Zadbaj o samochód po zimie

Pisałyśmy już o konieczności wymiany opon sezonowych i kontrolowaniu ciśnienia w oponach. Jednak dobre przygotowanie auta przed sezonem wiosennym obejmuje jeszcze kilka elementów.  

Zmienne warunki zimowe mogły przez ostatnie miesiące uszkodzić również zawieszenie i układ kierowniczy. Kompleksowa kontrola stanu technicznego pojazdu zwiększy nasze bezpieczeństwo i ogólny komfort jazdy.

Auto po zimie zasługuje na trochę miłości
fot. autonationconnect.com

W pierwszym rzędzie zatroszczmy się o odpowiednie funkcjonowanie oświetlenia: ewentualną zmianę żarówek i ustawienie świateł. W następnej kolejności kontrolujemy wycieraczki. Ich zmianę zaleca się średnio dwa razy w roku – zużyte będą kiepsko zbierać wodę. Przy kupnie sprawdzajmy, czy zawierają domieszkę grafitu – dzięki temu nie będą wydawały niemiłego pisku, sunąc po szybie. Uzupełniając płyn do spryskiwaczy, mamy obecnie do wyboru takie, które pachną np. zieloną herbatą.

Kolejnym punktem jest wspominana już przez nas wymiana opon z letnich na zimowe. Zwlekając z tym, zwiększamy zużycie paliwa i przyspieszamy zużywanie się opon. Istotne jest również prawidłowe wyważenie kół, co poprawia komfort jazdy i podwyższa trwałość elementów zawieszenia.

Zużyciu podczas jazdy po koleinach i zlodowaciałym śniegu ulega też układ kierowniczy. Kiedy tworzą się luzy dotyczące przegubów drążków kierowniczych, przekładni i końcówek drążków, samochód automatycznie prowadzi się gorzej. Zlecając stacji obsługi naprawę elementów układu kierowniczego, zwróćmy też uwagę na ustawienie geometrii zawieszenia – nieprawidłowe zwiększa ryzyko poślizgu.

Kolejnym punktem na liście jest stan amortyzatorów. Mrozy mogą spowodować ich rozszczelnienie, co skutkuje wyciekiem oleju. Zaburzenia w funkcjonowaniu amortyzatorów dają o sobie znać drganiami wyczuwalnymi w czasie jazdy bądź niepewnością na zakrętach. Szybka reakcja zabezpieczy nas przed ryzykiem związanym ze zmniejszoną przyczepnością samochodu i wydłużoną drogą hamowania. Warto również zdecydować się na kontrolę tarcz i klocków hamulcowych.

Nie mniej ważna jest dbałość o zewnętrzną kondycję naszego auta. Zafundujmy mu porządne woskowanie po zimie, przy okazji sprawdzając, czy gdzieś na lakierze nie doszło do odprysku, w miejscu którego mogłaby się rozwinąć korozja.

Kierowcy często zapominają o wymianie płynu chłodniczego, istotnego z punktu widzenia prawidłowego działania silnika. Zawartość glikolu w płynie powinna przekraczać 50% – wtedy zmniejsza się ryzyko, że płyn w układzie chłodzenia zacznie wrzeć, grożąc uszkodzeniem silnika bądź pompy wodnej. Przy okazji przeglądu wiosennego można również sprawdzić filtry paliwa i oleju. Niektórzy zdecydują się być może również na wymianę filtra kabinowego, dzięki czemu poprawi się funkcjonowanie klimatyzacji, a szyby nie będą parować.

Na koniec – wielkie mycie, czyszczenie i odkurzanie często nieco zaniedbanej po zimie tapicerki. I tak przygotowanym autem można śmiało ruszać nawet na długą wiosenną wyprawę.

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze