Zdrowie w podróży – część czwarta: jedzenie i picie

To ostatnia część naszego poradnika zdrowie w podróży. Dziś dowiesz się, czy pić alkohol i wodę z kranu w dalekich krajach, co jeść, żeby przeżyć i jakie dokumnety warto mieć przy sobie w świecie.

Pierwsza część poradnika zdrowie w podróży – SZCZEPIENIAkliknij tu.
Druga część – CHOROBY PODRÓŻNEkliknij tu.
Trzecia część – APTECZKA, JEJ SKŁAD I TRANSPORTkliknij tu.

O czym trzeba pamiętać w podróży?

 1. Pij na zdrowie – alkohol pomaga – w podróży warto czasem napić się wódki w ramach żołądkowej higieny.
 2. Nie pij wszystkiego – woda z kranu, woda z niezakręconej butelki lub niepewnego źródła mogą spowodować choroby. Do zimnych napojów  nie bierz lodu – zrobiony z nieprzegotowanej wody rozstroi brzuch na wiele dni. Są kraje w których nie należy pić napojów chłodzonych lodem, są takie w którzy picie ich jest względnie bezpieczne np. w Tajlandii.
 3. Lody, puddingi, ciastka z kremem, desery, zimne przekąski – dobrze na to uważać.
 4. Ciepłe jedzenie – dobrze, jeśli naprawdę przeszło przez ogień. Stołu się z lokalną ludnością, nie w restauracjach dla turystów.
 5. Ręcznik – ma być tylko Twój i ma być czysty. Stosuj szybkoschnące ręczniki, które mają specjalne środki antybakteryjne.
 6. Myj ręce, stosuj specjalne odkażacze do rąk (do kupienia w supermarkecie, aptece, drogerii).
 7. Sprawdzaj skórę, obserwuj zmiany chroń ją przed poparzeniami słonecznymi.
 8. Zaszczep się!
 9. Pamiętaj o odpowiednio dobranym ubraniu – czasem w ciepłym klimacie dobrze mieć koszulę z długim rękawem i długie przewiewne spodnie.
 10. Okulary przeciwsłoneczne, koniecznie z filtrem UV, muszą być w Twoim bagażu. Kup je przed wyjazdem.
 11. Nakrycie głowy – czapka, chustka, wielofunkcyjna chusta tunelowa np. Buff. Chustkę da się też zamotać na szyi – dobrze osłonić szyję w czasie jazdy na motocyklu.
 12. Zabierz repelenty na komary – denga i malaria są ciężkimi chorobami.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, potrzebujesz pomocy, podejrzewasz chorobę – zgłoś się do lekarza i to jak najszybciej. Jeśli twój stan wymaga hospitalizacji poproś o pomoc najbliższą Ambasadę lub konsulat RP (zabierz ze sobą z domu odpis adresów i telefonów naszych placówek). Jeśli masz siłę i możliwości – wracaj do kraju.

Miej ze sobą informację (wydrukowaną w kilku językach) o twojej grupie krwi, alergiach, chorobach oraz czy nosisz soczewki kontaktowe.

Ubezpiecz się przed podróżą i koniecznie dowiedz się, jak firma ubezpieczająca definiuje termin „podróż”.

Zabierz ubezpieczenie ze sobą, zapisz sobie numer na infolinię ubezpieczyciela – zanim pójdziesz do lekarza czy do szpitala, możesz zadzwonić i poprosić o wskazanie odpowiedniej placówki medycznej. Zawsze zbieraj wszystkie rachunki od lekarzy, ze szpitali etc.

Zeskanuj stronę paszportu ze zdjęciem. Nie zawsze musisz pokazywać oryginalny dokument.

Jedź spokojnie! Szerokiej drogi!

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze