Karolina Chojnacka

Volvo wykorzystuje gry, by produkować bezpieczniejsze samochody

Symulator jazdy Volvo Cars z pewnością wzbudziłby zazdrość niejednego gracza. Jego celem nie jest jednak dostarczanie rozrywki, a pomoc w poprawie bezpieczeństwa.

Inżynierowie Volvo Cars nazywają go „the ultimate driving simulator” (pol. „najlepszy symulator jazdy”), i wbrew pozorom nie jest to dla nich tylko wymówka, by oddawać się rozgrywce i zabawie w piwnicy. Zamiast tego przełomowy symulator rzeczywistości mieszanej szwedzkiej firmy jest używany do tworzenia nowych postępów w dziedzinie bezpieczeństwa i technologii autonomicznej jazdy.

Konfiguracja z ruchomym fotelem kierowcy, kierownicą z dotykowym sprzężeniem zwrotnym i krystalicznie czystym zestawem słuchawkowym do rzeczywistości wirtualnej wzbudziłby zazdrość każdego poważnego gracza, ale symulator Volvo Cars przenosi tę koncepcję na wyższy poziom, znacznie utrudniając odróżnienie rzeczywistości od symulacji. I oto właśnie chodzi.

Volvo Cars – „the ultimate driving simulator”

Przeczytaj też: Zobacz, jak Volvo zrzuca nowe samochody z 30 metrów, aby pomóc służbom ratować życie!

Wykorzystując najnowocześniejszą technologię wiodącej platformy programistycznej 3D Unity w czasie rzeczywistym oraz fińskiego eksperta od rzeczywistości wirtualnej i rzeczywistości mieszanej, Varjo, symulator obejmuje prowadzenie prawdziwego samochodu po prawdziwych drogach. Łączy w sobie realistyczną grafikę 3D o wysokiej rozdzielczości, zestaw słuchawkowy z rozszerzoną rzeczywistością i obejmujący całe ciało Teslasuit, który zapewnia dotykowe sprzężenie zwrotne z wirtualnego świata, jednocześnie monitorując reakcje organizmu.

To połączenie oprogramowania i sprzętu pozwala inżynierom Volvo Cars na nieograniczone symulowanie scenariuszy ruchu na prawdziwym torze testowym przy użyciu prawdziwego samochodu, a wszystko to z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa. Inżynierowie mogą uzyskać ważne informacje na temat interakcji między kierowcą a samochodem w celu opracowania nowych funkcji bezpieczeństwa, wspomagania kierowcy i autonomicznej jazdy.

Przeczytaj też: Kobieca miłość do Volvo

Według Caspera Wickmana, starszego lidera ds. doświadczeń użytkowników w Volvo Open Innovation Arena, „the ultimate driving simulator”  umożliwia Volvo Cars badanie autentycznych ludzkich reakcji w bezpiecznym środowisku i za ułamek ceny prawdziwego testu.

Przy opracowywaniu systemów bezpieczeństwa dla samochodów, takich jak technologie unikania kolizji, kluczowe znaczenie mają testy. Jednak testowanie tych systemów w rzeczywistości może być niebezpieczne, czasochłonne i kosztowne. Symulacje wirtualnej i mieszanej rzeczywistości pozwalają jednak na całkowicie bezpieczne testowanie w autentycznych środowiskach, bez konieczności budowania jakichkolwiek fizycznych prototypów lub konfigurowania złożonych scenariuszy:

Korzystając z tej najnowocześniejszej technologii, badamy i prowadzimy prace nad stworzeniem bezpiecznych samochodów w przyszłości. Wspaniale jest odegrać w tym rolę.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze