Zapnij pasy, uratuj życie

Z okazji nadchodzących urlopów świątecznych niejedna z nas zapewne uda się w dłuższą podróż samochodem, by odwiedzić rodzinę i przyjaciół. Zimowe warunki i tłok na drogach to czynniki zwiększające niebezpieczeństwo wypadku. A tak wiele Polaków nawet nie zapina pasów... apelujemy – zapinajcie pasy!  

Wedle danych producenta komunikatora Yanosik, w większości krajów europejskich tylko co piąty kierowca zapina pasy bezpieczeństwa. Najczęściej  pasy zapinają Francuzi – w skali całego kraju 97% osób podróżujących z przodu i 68% na tylnych siedzeniach. Niestety Polacy nie mają nawyku zapinania pasów. Tylko średnio 71% osób jadących na przednich siedzeniach decyduje się na zapięcie pasów i tylko 40% na tylnych.

Wszystkie osoby w samochodzie zajmujące miejsca wyposażone w pasy, powinny je zapiąć zanim pojazd ruszy. Mówimy tu także o tylnych pasach. Prawa fizyki są bezwzględne dla uczestników wypadków. W razie czołowego zderzenia niezapięty pasażer siedzący z tyłu przełamie oparcie przedniego fotela i zmiażdży osobę na nim siedzącą.

fot. Volvo

Pas jest najlepszą ochroną dla kierowcy i pasażerów, we współpracy  z prawidłowo ustawionym zagłówkiem i poduszką powietrzną. Zagłówek chroni szyję przed bardzo niebezpiecznymi i bolesnymi urazami w razie gwałtownego odchylenia głowy do tyłu, a poduszka chroni głowę i klatkę piersiową przed uderzeniem w kierownicę, deskę rozdzielczą lub słupek przedni. Jednak podstawą bezpieczeństwa są dobrze zapięte pasy. Utrzymają w pozycji bezpiecznej każdego zapiętego nawet podczas dachowania pojazdu.

W chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą z prędkością około 50 km/h., na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia. Osoba o wadze ciała 75 kg przez moment ma „masę zderzeniową” około 3750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile i zostanie rzucony na deskę rozdzielczą, albo wyrzucony przez okno i jego ciało ulegnie zmiażdżeniu – chyba że powstrzymają je dobrze zapięte pasy.

W Polsce prawie jedna trzecia (27%) kierowców nie używa regularnie pasów bezpieczeństwa. Wśród młodych kierowców odsetek ten wynosi aż 37%.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, wśród powodów, dla których kierowcy nie zapinają pasów bezpieczeństwa, najczęściej wymieniane są:

– postrzegany brak zagrożenia (jazda w mieście, na krótkich odcinkach lub po leśnych drogach),

– zaufanie do własnych umiejętności,

– chęć zaimponowania,

– przekonanie o nieskuteczności pasów bezpieczeństwa.

Wiele osób deklaruje, że pasy są niewygodne i przeszkadzają w jeździe.

Z kolei trudne warunki podróży, niebezpieczna jazda, spodziewana kontrola policji oraz prośba bliskiej osoby o zapięcie pasów bezpieczeństwa są najczęstszymi powodami, dla których Polacy je stosują.

Źródło: Yanosik

O faktach i mitach dotyczących zapinania pasów pisałyśmy tutaj.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze