Ewa Kania

Czy na ciągłej linii można wyprzedzić rowerzystę? Zasada jest jedna, ale kierowcy się gubią

Jazda za rowerzystą, nawet takim jadącym całkiem szybko, to żadna przyjemność. Tylko jak go wyprzedzić, jeśli cały czas mamy przed sobą linię ciągłą? Zasada jest prosta, ale mało który kierowca dokładnie ją zna i rozumie.

Spis treści

Wiemy oczywiście, jak sobie wszyscy radzą w takiej sytuacji. Jeśli nic nie jedzie z naprzeciwka, to wyprzedzają rowerzystę, przecinając ciągłą linię. Narażając się w ten sposób na mandat. Można to jednak zrobić inaczej.

Czego zabrania podwójna ciągła linia?

Pierwszą rzeczą, której nie rozumieją kierowcy, to dokładne znaczenie ciągłej linii i przepisy z nią związane. Brzmią one następująco:

Znak P-4 „linia podwójna ciągła” rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.

Sprawa prosta – nie można najeżdżać na linię. Ale czy można na niej wyprzedzać?

Czy ciągła linia zabrania wyprzedzania? A wyprzedzania rowerzystów?

Wbrew pozorom, jeśli czytając powyższy przepis, pojawiło się wam w głowie takie pytanie, to… bardzo dobrze, że się pojawiło. Linia zabrania najeżdżania na nią. Nie ma tam ani słowa o zakazie wyprzedzania, co należy traktować jednoznacznie.

Czy pieszy ma pierwszeństwo na przejściu przed tramwajem? Dla wielu będzie to szok

Jeśli więc uda nam się zmieścić z rowerzystą w ramach jednego pasa ruchu, to możemy go wyprzedzić. Taki manewr może być jednak trudny do wykonania, ponieważ potrzebujemy na to odpowiednio dużo miejsca. Jak bowiem stanowi art. 24, ust. 2 Kodeksu drogowego:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Jak widzicie, przepisy jasno zabraniają wyprzedzania, między innymi rowerzystów, przejeżdżając zbyt blisko nich. Taki manewr byłby niebezpieczny – podmuch powietrza, wywołany przez nasz pojazd, może zachwiać cyklistą lub go przestraszyć. Jeśli więc decydujecie się na wyprzedzanie rowerzysty na podwójnej ciągłej linii, upewnijcie się, że możecie zrobić to bezpiecznie.

Czy można wyprzedzić rower na zakazie wyprzedzania?

To rozprawmy się jeszcze z kwestią taką, w której oprócz ciągłej linii, mamy również znak B-25 „zakaz wyprzedzania”. Czy wtedy nadal można wyprzedzać rowerzystę, oczywiście z zachowaniem wcześniej wymienionych warunków?

Oczywiście, że tak. Znak B-25 „zakaz wyprzedzania” odnosi się do wyprzedzania przez pojazdy silnikowe, pojazdów silnikowych wielośladowych. Tymczasem rower jest pojazdem niesilnikowym, więc wyprzedzać go w takiej sytuacji można.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze