Ewa Kania

Zmieniłeś już opony na letnie? Lepiej je sprawdź, bo możesz dostać 3000 zł mandatu

Czas wymiany opon z zimowych na letnie, to dobry moment, żeby bliżej się im przyjrzeć. Mało kto pamięta o tym, ze policja może w czasie kontroli sprawdzić nasze opony, a w razie stwierdzenia jakiegoś problemu, wlepić mandat nawet na 3000 zł.

Spis treści

Czy w Polsce trzeba jeździć na oponach właściwych do pory roku?

W Polsce nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych zimą i tym bardziej żadne prawo nie zakazuje poruszania się na oponach zimowych, kiedy jest ciepło. Rozsądny kierowca oczywiście dobiera właściwe gumy do sezonu – przykładowo zimowe opony wiosną i latem robią się zbyt miękkie, nie zapewniają dobrej przyczepności i gorzej radzą sobie podczas opadów deszczu.

Jeśli nie widzicie potrzeby sezonowej zmiany opon, to zainwestujcie w opony całoroczne. To znacznie lepszy pomysł, niż zajeżdżanie latem zimowek.

Kiedy można dostać mandat za opony?

Nie musicie się zatem obawiać, że podczas kontroli policjant zauważy, że macie opony zimowe i wystawi wam za to mandat. Może to jednak zwrócić jego uwagę i skłonić do bliższych oględzin. Istotny jest na przykład stan bieżnika. Minimalna jego głębokość wymagana prawem to 1,6 mm, ale raczej się tym nie sugerujcie. Już poniżej 3 mm gumy wyraźnie tracą swoje właściwości i warto zastanowić się nad ich wymianą.

Tobiasz Bocheński wyśmiewa SCT w Warszawie. Nie wszystkim się to podoba

Kierowcy powinni też pamiętać o zakazie stosowania różnych opon na jednej osi. Różna mieszanka gumowa oraz różna rzeźba bieżnika mogą poważne wpłynąć na prowadzenie się pojazdu. Najrozsądniej mieć takie same opony na wszystkich koła.

Policja przyczepi się także, jeśli jesteście miłośnikami tuningu i założyliście zbyt szerokie felgi albo dystanse. Jeśli opona wystaje poza obrys pojazdu, musicie liczyć się z problemami.

Ile wynosi mandat za złe opony w 2024 roku?

Mandat za jazdę na złych oponach wynosi zwykle 500 zł. Tyle grozi za zbyt niski bieżnik. W przypadku gdy opony znajdują się w opłakanym stanie, może sięgnąć po paragraf „wykroczenie przeciwko innym przepisom” i wypisać wam nawet 3000 zł.

W skrajnym przypadku, funkcjonariusz może uznać, że pojazd stanowi zagrożenie na drodze. Jeśli opony są uszkodzone, mają poważne ubytki lub widoczne druty. Może zakazać wtedy dalszej jazdy, odebrać dowód rejestracyjny i nakazać stawienie się w stacji kontroli pojazdów. Zrobi to także wtedy, gdy w ramach tuningu wprowadziliście niezgodne z przepisami modyfikacje.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze