Ewa Kania

Już za tydzień 7 mln samochodów zniknie z Polski. To nie żart tylko wielka czystka

Usunięcie milionów samochodów z Polski brzmi groźnie, ale jest to ruch, który powinien być wykonany już dawno temu. Kierowcy w większości nie powinni tego odczuć, za to bardzo poprawi się wizerunek naszego kraju.

Spis treści

Ile samochodów jest zarejestrowanych w Polsce w 2024 roku?

Zgodnie z oficjalnymi danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, po Polsce jeździ 26,5 mln pojazdów. Oznacza to, że należymy do ścisłej europejskiej czołówki – w przeliczeniu mamy 684 samochody na 1000 mieszkańców, co plasuje nas na drugim miejscu na kontynencie. Prześcigamy w ten sposób największe motoryzacyjne potęgi, takie jak Niemcy.

Jesteśmy też rekordzistami jeśli chodzi o średni wiek samochodów, który wynosi obecnie około 21 lat. Polska wielokrotnie nazywana jest więc „złomowiskiem Europy” i to nie tylko przez zagraniczne media.

Czy mamy powody do wstydu? Na szczęście nie, bo powyższe dane nie mają nic wspólnego z prawdą.

Fałszywe dane w CEPiK-u i martwe dusze

Chociaż eksperci (przynajmniej ci bardziej zorientowani) mówią o tym od lat, fałszywe informacje o samochodach w Polsce nadal przebijają się w komunikatach prasowych i artykułach. Problem bierze się stąd, że Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców pełna jest tak zwanych martwych dusz.

Zawijasz kluczyk do samochodu w folię? Od dzisiaj zaczniesz

Winę za taki stan rzeczy po części ponosimy my sami. Wiele osób, gdy ich stary samochód zardzewiał i przegnił gdzieś w krzakach, nie zgłaszała się do urzędu, aby go oficjalnie wyrejestrować. A skoro pojazd nie został wyrejestrowany, to dla urzędników nadal istnieje i figuruje w statystykach.

Urzędnicy też nie kwapili się przez długie lata, by stworzyć prosty mechanizm wykreślania z ewidencji pojazdów, które ponad wszelką wątpliwość już dawno nie istnieją. Aż do teraz.

Miliony samochodów znikną z Polski 10 czerwca 2024

Na szczęście czas fikcji dobiega wreszcie końca i już 10 czerwca CEPiK zostanie oczyszczony z martwych dusz. Urzędnicy mówią o usunięciu z bazy 7,1 mln pojazdów.

Cały proces odbędzie się automatycznie, a wykreślone z CEPiK-u będą pojazdy, które spełniają jednocześnie dwa warunki:

  • ostatni raz były rejestrowane przed 14 marca 2005 roku
  • od 10 lat nie mają ubezpieczenia OC ani przeglądu technicznego

Informacje o wyrejestrowanych samochodach będą opublikowane przez starostów na stronach urzędów. Jeżeli okaże się, że figuruje tam i nasz samochód, który nadal jest na chodzie i chcemy go użytkować, to nic straconego. Można wystąpić z wnioskiem o ponowną rejestrację, przedstawiając dowód własności pojazdu, jego dotychczasowy dowód rejestracyjny, zaświadczenie o zaliczonym badaniu technicznym oraz o zawarciu polisy OC.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze