Agnieszka Serafinowicz

Więcej płatnych odcinków tras szybkiego ruchu w Polsce. Rząd szykuje nowe opłaty

Płatnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych w Polsce będzie więcej i to już w najbliższych miesiącach. Rząd planuje objąć opłatami blisko 1700 km tras.

Ministerstwo Infrastruktury planuje rozszerzenie sieci płatnych odcinków tras szybkiego ruchu w Polsce. Zmiany miałyby się rozpocząć już niebawem, bo w I kwartale 2023 roku. W Polsce według danych GDDKiA mamy obecnie oddanych do użytku 4 747,8 km dróg szybkiego ruchu, z czego 1775,5 km to autostrady, a 2972,3 km to drogi ekspresowe.

Więcej płatnych odcinków już niebawem, wbrew wcześniejszym zapewnieniom

O większej liczbie płatnych odcinków wypowiedział się Rafał Weber, wiceminister w Ministerstwie Infrastruktrury. Wypowiedź była odpowiedzią na interpelację posła Koalicji Obywatelskiej Michała Jarosa. Wynika z niej jednoznacznie, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, który podczas spotkania niemal rok temu na budowie autostrady A1 w województwie łódzkim z jednej strony, odpowiadając na pytanie przybyłych na spotkanie przedstawicieli mediów dotyczące odpłatności za przejazd autostradą A1, powiedział, że Polski nie stać na to, by utrzymywać stan autostrad, jeśli nie są one płatne. Z drugiej jednak strony poszerzenie stref objętych opłatami e-Toll miało nie nastąpić ani w 2022, ani w 2023 roku. Tymczasem odpowiedź wiceministra Webera na poselską interpelację rysuje zupełnie inny obraz sytuacji.

Więcej płatnych odcinków – od kiedy i dla kogo?

Poszerzenie sieci płatnych odcinków tras szybkiego ruchu w Polsce ma nastąpić już w pierwszym kwartale przyszłego roku, czyli od kilku tygodni do ponad trzech miesięcy od dziś. Dla kierowców aut osobowych mamy jednak o tyle dobrą wiadomość, że planowany zmiany nie będą ich na razie dotyczyć. Wprowadzenie opłat na nowych fragmentach autostrad ma dotyczyć kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.

Więcej płatnych odcinków – może ich być dużo

Zgodnie ze słowami wiceministra płatne mają stać się odcinki autostrad, a także dróg ekspresowych, które zostały wybudowane i oddane do użytku od 2017 roku, co w praktyce oznacza nawet niemal 1700 kilometrów tras najwyższych kategorii. Opłata na tych drogach będzie pobierana w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu e-Toll.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze