Ewa Kania

Czerwony X na drodze to kluczowa informacje. Nie wiesz co znaczy, tracisz prawo jazdy

Polscy kierowcy przyzwyczajeni są do klasycznych znaków drogowych w postaci metalowych tablic. Coraz częściej można na naszych drogach spotkać jednak znaki drogowe pojawiające się w innej formie i ich również trzeba przestrzegać. Tak jest na przykład z czerwonym X.

Spis treści

Co znaczy znak z czerwonym X?

Znaki drogowe mogą być tradycyjne i „analogowe”, ale mogą także pojawiać się na umieszczonych nad drogami wyświetlaczach. Taki sposób prezentowania znaków drogowych nie jest niczym nowym na zachodzie, a i w Polsce coraz częściej jest spotykany. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że można informować kierowców lub nakładać na nich ograniczenia tylko w sytuacjach, kiedy jest to konieczne.

Jednym z takich znaków jest czerwony X, który umieszczany jest nad konkretnymi pasami ruchu. Jeśli się nad jakimś znajduje, to jest to pas wyłączony z ruchu i pod żadnym pozorem nie można z niego korzystać.

Gdzie można spotkać znak czerwonego X?

Czerwony X najczęściej spotykany jest na drogach szybkiego ruchu oraz w tunelach. Stosuje się go, kiedy dany pas musiał zostać wyłączony ze względu na przykład na pobliski wypadek lub trwające roboty drogowe.

W niektórych krajach stosuję się czerwonego X także do zmiany kierunku ruchu na drogach wielopasmowych. Dzieli się je wtedy tak, aby więcej pasów prowadziło w kierunku, w którym o danej porze ruch jest większy. Rano więc będziemy mieli więcej pasów prowadzących do miasta, a popołudniu z miasta. Pasy z których możemy korzystać w danym momencie oznaczone są zieloną strzałką.

Czy można zjeżdżać z ronda lewym pasem? Zła odpowiedź sporo kosztuje

Jaki mandat za niestosowanie się do znaku z czerwonym X?

Teoretycznie ignorowanie czerwonego X to „tylko” jazda pod prąd. Lecz jest to jazda na drodze szybkiego ruchu lub w tunelu, co sprawia, że przewina jest bardzo poważna. Dlatego zwykle jazda pasem oznaczonym czerwonym X, jest traktowana jako stwarzanie zagrożenia na drodze. Grozi za to mandat 1500-2500 zł oraz 10 punktów karnych. Ale to nie jedyne konsekwencje, jakie możemy ponieść za taki manewr.

Każda podobna sytuacja oceniana jest indywidualnie przez funkcjonariusza. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy pojedziemy pasem oznaczonym czerwonym X i po chwili będziemy musieli go zmienić ze względu na prowadzone na nim prace. Inaczej zaś jest w sytuacji, kiedy taki manewr będzie oznaczał jazdę pod prąd, co niesie ze sobą poważne ryzyko śmiertelnego wypadku.

Jeśli policjant uzna, że ignorując czerwony X stworzyliśmy bardzo poważne zagrożenie, może zatrzymać nam prawo jazdy i skierować sprawę do sądu. Dopiero tam zostanie rozstrzygnięte, czy nasze czyny nie podważyły naszych kompetencji jako kierujących i czy uprawnienia zostaną nam zwrócone.

Przypomnijmy, że sąd może orzekać zakaz prowadzenia pojazdów, a także nałożyć na nas grzywnę do 30 tys. zł. Możliwe jest też oczywiście ograniczenie lub pozbawienie wolności, ale raczej nie w opisywanym przypadku.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze