Quantcast

Zakaz jazdy ciężarówek w wakacje 2022. W jakie dni tiry nie mogą jeździć?

Zakazy jazdy dla ciężarówek w wakacje 2022 to pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa i przepustowości na drogach. Kiedy tiry nie mogą jeździć? Kogo nie dotyczy zakaz?

Spis treści:

Wakacje to początek ograniczeń w ruchu dla ciężarówek, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 ton. Zakaz ruchu dla ciężarówek trwa od zakończenia roku szkolnego (czyli od 24 czerwca 2022 roku) aż do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.

Zakaz jazdy ciężarówek w wakacje 2022 – kiedy obowiązuje?

Pojazdy i zespoły pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, które nie są zwolnione z obowiązujących zakazów, nie mogą poruszać się po polskich drogach w okresie wakacyjnym:

  • w piątki od godz. 18 do 22
  • w soboty od godz. 8 do 14
  • w niedziele od godz. 8 do 22

Przeczytaj też:
Gdzie w Polsce ciężarówki nie mogą wyprzedzać na autostradzie? Lista miejsc

Zakaz jazdy ciężarówek w wakacje 2022 – kogo nie dotyczy zakaz?

Zakaz jazdy ciężarówek w okresie wakacyjnym nie dotyczy jednak każdego. Z ograniczeń zwolnione są pojazdy przewożące:

  • artykuły szybko psujące się
  • lekarstwa i środki medyczne
  • paliwa oraz żywe zwierzęta

Ograniczenia w ruchu nie obejmują również:

  • pojazdów powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  • pojazdów, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy
  • pojazdów oczekujących na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Zakaz jazdy dla ciężarówek w wakacje nie dotyczy też między innymi policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Celno-Skarbowej, Straży Granicznej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Biura Ochrony Rządu, pogotowia technicznego oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Zakaz jazdy ciężarówek w wakacje 2022 – kara za złamanie zakazu

Złamanie zakazu może mieć dla kierowcy i przewoźnika przykre konsekwencje finansowe. Kierowcy ciężarówki za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości od 200 do 500 złotych. Z kolei przewoźnikowi grozi kara w wysokości 2000 złotych. Kara finansowa być nałożona również na zarządzającego transportem w firmie, a jej kwota może osiągnąć 1000 złotych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze