiście nie działa wstecz, więc jeśli nasze auto nie ma świateł do jazdy dziennej, nie musimy ich dodatkowo montować.

Nie musimy, ale możemy. Dopuszczalne jest stosowanie takich akcesoriów, ale trzeba być ostrożnym. Światła muszą po pierwsze mieć odpowiednią homologację, a po drugie być umieszczone w odpowiednim miejscu. Jeśli nie spełnimy wszystkich wymogów, możemy nie zaliczyć przeglądu okresowego. Istnieje też wtedy ryzyko, że zainteresuje się nami policja.

Zmiana świateł dziennych na mijania – o której godzinie?

Samochody coraz częściej wyposażone są w czujniki zmierzchu, dzięki któremu samoczynnie nastąpi zmiana świateł z dziennych na mijania. Nie można jednak zapominać, że czujniki takie mogą być różnie skalibrowane i nie zawsze zareagować prawidłowo do panujących warunków.

To na kierowcy ciąży obowiązek upewnienia się, że ma włączone odpowiednie oświetlenie.

Kodeks drogowy mówi na temat używania świateł do jazdy dziennej tylko tyle:

W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Musimy więc sami ocenić, kiedy robi się na tyle ciemno, aby włączyć światła mijania. Pamiętajmy również, że światła do jazdy dziennej świecą się tylko z przodu. Dopiero po włączeniu świateł mijania, zapalą się tylne i staniemy się odpowiednio widoczni na drodze.

Czujnik zmierzchu na pewno włączy nam światła mijania po wjechaniu do tunelu, ale ten, kto nie ma takie rozwiązania w swoim aucie, kiedy z automatu nastąpi zmiana świateł dziennych na mijania, to musi pamiętać, aby zrobić to samemu.

Kiedy nie wolno używać świateł do jazdy dziennej?

Z cytowanego przepisu wynika jeszcze jedna zasada, o której wielu nie pamięta. Świateł do jazdy dziennej można używać tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Co to znaczy?

Opady deszczu, śniegu oraz mgła, to właśnie warunki ograniczonej przejrzystości powietrza. Wtedy mamy obowiązek włączyć światła mijania i tłumaczenia, że samochód nie zrobił tego automatycznie, nie przekonają policjanta.

Holowanie a światła mijania

O konieczności włączenia świateł mijania trzeba pamiętać także podczas holowania – muszą zostać włączone w pojeździe holującym. Pojazd holowany, z wyjątkiem motocykla, ma być oznaczony z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma mieć ponadto włączone światła pozycyjne. Zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Niedopuszczalne jest używanie świateł awaryjnych!

Mandat za jazdę na światłach do jazdy dziennej?

Taryfikator mandatów przewiduje różne kary za jazdę bez wymaganych świateł:

  • 100 zł i 2 punkty karne – brak świateł podczas jazdy w dzień
  • 200 zł i 4 punkty karne – brak świateł w nocy i podczas jazdy w tunelu

Pierwszy przypadek dotyczy pojazdu niemającego włączonych świateł do jazdy dziennej i jadącego w dzień bez włączonych świateł mijania. Natomiast drugi dotyczy wszystkich pojazdów, które nie mają włączonych świateł mijania. Fakt, że nasze auto ma światła do jazdy dziennej i mimo wszystko jest widoczne na drodze, niczego tu nie zmienia.

Zmiana świateł z dziennych na mijania wydaje się prozaicznie prosta, gdy robi to za nas auto, ale pamiętajmy, że nie zawsze czujnik zadziała, a wtedy narażamy się na ww. konsekwencje.

Przeczytaj też: Miliony mandatów wystawiono bezprawnie? Policja celowo używa nielegalnych urządzeń

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze