Ewa Kania

Czy wyprzedzanie prawym pasem jest dozwolone w mieście? Kierowcy się na tym wykładają

Wyprzedzanie prawym pasem budzi sporo emocji wśród polskich kierowców, choć zupełnie nie powinno. Zasady dotyczące takiego manewru są jasne, tylko wiele osób nie doczytało lub nie rozumie przepisów.

Spis treści

Jak prawidłowo wyprzedzać? Przepisy

Problem z wyprzedzaniem zaczyna się już od samej definicji tego manewru. Nie brakuje kierowców, którzy nawet tej podstawowej rzeczy nie rozumieją. Przypomnijmy więc, że zgodnie z Kodeksem drogowym, wyprzedzanie to:

Przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

Oznacza to, że nie musimy zmieniać pasa ruchu, na ten do jazdy w przeciwnym kierunku, aby „wyprzedzić”. Tak wygląda wyprzedzanie na drodze jednopasmowej, ale na drodze dwupasmowej każdy kierowca może jechać swoim pasem i ze swoją prędkością, a i tak powiemy, że jeden wyprzedził drugiego.

Prawidłowe wykonywanie manewru wyprzedzania wymaga także pamiętania o szeregu zasad i obowiązków. Poza zachowywaniem szczególnej ostrożności, kierowca ma obowiązek sprawdzenia czy:

  • ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
  • kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
  • kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu
  • zachowuje bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu

Chwile grozy na przejeździe kolejowym. Kierowca autokaru pełnego dzieci stał na torach i czekał na pociąg

Kiedy wyprzedzanie prawym pasem jest dozwolone w terenie zabudowanym?

Co do zasady pas prawy jest przeznaczony dla wolniej jadących pojazdów, a lewy do ich wyprzedzania. Jeśli ktoś nie trzyma się tej zasady i wlecze lewym pasem można jednak bez problemu go wyprzedzić. Zgodnie z Kodeksem drogowym:

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Nie znaczy to, że w każdej sytuacji można wyprzedzać z prawej strony w terenie zabudowanym. Są od tej reguły wyjątki.

Kiedy wyprzedzanie prawym pasem w mieście jest zakazane?

Czy dwa pasy w mieście wystarczają, żeby móc wyprzedzać inne pojazdy z prawej strony? Nie wystarczą – manewr taki jest zabroniony:

  • na drodze bez wyznaczonych pasów ruchu
  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia
  • na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym
  • na skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych i innych miejscach, gdzie wyprzedzanie jest zabronione

Wyjaśnienia wymaga szczególnie pierwszy podpunkt. Jeśli jedziemy droga na tyle szeroką, aby zmieściły się tam obok siebie dwa pojazdy dwuśladowe, a nie ma żadnego oznakowania wyznaczającego pasy ruchu, to uznaje się że one tam są. Prawo zna takie pojęcie jak niewyznaczone pasy ruchu, ale w takim przypadku nie wolno wyprzedzać z prawej strony.

Kolejne dwa podpunkty w mieście są rzadko spotykane, zaś ostatni dotyczy sytuacji, w których w ogóle nie wolno wyprzedzać, bez względu na wybrany przez nas pas ruchu.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze