Edyta Klim

Zimowanie motocykla – kilka praktycznych porad

Coraz mniej motocykli na naszych drogach, a coraz więcej w garażach. Podpowiadamy, jak odstawić motocykl tak, by wiosną nie sprawił nam żadnych problemów z pierwszą przejażdżką.

Warunki do jazdy motocyklem są z każdym dniem mniej sprzyjające. Ranki są mroźne, dni coraz krótsze, a i słońce nie przygrzewa, jak dawniej. Jedni są zdania, że: „sezon nie kończy się nigdy, tylko motocyklista jest źle ubrany”, inni, że przyjemność z jazdy – to przede wszystkim komfortowe warunki do tej jazdy. Nie będziemy rozstrzygać, kto ma rację, tylko poświęcimy trochę uwagi tematowi zimowania motocykla, jak i jeżdżeniu nim zimą. Zaczniemy od tematu pierwszego.

Motocykle są zostawiane zimą w różnych miejscach, wiadomo, najlepiej by były suche i ciepłe. Jednak nie zawsze jest tak idealnie i chyba najgorszym wariantem będzie pozostawienie motocykla zupełnie na dworze. Niekorzystne warunki zewnętrzne nie pozostaną obojętne dla naszej maszyny, gdyż motocykle nie są wystarczająco dobrze, chronione przed korozją. Jeżeli jest taka konieczność, to podstawowym zabezpieczeniem powinien być specjalny namiot motocyklowy, który ochroni motocykl przed warunkami atmosferycznymi i jednocześnie pozwoli na odparowanie wilgoci z powierzchni motocykla (co utrudnia zwykły, przeciwdeszczowy pokrowiec).

Gdy motocykl zostawiamy w pomieszczeniu, możemy go nakryć pokrowcem, ale wyłącznie przeznaczonym do pomieszczeń, a nie wodoodpornym. Zapewni to możliwość cyrkulacji powietrza i odparowania wilgoci, a jednocześnie przeciwdziała gromadzeniu się kurzu na motocyklu.

Przeciwdziałać korozji należy również w baku – stalowy zbiornik wystarczy zatankować po sam korek. W sprzedaży są także specjalne stabilizatory do paliwa, jednak ich użycie nie jest konieczne, co potwierdził nasz ekspert Paweł Zachariasz z wrocławskiego serwisu Zachar Motocykle.

Konieczne jest natomiast zabezpieczenie akumulatora na czas dłuższego postoju:

– Akumulator powinno się wyciągać z motocykla zawsze i nie pozwolić się mu przez zimę rozładować, gdyż to go może zniszczyć. Nowy akumulator powinien trzymać przez czas ok. 2 miesięcy, jednak lepiej mieć pewność i zostawić go podpiętego do automatycznego prostownika – mówi Paweł Zachariasz.

Zakup automatycznego prostownika to wydatek rzędu 60-140 zł, można także, co jakiś czas doładować akumulator zwykłym prostownikiem. Gdy miejsce garażowe nie jest ogrzewane, należy bezwzględnie go wyjąć i pozostawić w suchym i ciepłym miejscu.

Długi postój motocykla nie jest dobry także dla opon i może warto pokusić się o zakup stojaka do motocykla:

– Opony, szczególnie sportowe, mogą się odkształcać od długiego stania, nie mogą też stać długo w zimnie. Warto więc zapoznać się ze wskazówkami danego producenta opon. Gdy motocykl stoi na kołach, to należy nieco zwiększyć ciśnienie w oponach, by się nie odkształcały, można je także co jakiś czas obracać – radzi Paweł.

Kolejny ważna sprawa, której zaniedbanie może być przykre w skutkach – to mycie całego motocykla i ze szczególną starannością wyczyszczenie łańcucha. Zanieczyszczenia na motocyklu ze smarów czy owadów, po dłuższym okresie mogą być trudne lub niemożliwe do usunięcia. Warto umyć i osuszyć dokładnie motocykl, tuż przed zimowaniem. Następnie zakonserwować specjalnymi preparatami poszczególne powierzchnie.

Ta sama zasada dotyczy łańcucha:

– Ważne jest dokładne wyczyszczenie i porządne nasmarowanie łańcucha przed zimowaniem, gdyż brudny i niedokładnie nasmarowany, może przez kilka miesięcy nierównomiernie się wyciągnąć – ostrzega Paweł. A o tym jak to zrobić dobrze dowiecie się z naszego poradnika: 

https://www.motocaina.pl/artykul/jak-zadbac-o-motocyklowy-lancuch-13972.html

Jeżeli nie mamy zamiaru motocyklem jeździć – nie należy go w ogóle odpalać:

– Gdy odpalimy motocykl, a potem pozostawimy w zimnym pomieszczeniu, to różnica temperatur sprawi, że woda zacznie się na nim i np. wewnątrz wydechu skraplać, stwarzając sprzyjające warunki do korozji – mówi Paweł Zachariasz.

Zimy w naszym klimacie stają się coraz łagodniejsze, więc i zagrożenia wypływające ze złej konserwacji i sposobu przechowywania motocykla maleją. Jednak, jeżeli chcemy cieszyć się motocyklem przez długie lata, to warto otoczyć go w tym okresie specjalną troską.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Dobra rada, na pewno skorzystam 🙂

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Masz racje Monia, dzięki za podpowiedź. Na pewno skorzystam.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Widzę, że jest tu więcej klientów Less Mess… 😀
Ja też mam u nich garaż 18m2, idealny za 5 motocykli, a płacę śmieszne 700zł miesięcznie 😉

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

mieszkam w apartamencie i nie mam miejsca postojowego w hali garażowej, dlatego od kilku sezonów też korzystam z Less Mess i śmiało ich polecam!

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Od kiedy mój facet zaczął przchowywać w Less Mess, coraz rzadziej go widuje bo tylko tam by przesiadywał i polerował swoją miłość 😀 Ale ważne że jest bardzo zadowolony, więc również polecam

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Polecam Less Mess Storage w Poznaniu. Bardzo dobre warunki, sucho i czysto.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Apropo zimowania to polece moje nowe odkycie. W Less Mess Storage , mają taką usługe jak zimowanie motocykli. Wbrew pozorom cena nie jest wygórowana i opłaca się bardziej niż w typowych „przechowalniach” Ja w tym tygodniu zapłaciłem 5stówek i korzystać z pomieszczenia mogę w tej cenie do końca marca. A miejsce wyjątkowo przyjemne dla oka z dostępem 24h i zabezpieczeniami niczym w Alcatraz 🙂

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Dzięki!
Własnie zostawiłam swoje cacko w Less Mess AL. Krakowska
Bardzo fajne bezpieczne miejsce!
Jakby ktoś szukał – Polecam
Tak też wynająłem w Less Mess przy Al. Krakowskiej – poniżej kilka szczegółów. https://www.olx.pl/oferta/przechowalnia-motocyklu-hotel-na-motocykl-z-dostepem-24h-dobe-CID619-IDBZme5.html

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

powoli kończy się sezon i zastanawiałem się, gdzie przezimować swój motocykl, bo niestety nie mam żadnego garażu. i super, że trafiłem tutaj bo sam bym chyba nie wpadł że mogę go trzymać w pomieszczeniu self storage. sprawdziłem ten Less Mess o którym ktoś tu wcześniej wspomniał i chyba się zdecyduję, warunki wyglądają naprawdę fajnie, a widzę że teraz mają jakieś fajne promocje

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ooo ktoś też z less messu, 3 dni temu podpisałem umowę z promocją za 500zł za pomieszczenie aż do marca. Polecam się pośpieszyć ponieważ promocja jest do końca miesiąca

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ja bym jeszcze dodała, że warto rozważyć też opcję z wynajmem na zimę pomieszczenia magazynowego. Trochę już jest takich firm świadczących takie usługi. Ja osobiście polecam Less Mess Storage, dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki i jedynie ta firma spełniła moje oczekiwania. Do tego mam dostęp do niego przez całą dobę.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Hehe, znam te oba motocykle 😉

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze