Wyposażenie auta niezbędne dla bezpieczeństwa

Nosisz się z zamiarem zmiany auta? Nie kupuj pierwszego lepszego. Sprawdź, jakie elementy wyposażenia powinnaś uwzględnić przy jego zakupie. Chodzi przecież o bezpieczeństwo. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę.

Pamiętaj, że nie tylko pasy bezpieczeństwa chronią pasażerów, ale w przypadku dzieci, także specjalny fotelik.
fot. Frendl

Ważne jest, by przy zakupie samochodu zastanowić się nie tylko nad marką, kolorem czy estetyką wewnętrzną, ale wziąć także pod uwagę to, w jaki sposób samochód może ochronić nas podczas ewentualnej kolizji.

Bezpieczeństwo pasażerom zapewniają poduszki powietrzne. Jeżeli w standardowym wyposażeniu nie ma tak zwanej kurtyny (zwanej kurtyną powietrzną), warto ją dokupić. Kurtyna boczna chroni pasażerów w razie przewrócenia się pojazdu oraz przyczynia się do utrzymania ich wewnątrz auta. Warto dodać, że większość rannych oraz ofiar śmiertelnych, które giną w wypadku to osoby, których ciało zostało wyrzucone poza samochód. Kurtyna zwiększa szanse na przeżycie.

Kolejnym istotnym elementem jest ABS – czyli układ zapobiegający blokadzie kół przy hamowaniu. System ten zazwyczaj włącza się w trakcie gwałtownego, awaryjnego hamowania. Uaktywni się również w trakcie poślizgu.

Podczas manewrów awaryjnych ważny jest także układ stabilizacji jazdy ESP. Gdy tylko system rozpozna niebezpieczeństwo np. poślizgu, czy wypadnięcia z właściwego toru jazdy, korygowana jest moc silnika, moment obrotowy na poszczególnych kołach oraz ciśnienie w układzie hamulcowym. Dzięki ESP często unikamy wypadku, bo układ w ułamku sekundy stabilizuje pojazd – nawet możemy tego nie poczuć podczxas jazdy.

Kolejnym przydatnym systemem jest system monitorowania ciśnienia w oponach. W wielu przypadkach zawodność opon spowodowana jest niewłaściwym ich napompowaniem. Jeżeli prowadzisz samochód i nie czujesz, że w oponie jest zbyt niskie ciśnienie, taki system zasygnalizuje, że powinnaś zjechać na stację.

Obraz z kamery zamontowanej z tyłu auta.
fot. Ford

Ułatwieniem w parkowaniu samochodu są czujniki parkowania. Świetnie zdają one egzamin w przypadku dużych samochodów, takich jak – minivany czy SUV-y, gdzie pole widzenia kierowcy jest znacznie bardziej ograniczone niż w mniejszych autach. Takie czujniki dają większą swobodę działania. Co więcej – wiadomo co w danym momencie znajduje się za samochodem i nie trzeba obawiać się, że nie zauważymy słupka, psa czy przeszkody znajdującej się poza naszym polem widzenia.

Gdy zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź jakie samochód ma wyniki crash testu – jego wynik pozwala na zweryfikowanie, na ile pojazd jest bezpieczny. 


Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze