Warunkowe zgłoszenie zespołów Formuły 1

Do północy 29 maja FIA przyjmuje zgłoszenia zespołów Formuły 1 na sezon 2010. Propozycja nowych przepisów, z którą nie zgadzają się członkowie FOTA opóźnia ich decyzje.

Głównym powodem zwłoki są rozmowy Stowarzyszenia Zespołów Formuły 1 (FOTA) z Międzynarodową Federacją Samochodową na temat ograniczeń budżetowych i dowolności technologicznej proponowanych na przyszły sezon.

FOTA w oświadczeniu prasowym stwierdziła w piątek po południu, że wszystkie zespoły zgłaszają swój udział w Mistrzostwach Świata Formuły 1 w 2010 roku warunkowo. Wspólna rejestracja teamów Ferrari, McLaren, BMW, Renault, Red Bull, Toro Rosso, Brawn GP i Force India następuje z zastrzeżeniem, że FIA zrezygnuje z wprowadzenia w przyszłym sezonie opublikowanych w marcu zmian i weźmie pod uwagę propozycje stowarzyszenia zespołów F1. Agencje prasowe podały, że osiągnięto porozumienie, co do podniesienia ograniczeń budżetowych do 100 milionów euro w przyszłym roku z pewnymi szczególnymi ulgami dla nowych zespołów, przed wprowadzeniem limitu 45 milionów euro w sezonie 2011.

Szefowie zespołów Formuły 1 – od lewej u góry Nick Fry (Brawn GP), Alex Burns (Williams), Vijay Mallya (Force India), Christian Horner (Red Bull), Mario Theissen (BMW Sauber), Tadashi Yamashina i John Howett (Toyota); od lewej u dołu Martin Whittmarsh (McLaren Mercedes), Flavio Briatore (Renault), Ron Dennis, Luca di Montezemolo – Prezydent FOTA i Stefano Domenicali (Ferrari), Franz Tost (Toro Rosso)
fot. FOTA

FOTA proponuje także podpisanie przed 12 czerwca, czyli dniem ogłoszenia przez Federację oficjalnej listy zespołów na sezon 2010, porozumienia, które zapewniłoby stabilną przyszłość i właściwe zarządzanie Formule 1. Podobno kompromisowa propozycja FOTA zyskała aprobatę Maxa Mosleya.

Jedynie Williams i nowy amerykański zespół USGPE złożyły swoje zgłoszenia udziału w Mistrzostwach Świata 2010 przed wyznaczoną, ostateczną datą. W piątek trzy nowe zespoły – Lola, Prodrive i Litespeed potwierdziły złożenie dokumentów.

Lola buduje samochody wyścigowe od 1961 roku i ma już za sobą historię udziału w mistrzostwach Formuły 1. Używając między innymi silników Forda, Ferrari i Lamborghini brytyjski zespół startował
w F1 w latach 1962 – 1997. W jego barwach jeździły takie sławy jak John Surtees, Graham Hill, Alan Jones i Michele Alboreto. Ta jedna z najbardziej znanych w świecie wyścigów samochodowych firm przygotowywała samochody dla serii Le Mans i odnosiła sukcesy w Formule 2 i Formule 3000, a w 2005 roku wygrała kontrakt na budowę jedno-siedzeniowych samochodów serii A1GP.  

Prodrive to zespół, który pod wodzą Davida Richardsa zamierzał przystąpić do współzawodnictwa
w sezonie 2008. Dwa lata temu jednak FIA nie zaakceptowała przepisów dotyczących użycia podwozi dostarczanych przez innych producentów. Chociaż w oficjalnym oświadczeniu nie wspomina się marki Aston Martin, podobno zespół występować będzie pod tą nazwą od 2012 roku, po podpisaniu umowy z właścicielem praw F1 Bernie Ecclestonem. Brytyjska firma pojawiła się w stawce Formuły 1 na krótko w latach 1959 – 1960.

Litespeed prowadzony przez Nino Judge’a pracującego niegdyś dla Lotusa, to ekipa brytyjskiej F3 wspierana przez byłego inżyniera McLarena, dyrektora technicznego Formuły 1 i zespołów Jordan, Renault, Toyoty i Force India – Mike’a Gayscone’a.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze