UMC XP Zero to elektryczny naked z dystopijnej przyszłości

Niezwykłe połączenie futurystycznych rozwiązań oraz industrialnych elementów składa się na niespotykaną wizję tego, jak może wyglądać motocykl.

UMC-063 XP Zero to najnowsze dzieło Hugo Ecclesa, współzałożyciela firmy Untitled Motorcycles, zajmującej się przerabianiem motocykli na jeżdżące dzieła sztuki industrialnej. Bazuje na modelu Zero SR/F, a więc zaprezentowanym w zeszłym roku elektrycznym nakedzie.

Napędzany jest silnikiem generującym 112 KM oraz 190 Nm. Producent nie podaje czasu przyspieszenia do 100 km/h, ale można szacować, że trwa ono około 4 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 200 km/h. Wyjątkowo duży jest natomiast zasięg na jednym ładowaniu, określany na 320 km z opcjonalnym wzmocnieniem baterii. Standardowo otrzymujemy akumulator o pojemności 14,4 kWh, pozwalający na przejechanie 259 km.

Elektryczny motocykl Kawasaki będzie miał skrzynię biegów!

UMC w żaden sposób nie ingerowało w układ napędowy, ale reszta motocykla zmieniła się nie do poznania. XP Zero może wygląda jak wykuta z żelaza industrialna maszyna, ale tak naprawdę zastosowano w nim niespotykane w świecie motocykli materiały. Przykładowo panel znajdujący się przed baterią i pod nią wykonano z aluminium stosowanego w lotnictwie, podobnie jak błotnik z poliwęglanowymi mocowaniami.

Panel znajdujący się nad baterią wykonano z kompozytów polimerowych i umieszczono na nim ekran dotykowy. Siodło ma oczywiście aluminiową konstrukcję, a pokryto je materiałem o nazwie ultrasuede, będącym rodzajem mikrofibry. Z kolei tylnego błotnika nie ma w ogóle, co pozwala podziwiać tylne światło w postaci trzech diodowych linii biegnących pod siodłem. Obydwie felgi wykonano z kutego aluminium i nawleczono na nie opony Pirelli Diablo Superbike. Elementy które nie są aluminiowe, można poznać po eksperymentalnym lakierze Ghost Grey, stosowanym w lotnictwie.

Najnowsze

Forda kupisz teraz online

Ford uruchamia salon online bez potrzeby wychodzenia z domu. Kupilibyście nowy samochód po prezentacji video czy raczej wolicie zobaczyć wszystko na żywo?

Jednym z dostępnych narzędzi w salonie online Forda jest konfigurator. Umożliwia personalizację wybranego modelu. Konfigurator znajdziecie na www.ford.pl.

Na początku należy zdefiniować odmianę nadwozia, wersję wyposażenia, rodzaj napędu, a także kolor karoserii i wykończenie wnętrza. Na koniec można doposażyć skonfigurowany egzemplarz w dostępne akcesoria – np. bagażnik dachowy, hak holowniczy czy fotelik dla dziecka.

Szczegółowa oferta sprzedaży nowego samochodu może zostać uzupełniona o prezentację wideo – link do filmu przesyłany jest za pomocą SMS. Jeszcze tego samego dnia będzie można obejrzeć wybrany egzemplarz znajdujący się w salonie danego dilera. 

Można też wybrać zakup konkretnego egzemplarza z listy samochodów dostępnych od ręki.

Ford umożliwia teraz także odroczoną płatność, którą dedykuje klientom detalicznym korzystającym z kredytu oraz firmom, które wybrały leasing – oferta obejmuje także 3 miesięczną karencję. Proces finansowania i zakupu nowego samochodu w salonach Forda został uproszczony, a liczbę dokumentów zredukowano do minimum. Dodatkowo można zlecić rejestrację auta – całą procedurę wykona za klienta wybrany diler Forda.

Najnowsze

Powstanie nowa część gry video RIDE 4. Kiedy będzie dostępna na PS4 oraz XBOX?

Bridgestone właśnie ogłosił początek współpracy z Milestone, włoskim twórcą gier komputerowych przy najnowszej części popularnych gier wideo z serii RIDE. Kiedy gra będzie dostępna na konsolę Playstation 4, XBOX One i komputery?

W grze RIDE 4 motocykliści ze wszystkich zakątków świata będą mogli doświadczyć płynnej, szybkiej jazdy na oponach Bridgestone na jednym z 34 wirtualnych, skrupulatnie odtworzonych torów wyścigowych tak, jakby testowali je w rzeczywistości. Gracz może wybierać spośród licznych opon motocyklowych Bridgestone, w które może wyposażyć jeden z przeszło 250 dostępnych modeli motocykli od 22 różnych producentów.

Jedną z głównych funkcji RIDE 4 będzie Endurance World – całkiem nowy tryb gry dedykowany długodystansowym wyścigom motocyklowym. W tym trybie gracze mogą testować swoje umiejętności jazdy i koncentrację, a także faktycznie ocenić niezwykłe właściwości jezdne i wytrzymałość opon Bridgestone.

W grze, jak w prawdziwym życiu, zużycie opony jest jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o sukcesie motocyklisty, a na paramenty opony wpływa także styl jazdy i warunki atmosferyczne. W trakcie wyścigu gracze muszą podejmować strategiczne decyzje, aby odpowiednio zmniejszać negatywny wpływ tych czynników.

Najnowsze

Geofencing – co to jest i jak wpływa na nasze życie?

Jeszcze kilka lat temu, czy ktokolwiek z was wyobrażał sobie, że hybrydowy samochód automatycznie przełączy się w tryb elektryczny po wjechaniu do centrum miasta albo, że pojazd wyśle SMS-a w momencie, kiedy dziecko postanowi udać się na wagary SUV-em rodziców? Prawdopodobnie nikt.

Wszystko to zawdzięczamy technologii nazywanej geofencingiem. Umożliwia ona administratorowi wywołanie określonej akcji na urządzeniu użytkownika, który przekracza wirtualną granicę wyznaczonej lokalizacji.  W 2019 roku rynek związany z tą technologią był wyceniany na 565 miliony dolarów, do 2025 ma on urosnąć niemal czterokrotnie, do poziomu 2063 milionów dolarów. Z geofencingiem będziemy się zatem spotykać niemalże codziennie coraz częściej, przeważnie zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. 

Reklamy, powiadomienia w naszych telefonach, różnego rodzaju alerty dostępne na urządzeniach mobilnych, a także w motoryzacji. W szczególności branża transportowa bardzo często korzysta z ułatwień oferowanych przez geofencing, często jako dopełnienie systemów telematycznych. Co więcej, ta technologia jest stosowana również na całym świecie przez stróżów prawa. 

Geofencing pojawił się na rynku wraz z urządzeniami mobilnymi, które wykorzystują dane lokalizacyjne. Działa w oparciu o dane GPS, GSM, Wi-Fi lub RFID (jak wyżej) otrzymane przez nadajnik.

Wraz z rozwojem nowych technologii pojazdy opuszczające salony dealerskie są wyposażone w coraz to więcej zaawansowanej elektroniki ułatwiającej kierowcy prowadzenie pojazdu. Bardzo duża część z nowinek nigdy by nie powstała, gdyby nie zastosowanie geofencingu.

Geofencing nie jest technologią przeznaczoną wyłącznie dla prywatnych użytkowników, ma też szerokie zastosowanie w biznesie. Najlepszym przykładem jest branża transportowa, gdzie to rozwiązanie jest stosowane w szerokiej gamie systemów telematycznych.

Przykładowe zastosowanie technologii geofencingu w transporcie znajdziemy poniżej:

 • Automatyczne informowanie kierowcy o niebezpiecznych parkingach zagrożonych kradzieżami.
 • Informowanie kierowcy przed ostatnią stacją paliw o możliwości zatankowania po polskiej stronie.
 • Informowanie kierowcy o konieczności posiadania wymaganych formularzy na terenie kraju, którego granicę przekracza.
 • Wskazanie parkingów preferowanych na miejsce postojów.
 • Informacja dla kierowcy o konieczności odczytania karty kierowcy.
 • Informacja w trakcie przebywania na danym obszarze:Informowanie kierowcy o konieczności opuszczenia obszaru załadunku po upływie ustalonego czasu.
 • Powiadomienie kierowcy o konieczności poinformowania spedytora o przeciągających się czasie oczekiwania na rozładunek/załadunek po np. 30 minutach.
 • Informacje po wyjeździe z określonego obszaru
 • Przypomnienie o konieczności zabrania dokumentów z bazy i wyposażenia np. zabezpieczenie ładunku pasami.
 • Przypomnienie kierowcy o zabraniu dokumentów celnych z miejsca załadunku i konieczności ich przesłania.
 • Przypomnienie o zakładaniu i rozliczeniu karty drogowej przy wyjeździe z bazy.

Najnowsze

Przygotuj się do bezpiecznej jazdy. Te 4 zasady warto znać

Powoli wracamy do normalności, co wiąże się również z częstszym korzystaniem z aut. Jeśli jednak samochód nie był użytkowany przez kilka tygodni, należy go odpowiednio przygotować do bezpiecznej jazdy. Oto 4 najważniejsze zasady.

Sprawdź poziomy płynów
Przed uruchomieniem silnika koniecznie sprawdźmy poziom oleju silnikowego i płynu chłodniczego. Upewnijmy się również, czy na ziemi nie znajdują się żadne wycieki, szczególnie w miejscu bezpośrednio pod silnikiem. 

Sprawdź ciśnienie w oponach
Gdy samochód nie jest użytkowany przez dłuższy czas, ciśnienie w oponach można znacząco spaść. Dzieje się tak z powodu naturalnego procesu przenikania gazu przez powierzchnię opon – każdego dnia, szczególnie latem, ubywa z nich trochę powietrza. Jeżeli przed uruchomieniem pojazdu nie sprawdzimy ciśnienia powietrza, ciężar samochodu może doprowadzić nawet do uszkodzenia felgi i deformacji koła. 

Skontroluj najważniejsze części i funkcje
Po dłuższym postoju samochodu pamiętajmy o sprawdzeniu stanu wszystkich elementów używanych podczas jazdy, w tym świateł, kierunkowskazów, szyb, wycieraczek i wszelkich urządzeń elektronicznych. Powiadomienia o nieprawidłowościach często wyświetlają się na ekranie systemu multimedialnego pojazdu.

Zdezynfekuj powierzchnie
W obecnej sytuacji bardzo ważna jest dbałość o czystość pojazdu. Warto szczególnie zwrócić uwagę na obszary największego kontaktu, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodu.

 • Zacznijmy od zdezynfekowania zewnętrznych i wewnętrznych klamki drzwi, kierownicy, dźwigni zmiany biegów, ekranu dotykowego
  i wszystkich przycisków. Nie zapomnijmy o tych sterujących szybami oraz uchwycie do kontroli położenia fotela.
 • Deska rozdzielcza. To jeden z najważniejszych elementów, ponieważ przy kichaniu lub kaszlu pasażerowie często mają twarz zwróconą w kierunku deski rozdzielczej.
 • Maty podłogowe. Ze względu na ciągły kontakt z podeszwami butów gromadzi się na nich brud, który warto usunąć.
 • Wentylacja. Aby zapewnić wysoką jakość powietrza w samochodzie, otwory wentylacyjne nie mogą być zasłonięte. Poza przeprowadzeniem dezynfekcji należy usunąć zalegający kurz za pomocą pędzla lub odkurzacza.
 • Elementy na zewnątrz. Użytkownicy samochodów zwykle nie zdają sobie sprawy, jak wielu elementów dotykają na zewnątrz samochodu. Niektórzy opierają się o okna, inni zamykają drzwi, popychając je w dowolnym miejscu. Przy myciu postarajmy się nie pominąć żadnej z takich powierzchni.
 • Podczas mycia pojazdów należy zastosować odpowiednie środki czyszczące: mieszankę wody z łagodnym mydłem oraz specjalne produkty do pielęgnacji samochodów. Korzystanie z płynów zawierających 70% alkoholu ograniczmy do powierzchni, których dotykamy szczególnie często.

Najnowsze