Volvo pomoże uniknąć łosia na drodze?

Kamera na podczerwień, radar niczym na statku podwodnym... czy te akcesoria już wkrótce znajdziemy w naszych samochodach?

Szwedzki producent samochodów, znany z jednych z najbardziej bezpiecznych pojazdów, pracuje właśnie nad nowym systemem. Nowy program ma zapobiegać, kolizji z dziką zwierzyną. Technologia zostanie zaczerpnięta z urządzeń Volvo stosowanych w samochodach do wykrywania ruchu pieszych, które zostały zaprezentowane w 2010 roku. Główną zaletą, ma być działanie w nocy, kiedy to według statystyk dochodzi do największej ilości zderzeń ze zwierzętami. System ma składać się z dwóch części – radaru oraz kamery na podczerwień. Urządzenia te po wykryciu zbliżającego się niebezpieczeństwa, załączą sygnał dźwiękowy, jeśli kierowca na niego nie zareaguje to hamulce zostaną załączone automatycznie. Jak mówi producent, celem Volvo jest stworzenie programu funkcjonującego przy normalnych autostradowych prędkościach. Według oświadczenia, dowiadujemy się również, że jeśli system nie będzie mógł całkowicie, zapobiec kolizji to przynajmniej zredukuję prędkość, aby zminimalizować, jej negatywne skutki.

Ciekawe czy w przyszłości system urchoni nas też przed zderzeniem z dzikiem lub potrąceniem królika?
fot. Volvo

W pierwszym etapie Volvo zamierza się skupić na jeleniach oraz łosiach, które to ze względu na swoją wagę oraz poroże stają się bardzo często śmiertelnym zagrożeniem dla kierowcy oraz pasażerów samochodu.

 

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze