Karolina Chojnacka

Vanwall odtworzy sześć zwycięskich bolidów Formuły 1 z 1958 roku. Za 8 milionów złotych jeden z nich może być Twój!

Po sześćdziesięciu dwóch latach od dnia, w którym Vanwall zdobył pierwsze trofeum mistrzostw konstruktorów Formuły 1, firma powraca do swoich wyścigowych korzeni.

Vanwall Group, następca legendarnego brytyjskiego zespołu wyścigowego Vanwall z lat 50. XX wieku, ogłosił renesans historycznej nazwy, planując zbudowanie sześciu nowych samochodów, które uczczą sześć zwycięstw Vanwall w Formule 1 w 1958 roku.

Vanwall był pierwszym brytyjskim samochodem, który wygrał Grand Prix Wielkiej Brytanii z brytyjskim zawodnikiem za kierownicą.

Sześć zwycięstw w 1958 roku dało Vanwallowi wieczną pozycję pierwszego zwycięzcy Pucharu Konstruktorów Formuły 1. Do dziś Vanwall pozostaje pierwszym z zaledwie dwóch zespołów Formuły 1, które kiedykolwiek zdobyły maksymalną liczbę punktów w sezonie mistrzostw.

Vanwall Formula 1 1958

Tylko pięć z odbudowanych zwycięskich samochodów zostanie wystawionych na sprzedaż. Szósty samochód będzie stanowił rdzeń zespołu Vanwall Historic Racing.

Każdy pojazd będzie pieczołowicie budowany przez tysiące godzin przez ekspertów zajmujących się historycznymi wyścigami i renowacją pojazdów z Hall and Hall w Lincolnshire w Anglii. Wiernie odtworzone samochody będą wyposażone w potężny silnik Vanwall o mocy 270 KM i pojemności 2489 cm3. Wszystko zostanie skrupulatnie zaprojektowane przy użyciu oryginalnych rysunków i planów z lat 50.

Każdy ręcznie zbudowany samochód będzie sprzedawany za 1,65 miliona funtów bez podatku VAT, czyli ponad 8 milionów złotych.

Przeczytaj też: GP Eifelu: Hamilton wyrównuje rekord Schumachera

W latach 50. Vanwall był synonimem innowacyjnej inżynierii w paddocku Formuły 1. Między innymi był pionierem w stosowaniu hamulców tarczowych zamiast hamulców bębnowych, które dały mu niewielką przewagę nad największym rywalem – Ferrari.

Vanwall Formula 1 1958

Zapowiadając odbudowę samochodów, dyrektor zarządzający Vanwall Group, Iain Sanderso powiedział:

Nazwa Vanwall jest zbyt ważna, aby przejść do historii. Historia Vanwall to wspaniała brytyjska opowieść o innowacjach i osiągnięciach, która pokazuje, co się dzieje, gdy właściwy zespół zbiera się i nieustraszenie dąży do osiągnięcia jasno określonego celu.

Uważamy, że w tę rocznicę nadszedł czas, aby uczcić tę wspaniałą brytyjską historię sukcesu. Wierne odtworzenie kultowego samochodu, który wygrał mistrzostwa z 1958 roku, z sześcioma w 100% dokładnymi i autentycznymi samochodami kontynuacyjnymi, jest hołdem dla ich historycznego sukcesu.

Przeczytaj też: GP Brazylii w Rio de Janeiro? Lewis Hamilton przeciwny wycince drzew pod nowy tor

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze