Konrad Maruszczak

Za co pasażer może dostać mandat? Np. za brak gaśnicy! A to nie koniec

Przyjęło się, że mandat otrzymuje zazwyczaj kierowca, ale jest kilka przypadków, w których winny jest także pasażer. Sprawdzamy, kiedy i za co pasażer może dostać mandat.

Spis treści

Za co pasażer może dostać mandat? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest jednoznaczna i nie wszyscy mogą być tego świadomi, ale przepisy zezwalają na ukaranie mandatem nie tylko kierowcę, ale także pasażera. Trzeba pamietać o tym, że pasażerowie są także traktowani jako uczestnicy ruchu, a tym samym podlegają pod prawo drogowe. To z kolei oznacza, że także pasażer może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, podobnie jak kierujący pojazdem. Sprawdźmy, w jakich przypadkach i za co pasażer może dostać mandat.

Za co pasażer może dostać mandat? Za niezapięte pasy

To pierwsze oczywiste skojarzenie, jeśli mówimy o mandacie dla pasażera. Kto odpowiada za niezapięte pasy? Każdy. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie auta muszą korzystać z pasów bezpieczeństwa. Jeśli pasażer tego nie zrobił, a kierowca go nie przypilnował, policjant może wypisać dwa mandaty:

  • 100 zł i 4 pkt. karne dla kierowcy
  • 100 zł dla każdego pasażera, który nie zapiął pasów

Warto dodać, że z kary zwolnione są kobiety w widocznej (zaawansowanej) ciąży, a także osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie. W pozostałych przypadkach nie można uciec od tego obowiązku zapinania pasów.

Pijany kierowca – pasażer zapłaci nawet 5 tys. zł

Choć to może wydawać się dziwe, pasażer może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, gdy za kółko wsiądzie pijany kierowca. Chodzi oczywiście o sytuację, gdy pasażer jest świadomym faktu, że prowadzący pojazd jest pijany. W Polsce od lat obowiązują przepisy, które jasno narzuca pasażerowi, a także właścicielowi, czy użytkownikowi obowiązek zatrzymania kierowcy „na podwójnym gazie” przed dalszą jazdą. Mówi o tym art. 96 § 1 pkt 3 Kodeksu wykroczeń. W tym przypadku pasażer może być obciążony mandatem w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Sytuacja znacznie się pogarsza jeśli dojdzie do wypadku. W zależności od przebiegu śledztwa i wyroku, pasażer samochodu, który prowadził pijany kierowca może zostać nawet obarczony częściową odpowiedzialnością finansową za skutki zdarzenia, co oznacza znacznie wyższe koszty niż sama grzywna.

Brak uprawnień do prowadzenia pojazdu

Chodzi tutaj o sytuację, w której pasażer jest świadomy tego, że osoba, która wsiada za kółko nie ma odpowiednich uprawnień. Nie ma znaczenia, czy nigdy ich nie miała, czy straciła. Można za to otrzymać mandat w wysokości 200 zł.

Niesprawny lub nieubezpieczony samochód

Sytuacja wygląda podobnie, gdy auto, jakim porusza się kierowca i pasażer, nie ma wymaganych przeglądów i ubezpieczenia. Należy tutaj doprecyzować, że w tym przypadku pasażer otrzyma mandat wówczas, jeśli jest właścicielem lub użytkownikiem auta (np. widnieje w dokumentach jako leasingobiorca, albo to jego samochód służbowy).

Gaśnica i trójkąt

To może wydawać się kuriozalne, bo jakim cudem pasażer samochodu może otrzymać mandat, jeśli pojazd nie jest wyposażony w obowiązkowe elementy, takie jak trójkąt czy gaśnica? Odpowiedź jest prosta i taka sama jak w punkcie powyżej. Pasażer zapłaci mandat w wysokości 200 zł, jeśli jest wpisany jako właściciel lub użytkownik pojazdu i odpowiada za jego stan.

Pasażerowi grozi też mandat w wysokości od 50 zł do 200 zł za zanieczyszczanie drogi. Chodzi tutaj na przykład o wyrzucanie przez okno niedopałków papierosów, butelek, puszek czy innych śmieci.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze