Karolina Chojnacka

Udanych wakacji i bezpiecznej podróży! O czym powinni pamiętać kierowcy?

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych, a przed nami pierwsze wakacyjne wyjazdy. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach.

Przed nami pierwsze wakacyjne wyjazdy. Chcesz wiedzieć, jak sprawnie dotrzeć do celu i nie utknąć w korkach? Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące m.in. bezpiecznego poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych, odczytywania informacji ze znaków o zmiennej treści czy sprawnego włączania się do ruchu, które nie zmieniają się od lat. 

Świeć przykładem, skupiaj się na drodze i dbaj o odpoczynek

Niestety na polskich drogach zbyt często dochodzi do kolizji lub wypadków za sprawą braku koncentracji i zwykłego gapiostwa.

Światła

Nic tak nie drażni, jak źle ustawione światła mijania czy nadużywanie świateł przeciwmgłowych. Niepoprawnie zamontowana w reflektorze żarówka lub mocno obciążona tylna oś pojazdu sprawia, że jadący z naprzeciwka kierowca jest po prostu oślepiany. Jak można temu zaradzić?

Warto raz na jakiś czas, nie tylko przy okazji przeglądu technicznego, skontrolować ustawienie przednich reflektorów. Nasze zaniepokojenie powinien wzbudzić brak charakterystycznego rozkładu światła i cienia emitowanego przez reflektory, jaki widoczny jest chociażby na tyle poprzedzającego nas pojazdu czy ścianie budynku. Zwróćmy też uwagę na to czy reflektory są czyste, nie „biją” zbyt wysoko, czyli oświetlają klapę bagażnika, a nawet tablice znaków drogowych. W tym przypadku zwykle pomaga przestawienie regulacji poziomu ustawienia świateł na desce rozdzielczej pojazdu.

Skup się na prowadzeniu pojazdu

Jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc (numer alarmowy 112), poinformuj odpowiednie służby i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym.

Jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.

Podróżuj sprawnie i bezpiecznie

Przed wyruszeniem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu i jego oświetlenie, ciśnienie w oponach i najważniejsze wyposażenie pojazdu, zarówno to obowiązkowe jak i dodatkowe. Dokładnie poukładaj i zabezpiecz bagaże. Leżące luźno przedmioty podczas wypadku są poważnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów. Podróżując czy to Polsce czy zagranicą, stosuj się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Pamiętaj o limitach prędkości i wymaganych dodatkowych ubezpieczeniach. Podczas jazdy, zwłaszcza w okresie wysokich temperatur, pamiętaj o nawadnianiu i przerwach w trakcie jazdy. Krótki odpoczynek pozwoli zachować odpowiednią koncentrację podczas kolejnych kilometrów podróży.

Od 1 czerwca weszła w życie nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. W myśl nowych przepisów nastąpiło m.in. uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. 

Ograniczenia w ruchu dla pojazdów powyżej 12 ton

Ograniczenia te oznaczają zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, na drogach publicznych na obszarze całego kraju w wakacyjne weekendy:

  • w piątki od 18:00 do 22:00,
  • w soboty od 8:00 do 14:00,
  • w niedziele od 8:00 do 22:00.

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze