Wypadek Marii de Villota

Maria de Villota, kierowca testowy w Marussia Formula 1 Team, podczas treningów uległa wypadkowi zagrażającemu jej życiu.

32-letnia kobieta uległa wypadkowi poprzez kolizję z innym pojazdem na terenie lotniska Duxford, gdzie testowała bolid Marussia MR-01. Ten przejazd był jej pierwszym kontaktem z maszyną.

De Villota została przetransportowana ambulansem do szpitala. Jego rzecznik oświadczył, że obrażenia, jakich doznała, początkowo zagrażały jej życiu.

„Maria jest już przytomna, a medycy zapewniają jej jak najlepszą opiekę” – powiedział niewiele później przedstawiciel teamu Marussia F1.  Swoje wsparcie dla Marii wyrazili także Jenson Button oraz Fernando Alonso.

Maria de Villota
fot. materiały prasowe

„Właśnie wróciłem do domu i dowiedziałem się, co się stało. Niebawem dowiemy się więcej. Cała moja energia jest z Marią” – zaznaczył Alonso.

„To naprawdę okropny wypadek. Myślami jestem z Marią i jej rodziną w tym trudnym czasie” – dodał Button.

Maria de Villota jest szóstą zawodniczką w Formule 1. Do tej pory w rozgrywkach startowały także panie Maria-Teresa de Filippis, Lella Lombardi, Divina Galica, Desire Wilson i Giovanna Amati. De Villota jest córką kierowcy F1 – Emilio de Villota, a kierowcą w Marussia F1 Team została w marcu tego roku.

Więcej o Marii tutaj.

Najnowsze

Północ kontra południe, Halinka kontra Łukasz

Halinka Mlynkova za kierownicą Mazdy MX-5 czy Łukasz Nowicki w najnowszej Maździe CX-5? Północ czy południe? Bieszczady czy Międzyzdroje? Wyprawa Mazdy Skyactiv rusza w lipcu.

fot. Mazda

Wyzwanie podjęte przez Halinkę i Łukasza to okazja, by odkryć mało znane zakątki naszego kraju i zachęta, by głosować na ulubiony region. Wyniki głosowania poznamy pod koniec lipca. Każdy internauta będzie również mógł dodawać zdjęcia i opisy własnych ulubionych miejsc.

Halina Mlynkova wyruszy na północ roadsterem Mazda MX-5 i zwiedzi mało znane zakątki Pomorza, Mazur i Podlasia. Przez 2 tygodnie przejedzie całą północną Polskę, od Suwalszczyzny aż do Międzyzdrojów.

Łukasz z kolei sprawdzi zalety najnowszej Mazdy CX-5 podczas górskiej wyprawy na południe, od Dolnego Śląska aż do Bieszczadów.

O swoich przygodach opowiedzą na Facebooku.

Codzienne relacje z ich podróży zamieszczane będą od 16 lipca na stronie https://apps.facebook.com/polnoc-poludnie, gdzie można też głosować na wybrany region i dodawać własne propozycje miejsc wartych odwiedzenia w Polsce. Na autora najciekawszego zdjęcia z opisem czeka nagroda – weekend z Mazdą MX-5, którą można wybrać się w najdalsze i najpiękniejsze zakątki naszego kraju.

Mówi Halina Mlynkowa:

fot. Mazda

Mieszkam w Polsce od 13 lat i zdałam sobie sprawę, jak mało ciągle o niej wiem, jak mało miejsc udało mi się zobaczyć, mimo że grałam koncerty prawie wszędzie. Wybrałam północ, bo jako Czeszka z pochodzenia zawsze tęskniłam za morzem i klimatem, który kojarzy mi się z filmami drogi, które uwielbiam – tylko kabriolet, ja i wiatr we włosach”.

A my oczywiście kibicujemy Halinie!

 

Najnowsze

Nowe propozycje BMW

Firma BMW zaprezentowała modele F700GS i F800GS na 2012 rok. Będą ulepszeniami świetnie znanych nam motocykli: F650GS i F800GS.

Jak widać na pierwszy rzut oka, zmienią się przede wszystkim dotychczasowe nazwy, F650GS ewoluuje w F700GS, choć – co zaskakujące – pojemność silnika nie zmieniła się (798ccm). Zmiana nazw ma na celu podkreślenie zwiększenia mocy z 71bhp do 75bhp (F700GS) oraz do 85bhp (F800GS).

Inne zmiany zawierają w sobie opcję elektronicznego zawieszenia oraz instalację elektronicznego programu stabilizacji (ESP).

fot. BMW

Wśród nowości zaproponowanych przez BMW znalazły się również:

– obniżone zawieszenie dla F800GS

– nowa szyba przednia dla F700GS

– możliwość redukcji mocy do 35kW (48 bhp)

– nowy, pod względem wizualnym, prędkościomierz w kokpicie

– Automatic Stability Control (ASC), czyli system odpowiadający za przeciwdziałanie poślizgowi kół napędowych podczas ruszania i przyspieszania na śliskiej nawierzchni

– zwiększenie momentu obrotowego w modelu F700GS do 7300rpm, w stosunku do poprzedniego modelu F650GS (7000rpm)

– najnowsza generacja ABS od BMW Motorrad

– pomocnicza lampa LEDowa dla F800GS.

Najnowsze

Groźniejsze fotoradary

W połowie sierpnia rozpocznie się instalacja nowych fotoradarów przy polskich drogach. W sumie kierowców będzie czekać 300 dodatkowych pułapek.

fot. materiały prasowe

Obecnie z 700 masztów znajdujących się w Polsce działa jedynie 70. Ma to się diametralnie zmienić, kiedy Inspekcja Transportu Drogowego rozpocznie montaż 300 dodatkowych i działających urządzeń. Nowe fotoradary będą o wiele bardziej zaawansowane technicznie niż te, z którymi mieliśmy dotychczas do czynienia. To oznacza, że jakość zdjęć będzie o wiele lepsza, co umożliwi łatwiejsze odczytywanie numerów tablic rejestracyjnych.

To nie koniec nowości od Inspekcji Transportu Drogowego. Poza mierzeniem prędkości, fotoradary zostaną wyposażone w funkcję wykrywania przejazdów na czerwonym świetle. Według statystyk to bardzo częste wykroczenie.

System informatyczny obsługujący fotoradary ma działać bez ingerencji człowieka, dlatego też procedury związane z wystawieniem mandatu ulegną przyspieszeniu. W związku z tym czas oczekiwania na „rachunek” to najdłużej miesiąc od momentu naruszenia przepisów. Dla porównania – dziś limit czasowy to 180 dni.

Ponadto system będzie bezlitosny dla turystów z zagranicy. Dzięki dostępowi do europejskiej bazy danych cudzoziemcy również nie unikną mandatów.

Najnowsze

Poważny wypadek podczas Mistrzostw Świata. Koniec sezonu dla Miller

W miniony weekend Joanna Miller miała wystartować w szóstej rundzie Mistrzostw Świata w Motocrossie Kobiet, która odbyła się na Słowacji. Miała, ponieważ udział w zawodach w Sekvicach zakończył się dla naszej reprezentantki poważnym wypadkiem już podczas treningów.  

Podczas biegów treningowych zawodniczka jadąca przed Asią upadła. Flagowy próbował wyhamować Miller przed sekcją rytmiczną, ale nasza zawodniczka nie dała rady zwolnić i wpadła w kozły. Prosto z toru została zabrana do szpitala w Bratysławie. W chwili obecnej leży na oddziale intensywnej terapii po operacji usunięcia śledziony.

fot. materiały zawodniczki

Niestety oznacza to koniec startów w tym sezonie. Od samego początku był on z jednej strony pechowy i trudny, a z drugiej strony pierwszy, w którym Asia stanęła na podium Mistrzostw Świata. W ostatnich trzech rundach MŚ regularnie plasowała się w pierwszej piątce, a tydzień temu w pięknym stylu wygrała drugą rundę X-Cross Pucharu Polski Kobiet w Olsztynie.

 To bardzo trudny moment w karierze tej młodej zawodniczki, dlatego też trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia i na motocykl.

Najnowsze