Ewa Kania

Czy na podwójnej ciągłej linii można wyprzedzać? O tym wie mało który kierowca

Każdy dobry kierowca wie, że na podwójnej ciągłej linii nie można wyprzedzać i już. Kto tego nie rozumie, stwarza zagrożenie na drodze i zasługuje na mandat. A co gdybyśmy powiedzieli wam, że nie zawsze tak jest?

Spis treści:

Czy podwójna ciągła linia zakazuje wyprzedzania?

Pytanie o to, czy podwójna ciągła linia zakazuje wyprzedzania i czy jazda na podwójnej ciągłej jest właściwa, wydaje się banalne i oczywiste. Tymczasem wcale takie nie jest.  Aby się o tym przekonać, wystarczy sięgnąć do rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych . Tam w par. 85, ust. 5 czytamy:

Znak P-4 „linia podwójna ciągła” rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.

I teraz pytanie do was – czy jest tam choć słowo wzmianki o zakazie wyprzedzania na podwójnej ciągłej? Ano nie ma. Linia podwójna ciągła nie zakazuje wyprzedzania i sprawa jest zamknięta.

Kiedy nie można wyprzedzać na podwójnej ciągłej linii?

To co napisaliśmy powyżej jest prawdą, ale zaraz odpowiecie, żebyśmy w takim razie spróbowali wyprzedzić innego uczestnika ruchu, nie najeżdżając na ciągłą linię. Będziecie mieli wiele słuszności.

W praktyce trudno spotkać miejsce, gdzie pasy byłyby na tyle szerokie, żeby móc wyprzedzić inny pojazd, bez najeżdżania na ciągłą linię. Rowerzystę w teorii można wyprzedzić, ale pamiętając o obowiązkowym odstępie 1 metra od niego.

wyprzedzanie na podwójnej ciągłej

Należy także pamiętać o tym, czym w ogóle jest pas ruchu. Jak czytamy w ustawie Prawo o ruchu drogowym (art. 2, ust. 7):

Pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi.

Kierowcy często zapominają, że pasy ruchu nie muszą być wyznaczane przez żadne znaki. Jeśli jezdnia jest na tyle szeroka, by zmieściły się na niej dwa pojazdy wielośladowe obok siebie, to jest to jezdnia dwupasmowa, a jeśli zmieszczą się trzy, to trzypasmowa. Kierowcy muszą wyobrazić sobie te pasy ruchu i starać się jechać zgodnie z nimi.


Przeczytaj też:
Czy rowerzyści mogą jeździć pod prąd? Prawidłowa odpowiedź brzmi: „To zależy”

Można więc, jeśli trafi się na odpowiednio szeroki pas ruchu, uznać, że są to dwa pasy i mamy do czynienia z drogą jednojezdniową, czteropasmową. Wtedy wyprzedzanie jest dozwolone, nawet jeśli oba kierunki oddzielone są podwójną linią ciągłą.

Pamiętajmy, że zwykle podwójna ciągła linia jest namalowana po to, żeby uchronić kierowców przed niebezpieczeństwem. Na przykład przed wyprzedzaniem, podczas gdy jadący z przodu kierowca zaczyna skręcać w lewo.

Jaki mandat za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej linii?

Podwójna ciągła linia to „taryfa ulgowa” dla kierowców jeszcze z jednego powodu. Wyprzedzanie pomimo znaku zakaz wyprzedzania, wiąże się z mandatem w wysokości 1000 zł. Natomiast przejechanie przez podwójną ciągłą linię to mandat „tylko” 200 zł. Zwykle policjanci nakładają jednak większą karę, bo w grę wchodzą także inne wykroczenia wykonane niejako „przy okazji” przez kierowców i przekroczenie, czy jazda na podwójnej ciągłej jest wówczas najmniejszym problemem. Tak się stało w przypadku tego kierowcy, który musiał zapłacić aż 2500 zł mandatu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze