Karina Konys

Wycieraczki samochodowe – kiedy wymienić?

Wycieraczki zaliczają się do elementów eksploatacyjnych, przez co prędzej czy później trzeba je wymienić. Co wskazuje na konieczność ich wymiany?

Ze względu na różne warunki i częstotliwość ich używania wycieraczki samochodowe mogą służyć nam dłużej lub krócej. Największy wpływ na częstotliwość ich wymieniania mają warunki atmosferyczne. Szkodzą im nie tylko silne mrozy, które występują w okresie zimowym, ale również upały występujące latem. Z tego powodu powinno się regularnie kontrolować stan piór wycieraczek, ponieważ to one odpowiadają za dobrą widoczność podczas złych warunków pogodowych.

Przeczytaj też: Mary Anderson: kobieta, która wymyśliła wycieraczki

Kiedy trzeba wymienić wycieraczki?

Wycieraczki należy wymienić, kiedy zauważymy, że nie działają tak jak powinny, czyli jeżeli pozostawiają one na szybie brud, smugi lub niezebraną dokładnie wodę. Można jeszcze spróbować wygiąć je pod właściwym kątem, dzięki czemu istnieje prawdopodobieństwo, że przez pewien czas będą ponownie skutecznie zbierać wodę, jednak lepiej nie ryzykować – widoczność przez przednią szybę jest kluczem do bezpiecznej jazdy.

Zużyte wycieraczki – objawy

Gdy nasze auto ma wycieraczki o konstrukcji stelażowej, to o konieczności ich wymiany będzie świadczyć pojawienie się rdzy na konstrukcji. Rdza znajdująca się na ramionach oraz haku mocującym wycieraczki sprawia, że pióra nie są równomiernie przyciskane do szyby i również mogą działać nieprawidłowo.

Żywotność wycieraczek – na ile starczy komplet?

Jednak, jeżeli nie zauważymy ani zmniejszonej skuteczności, ani rdzy to wycieraczki i tak powinniśmy wymienić. Nawet wtedy, kiedy rzadko z nich korzystaliśmy, ponieważ producenci wskazują żywotność wycieraczek zazwyczaj na rok. Pomimo tego, że pióra nie są zniszczone to po pewnym czasie tracą one swoją sprężystość oraz elastyczność, przez co wymagają wymiany.

Dobre wycieraczki są szczególnie ważne w nowych pojazdach, które są wyposażone w różnego rodzaju czujniki lub radary znajdujące się za szybą. Jeżeli wycieraczki nie będą skutecznie zbierać wody, przez co widoczność będzie pogorszona, to czujniki mogą nie zadziałać prawidłowo. Ponadto podczas przeglądu technicznego uszkodzone pióra mogą spowodować, że diagnosta nie zaliczy nam przeglądu i samochód nie przejdzie badania technicznego.

Przeczytaj też:
Jak rozpoznać, kiedy wycieraczki nadają się do wymiany i dlaczego warto to zrobić?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze