Uważaj na przeziębienia

Czy kierowca z ciężkim przeziębieniem powinien prowadzić samochód? Testy pokazują, że nie.

Oszacowano, że zdolność do prowadzenia auta w takim stanie pogarsza się o około 50%. Szybkość reakcji osoby z symptomami poważnego przeziębienia jest gorsza niż u kogoś, kto wypił cztery duże whisky.

Badania wykazały, że kierowcy z ciężkim przeziębieniem częściej nagle hamują i mają problemy z płynnym pokonywaniem zakrętów – wszystko to na skutek znacznie obniżonej orientacji w otaczającym ruchu drogowym.

fot. materiały prasowe

Co piąty kierowca przyznaje się do prowadzenia samochodu w czasie, gdy miał grypę lub był ciężko przeziębiony. Jeśli kichniemy, jadąc na autostradzie z prędkością ponad 100 km/h, możemy przejechać z zamkniętymi oczami ponad 60 m. Prowadzącego pojazd rozpraszają dodatkowo katar, ból głowy czy podrażnienia oczu. Sięganie po chusteczkę czy przecieranie oczu to kolejne sytuacje, gdy przeziębiona osoba przestaje obserwować drogę i naraża w ten sposób siebie i innych uczestników ruchu.

Osoba przeziębiona szybciej odczuwa zmęczenie, co ma szczególne znaczenie przy dalszych podróżach. Kierowcy, którzy biorą leki, aby pozbyć się uciążliwych symptomów choroby, muszą pamiętać o sprawdzeniu ulotki informacyjnej. Niektóre leki mogą osłabiać zdolności motoryczne.    

 

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

 

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze