Wykrywacz kangurów w Volvo

Szwedzki producent samochodów pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli wykrywać kangury znajdujące się na drodze. Może to zabrzmieć jak żart, ale jest to całkowicie poważna informacja.

Wypadki z udziałem kangurów to w Europie zupełnie obcy temat, ale klienci w Australii spotykają te zwierzaki na drodze z częstotliwością podobną do sarny znajdującej się na poboczu podczas jazdy polskimi drogami. 

Inżynierowie Volvo pracują teraz nad rozwiązaniem, które zmniejszy ryzyko wypadku z udziałem kangurów. Grupa ekspertów przez kilka miesięcy podróżowała po Australii i obserwowała zachowania tych zwierząt w naturalnym środowisku. 

Dzięki tym danym oraz odpowiedniej analizie powstanie pierwsze na świecie urządzenie służące do wykrywania kangurów na drodze. Będzie ono wykorzystywało specjalne radary oraz kamerę. W razie wystąpienia zagrożenia samochód będzie w stanie samodzielnie zahamować lub zmniejszyć prędkość, aby zminimalizować skutki kolizji.

Według danych dostarczanych przez organizację zajmującą się bezpieczeństwem na australijskich drogach, rocznie dochodzi do ponad 20 tysięcy wypadków z udziałem tych zwierząt. Generują one koszty na poziomie 75 milionów dolarów australijskich rocznie.

Najnowsze

Kolejne LaFerrari rozbite

To nie był szczęśliwy weekend dla właściciela tego pięknego, włoskiego supersamochodu. W stolicy Węgier LaFerrari rozbiło się, uderzając w kilka samochodów stojących na parkingu.

Nie lubimy takich obrazków, ale motoryzacyjny świat obiegły właśnie zdjęcia jednego z 499 egzemplarzy LaFerrari, które zostało rozbite na Węgrzech.

Do zdarzenia doszło na jednej z ulic Budapesztu. Jak wynika ze źródeł, kierowca chwilę wcześniej odebrał samochód z warsztatu i wyjechał na drogę. Jednak zimne opony nie zapewniły odpowiedniej przyczepności i LaFerrari wpadło na samochody stojące na parkingu. 

Nikomu na szczęście nic się nie stało. Jednak naprawa włoskiego supersamochodu z pewnością będzie kosztowała sporo. 

Nie jest to pierwszy egzemplarz LaFerrari, który został rozbity. Dwa lata temu we Włoszech doszło do incydentu z ciężarówką, która uderzyła w supersamochód. W zeszłym roku inny egzemplarz zaliczył stłuczkę z Volkswagenem Golfem, a kolejny rozbił się na początku tego roku w Szanghaju.

Najnowsze

Elżbieta Bieńkowska straszy koncerny motoryzacyjne

Odkąd wyszedł na jaw skandal z silnikami Volkswagena, sprawą zaczynają interesować się coraz ważniejsze urzędy, w tym Komisja Europejska oraz jej Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Elżbieta Bieńkowska zamierza postawić ultimatum koncernom.

Zamieszanie związanie z silnikami Volkswagena, które zostały wyposażone w oprogramowanie mające na celu obniżenie emisji szkodliwych substancji podczas testów, wywołało zainteresowanie Komisji Europejskiej.

Jak podają zagraniczne media, powołujące się na źródła w Brukseli, Elżbieta Bieńkowska, która jest Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego i Usług odpowiedzialnym za przemysł, zamierza skuteczniej kontrolować koncerny oraz nakładać na nie surowe kary.

Jednak na początek chce dać czas producentom na opracowanie rozwiązań, które będą skuteczne. Zgodnie z wstępnymi planami, od września 2017 roku emisja szkodliwych substancji miała być mierzona w rzeczywistych warunkach drogowych zamiast laboratorium. Jednak propozycja Elżbiety Bieńkowskiej zakłada, że czas tolerancji dla obecnych badań, dopuszczających odchylenia w emisji nawet do 60 procent, potrwa do września 2019 roku. Po tym czasie badania będą musiały być przeprowadzane w warunkach rzeczywistych.

Podczas konferencji prasowej w Brukseli Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że zaufanie publiczne zostało zawiedzione, a ochrona konsumentów jest zagrożona. Jedynym wyjściem jest teraz wprowadzenie szybkich, wspólnych, spójnych i skutecznych rozwiązań. Nad propozycją Bieńkowskiej pochyli się Komitet Techniczny UE dla Pojazdów Samochodowych (TCMV).

Afera związana z silnikami Volkswagena wymusiła na niemieckim producencie wezwanie do serwisów ok 8,5 mln samochodów. Szef koncernu podkreślił, że naprawa szkód, które powstały w wyniku tego skandalu potrwa co najmniej 2-3 lata. Eksperci oceniają, że koszt modyfikacji, spraw sądowych czy kar finansowych może wynieść 35 mld euro.

Najnowsze

Powstaje rada do walki z cyberprzestępczością w inteligentnych samochodach

Rada ds. Kontroli Bezpieczeństwa Samochodów (Automotive Security Review Board, ASRB) została stworzona do walki z cyberprzestępczością wymierzoną w rosnący rynek inteligentnych samochodów oraz stymulowania innowacyjności i rozwoju technologicznego w tym obszarze.

Badacze zasiadający w Radzie, którą powołał Intel, będą na bieżąco prowadzić testy i audyty bezpieczeństwa, by rekomendować najlepsze praktyki w zakresie projektowania zaawansowanych rozwiązań zabezpieczających, dedykowanych zarówno producentom samochodów, jak i kierowcom.

Opublikowano także pierwsze przekrojowe opracowanie zawierające najlepsze praktyki dotyczące bezpieczeństwa samochodów połączonych z siecią. Raport „Najlepsze praktyki w motoryzacji: rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony prywatności w erze samochodów nowej generacji”, zawiera analizę czynników ryzyka związanych z inteligentnymi samochodami oraz rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa dla branży motoryzacyjnej. Materiał będzie na bieżąco aktualizowany w oparciu o wyniki badań Rady. Pełny tekst jest dostępny pod adresem www.mcafee.com/autosecuritywp.

Inteligentne samochody – ogromne możliwości, ale także wyzwania w zakresie bezpieczeństwa
Gartner przewiduje, że do 2020 r. na drogach będzie ok. 150 milionów samochodów osobowych połączonych z siecią, z czego nawet 60–75 proc. będzie generować, przetwarzać i udostępniać dane w sieci[1]. Rozwój inteligentnych samochodów niesie za sobą wiele nowych możliwości. Jednocześnie musimy jednak przygotowywać się na potencjalne nowe zagrożenia.

„Możemy i musimy zabezpieczać się przed cyberatakami, których celem są samochody” – powiedział Chris Young, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Security. „Niewiele jest rzeczy ważniejszych od bezpieczeństwa kierowców, dlatego powołanie Rady jest słuszną inicjatywą. Jej nadrzędnym celem jest wyznaczanie standardów w zakresie ochrony przed zagrożeniami w obszarze connected cars. Cyberbezpieczeństwo musi być jednym z priorytetów podczas projektowania inteligentnych samochodów.”

Intel udostępni Radzie swoje zaawansowane platformy programistyczne do prowadzenia badań w zakresie bezpieczeństwa inteligentnych samochodów. Wyniki będą na bieżąco podawane do wiadomości publicznej. Aby zmotywować badaczy, Intel wyznaczył nagrodę w postaci nowego samochodu[2] – otrzyma go ten członek Rady, który w największym stopniu przyczyni się do opracowania rozwiązania zabezpieczającego, możliwego do wdrożenia na platformie Intela przeznaczonej dla branży motoryzacyjnej.

 


[1] Gartner, Predicts 2015: Connected-Vehicle and Mobility Innovations Inspire New Digital Business Opportunities, 12 November 2014

[2] Samochód lub ekwiwalent pieniężny.

Najnowsze

MOTORóżowi ponownie przejechali ulicami Warszawy!

W sobotę 10 października grupa motocyklistek oraz motocyklistów w charakterystycznych różowych kamizelkach wyruszyła po raz kolejny specjalnie wytyczoną trasą ulicami Warszawy.

Akcja miała zwrócić uwagę dorosłych Polek na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom piersi. Symboliczny przejazd na odcinku około 50 km miał propagować profilaktykę w walce z rakiem piersi oraz uświadamiać, że nowotwór nie jest wyrokiem, a wcześnie wykryty może zostać całkowicie wyleczony. Bezpieczeństwo nad przejazdem oraz miejscem akcji zapewniła Komenda Stołeczna    Policji, Wydział Ruchu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa z Warszawy oraz ratownicy na motocyklach z Fundacji Moto – Medic. 

MOTOróżowi wyruszyli spod Centrum Handlowego M1 w Markach, przejeżdżając pod siedzibami głównych polskich stacji telewizyjnych. Pojawili się również  na Pradze, w Centrum i na Targówku, wzbudzając spore  zainteresowanie wśród przechodniów i kierowców. Różowi motocykliści zatrzymali się też na chwilę pod  Hard Rock Cafe, które była partnerem tegorocznej edycji.

Po zakończeniu przejazdu uczestnicy wrócili do M1, gdzie mogli wziąć udział w licznych aktywnościach. Specjalistki z Mazowieckiego Centrum Onkologicznego edukowały jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi oraz jak się zachować w przypadku zaobserwowania niepokojących zmian, zaś wizażystki pokazywały jak prawidłowo wykonać makijaż dla motocyklistek. Ponadto ratownicy z Fundacji Moto – Medic uczyli udzielania pierwszej pomocy. Na uczestników przejazdu czekały oprócz tego liczne konkursy z nagrodami.

Organizatorzy w tym roku rozszerzyli zasięg akcji – 17 października będzie można zobaczyć przejazd MOTORóżowych również w Toruniu. Po przejeździe odbędą się  działania stacjonarne na terenie Centrum Handlowo – Rozrywkowego Toruń Plaza.

Najnowsze