Ewa Kania

Kierowcy zapominają o tym płynie, a on też musi być wymieniany. Inaczej nieszczęście gwarantowane

Nowoczesne samochody przyzwyczaiły nas, że jedyne, co trzeba w nich dolewać, to paliwo oraz płyn do spryskiwaczy, zaś podczas przeglądów wymienia się jedynie olej. Tymczasem każde auto potrzebuje kilku płynów, o których nie wolno nam zapominać.

Do czego służy płyn hamulcowy

Wśród płynów, o których nie wolno zapominać, jest między innymi płyn hamulcowy. Dzięki niemu, gdy wciśniemy pedał hamulca, wytwarza się odpowiednie ciśnienie w układzie (w czym pomaga pompa hamulcowa), które napierając na tłoczki, powoduje dociskanie klocków do tarcz hamulcowych.

Ponadto płyn hamulcowy smaruje układ oraz zabezpiecza go przed rdzą. Główną jego rolą jest jednak umożliwianie nam zatrzymania pojazdu. Zaniedbanie go może być więc śmiertelnie niebezpieczne.

Czy trzeba wymieniać płyn hamulcowy?

W sprawnym samochodzie nie ma potrzeby ciągłego kontrolowania stanu płynu hamulcowego – powinien on bez problemu nam służyć. Nie jest on płynem, który pojazd zużywa, ale nie znaczy to, że jest wieczny.

Oto najbardziej zakorkowane miasta świata 2022. Są niestety polskie akcenty

Najbardziej typowym problemem jest dostawanie się cząsteczek wody do płynu hamulcowego, co powoduje pogorszenie jego właściwości. Największym problemem jest zmniejszanie jego temperatury wrzenia, co sprawia, że o wiele szybciej „zagotujemy” hamulce, które albo bardzo obniżą swoją skuteczność, albo w ogóle odmówią współpracy.

To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza że na co dzień możemy problemu nie zauważać, chociaż postępuje. Dopiero gdy pojedziemy w dalszą podróż, gdzie będziemy musieli więcej i mocniej hamować niż podczas jazdy po mieście, nagle okaże się, że mamy problem.

Co jaki czas wymieniać płyn hamulcowy?

Aby zadbać o bezpieczeństwo, specjaliści zalecają, aby płyn hamulcowy wymieniać co 40-50 tys. km lub co dwa lata. Koszt takiej operacji jest niewielki i waha się w granicach 100 zł.

Warto przy okazji zwrócić uwagę, czy płynu nie jest zbyt mało. Jego ubytek świadczy o wycieku, a to stwarza poważne zagrożenie podczas jazdy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze