Ewa Kania

Czy można wyprzedzić rowerzystę na podwójnej ciągłej linii? Przepisy są jasne – to zależy

Żaden kierowca nie lubi wlec się za rowerzystą i większość z nich decyduje się na manewr wyprzedzania, jeśli tylko jest na niego miejsce. Nie zważając na przykład na znaki. Warto wiedzieć, jak te znaki odnoszą się do cyklistów i czy można na przykład wyprzedzać rowerzystów na podwójnej ciągłej.

Co oznacza podwójna ciągła linia?

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, jak dokładnie powinniśmy rozumieć podwójną ciągłą linię na drodze. Jak czytamy w par. 86, ust. 4 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

Znak P-4 „linia podwójna ciągła” rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.

To chyba wyjaśnia wszystko, prawda?

Czy można wyprzedzać rowerzystów na podwójnej ciągłej linii?

Jak jasno wynika z przytoczonego powyżej przepisu – to zależy. Podwójna ciągła linia zabrania wjechania na nią, ale nie zabrania wyprzedzania jako takiego. Jeśli więc uda nam się zmieścić z rowerzystą w ramach jednego pasa ruchu, to możemy go wyprzedzić.

Taki manewr może być jednak trudny do wykonania, ponieważ potrzebujemy na to odpowiednio dużo miejsca. Jak bowiem stanowi art. 24, ust. 2 Kodeksu drogowego:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Jak widzicie, przepisy jasno zabraniają wyprzedzania, między innymi rowerzystów, przejeżdżając zbyt blisko nich. Taki manewr byłby niebezpieczny – podmuch powietrza, wywołany przez nasz pojazd, może zachwiać cyklistą lub go przestraszyć. Jeśli więc decydujecie się na wyprzedzanie rowerzysty na podwójnej ciągłej linii, upewnijcie się, że możecie zrobić to bezpiecznie.

Czy można wyprzedzać rowerzystów na zakazie wyprzedzania?

Skoro już rozmawiamy o wyprzedzaniu rowerzystów, to poruszmy jeszcze kwestię wykonywania tego manewru na zakazie wyprzedzania. Czy odpowiedzi na to pytanie nie jest zbyt oczywista, żeby kwestię w ogóle poruszać?

Jak uniknąć kolizji z rowerzystą? Naucz się otwierać drzwi auta metodą „Dutch Reach”

Otóż nie. Znak B-25 „zakaz wyprzedzania” odnosi się do wyprzedzania przez pojazdy silnikowe, pojazdów silnikowych wielośladowych. Tymczasem rower jest pojazdem niesilnikowym, więc wyprzedzać go w takiej sytuacji można.

Takie sytuacje są jednak bardzo rzadkie, ponieważ zwykle znak B-25 jest łączony z linią ciągłą. Lecz jeśli pas będzie dostatecznie szeroki, to możecie wyprzedzić rowerzystę pomimo linii ciągłej i pomimo zakazu wyprzedzania.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze