Zdrowie w podróży – część 1 – szczepienia

Zaczynamy rok od przeróżnych postanowień - także tych podróżnych. Zanim jednak zaplanujemy podróż motocyklową, czy samochodową, warto dowiedzieć się wszystkiego co dotyczy naszego zdrowia. Rozpoczynamy nasz cykl od podsumowania kwestii szczepień.

Marzy Ci się podróżowanie motocyklem po świecie – zaszczep się!

W drodze wszystko może się zdarzyć – oprócz rzeczy przyjemnych dopadają nas też czasem choroby, zatrucia, męczy nas zmęczenie lub inne problemy ze zdrowiem. Dlatego do podróży trzeba się przygotować – apteczka, szczepienia, podstawowa wiedza z zakresu możliwych chorób – z tym powinniśmy wybierać się w każdą z podróży.

Szczepienia w podróży
Zanim pojedziecie do dalekich krajów, w których jeszcze nigdy nie byliście, trzeba się dowiedzieć, jakie warunki panują na tym obszarze i na co w szczególności trzeba uważać. Przed wyjazdem uzupełnienie szczepień to rzecz bardzo ważna, ponieważ niektóre z miejsc, do których się wybieramy, oprócz tego, że oferują nie lada atrakcje, mogą stanowić też śmiertelne zagrożenie. Kontrola lekarska, sprawdzenie poziomu przeciwciał w organizmie i stworzenie harmonogramu szczepień (w przypadku, jeśli potrzeba nam kilku różnych szczepień) oraz przyjęcie injekcji – od tego zaczynamy podróż.

Poniżej prezentujemy najważniejsze szczepienia, jakie powinny zostać zrobione przed wyjazem (w podziale na popularne i często odwiedzane kontynenty). Szczepienia to nie jest zbędny wydatek, szczepienia służą naszemu bezpieczeństwu w podróży.

Azja
Azjatycka część Rosji – szczepień obowiązkowych nie ma, ale zaleca się szczepionki na błonicę, tężec, wzw A i wzw B, oraz szczepienie na odkleszczowe zapalenie mózgu (Syberia).

Kazachstan i Azja Centrlana – obowiązkowych szczepień brak, zaleca się szczepionki na błonicę, tężec, dur brzuszny, poliomyelits, wzw A i wzw B a także wścieklizna. Te same szczepienia warto wykonać podróżując do miejsc takich jak Afganistan czy Pakistan.

Mongolia – błonica, tężec, dur brzuszny jako zalecane szczepienia, opcjonalnie wścieklizna

Chiny – błonica, tężec, dur brzuszny

Indie i Nepal – tężec, dur brzuszny, wzw A i wzw B (nie są obowiązkowe, ale warto je zrobić)

Kraje Azji Południowwschodniej  – tężec, dur brzuszny, wzw A i wzw B

Jedziesz na samochodową wyprawę? Koniecznie zaszczep się.

Japonia – błonica, tężec, wzw B, opcjonalnie wścieklizna

Australia i Oceania
Australia – błonica, tężec, wzw B

Nowa Zelandia – wzw A i wzw B, błonica,m tężec, polio, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu (opcja)

Ameryka Południowa
Argentyna – błonica, tężec, dur brzuszny, wzw A i wzw B

Chile – błonica, tężec, dur brzuszny

Urugwaj – błonica, tężec, dur brzuszny, wzw A, wzw B

Paragwaj – jak wyżej

Boliwia – błonica tężec, dur brzuszny, wzw A i wzw B, opcjonalnie: żółta febra, wścieklizna

Brazylia – jak wyżej

Peru  -jak wyżej

Ekwador – jak wyżej

Kolumbia, Wenezuela, Gujana – jak wyżej

Ameryka Środkowa – Panama, Kostaryka, Hoduras, Nikaragua, Slawador, Gwatelama, Belize, Domikana, Haiti, Kuba – błonica, tężec, dur brzuszny, wzw A, wzw B,  profilaktyka malarii

Ameryka Północna
Meksyk – błonica, tężec, dur brzuszny, wzw A, wzw B
Stany Zjednoczone – błonica, tężec, wzw B
Kanada – jak wyżej

Afryka – dla większości krajów Czarnego Lądu szczepienia są podobne – błonica, tężec, polio, wzw A, wzw B, opcjalnanie może doszczepić się na wściekliznę, cholerę, żółtą febrę, zakażenia meningokokowe. Wskazane jest też zaopatrzenie się w środki zabezpieczające przez malarią.

W kolejnym odcinku – choroby podróżne

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze