Wyposażenie auta niezbędne dla bezpieczeństwa
Nosisz się z zamiarem zmiany auta? Nie kupuj pierwszego lepszego. Sprawdź, jakie elementy wyposażenia powinnaś uwzględnić przy jego zakupie. Chodzi przecież o bezpieczeństwo. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę.
Pamiętaj, że nie tylko pasy bezpieczeństwa chronią pasażerów, ale w przypadku dzieci, także specjalny fotelik. |
![]() |
fot. Frendl
|
Ważne jest, by przy zakupie samochodu zastanowić się nie tylko nad marką, kolorem czy estetyką wewnętrzną, ale wziąć także pod uwagę to, w jaki sposób samochód może ochronić nas podczas ewentualnej kolizji.
Bezpieczeństwo pasażerom zapewniają poduszki powietrzne. Jeżeli w standardowym wyposażeniu nie ma tak zwanej kurtyny (zwanej kurtyną powietrzną), warto ją dokupić. Kurtyna boczna chroni pasażerów w razie przewrócenia się pojazdu oraz przyczynia się do utrzymania ich wewnątrz auta. Warto dodać, że większość rannych oraz ofiar śmiertelnych, które giną w wypadku to osoby, których ciało zostało wyrzucone poza samochód. Kurtyna zwiększa szanse na przeżycie.
Kolejnym istotnym elementem jest ABS – czyli układ zapobiegający blokadzie kół przy hamowaniu. System ten zazwyczaj włącza się w trakcie gwałtownego, awaryjnego hamowania. Uaktywni się również w trakcie poślizgu.
Podczas manewrów awaryjnych ważny jest także układ stabilizacji jazdy ESP. Gdy tylko system rozpozna niebezpieczeństwo np. poślizgu, czy wypadnięcia z właściwego toru jazdy, korygowana jest moc silnika, moment obrotowy na poszczególnych kołach oraz ciśnienie w układzie hamulcowym. Dzięki ESP często unikamy wypadku, bo układ w ułamku sekundy stabilizuje pojazd – nawet możemy tego nie poczuć podczxas jazdy.
Kolejnym przydatnym systemem jest system monitorowania ciśnienia w oponach. W wielu przypadkach zawodność opon spowodowana jest niewłaściwym ich napompowaniem. Jeżeli prowadzisz samochód i nie czujesz, że w oponie jest zbyt niskie ciśnienie, taki system zasygnalizuje, że powinnaś zjechać na stację.
Obraz z kamery zamontowanej z tyłu auta. |
![]() |
fot. Ford
|
Ułatwieniem w parkowaniu samochodu są czujniki parkowania. Świetnie zdają one egzamin w przypadku dużych samochodów, takich jak – minivany czy SUV-y, gdzie pole widzenia kierowcy jest znacznie bardziej ograniczone niż w mniejszych autach. Takie czujniki dają większą swobodę działania. Co więcej – wiadomo co w danym momencie znajduje się za samochodem i nie trzeba obawiać się, że nie zauważymy słupka, psa czy przeszkody znajdującej się poza naszym polem widzenia.
Gdy zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź jakie samochód ma wyniki crash testu – jego wynik pozwala na zweryfikowanie, na ile pojazd jest bezpieczny.
Najnowsze
-
Tłusty obiad i piwo? Polak pije, jedzie i ryzykuje. Szokujące dane o polskich kierowcach!
65% Polaków decyduje się prowadzić po alkoholu, wierząc w mity o "trzeźwieniu". Tłusty obiad, godzina czekania - czy to wystarczy? -
Tranzyt przez Warszawę to koszmar? Nowy wariant trasy S7 dzieli mieszkańców i kierowców!
-
Jeździłyśmy Alpine A290. To początek nowego rozdziału
-
Jelcz walczy z niemieckimi producentami: kto wygra wyścig o kontrakty NATO? Prawda o miliardowych inwestycjach
-
Chery TIGGO 7 vs europejska konkurencja: czy niska cena wystarczy, by pokonać Skodę, Volkswagena i Hyundaia? Prawda o technologii, bezpieczeństwie i ryzyku zakupu
Zostaw komentarz: