Karina Konys

TÜV – co to jest?

Kupując nowy samochód używany zależy nam, aby był on jak najmniej awaryjny. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z danym modelem pojazdu i sprawdzić jakie usterki występują u niego najczęściej. Pomoże nam w tym TÜV.

Czasami nadchodzi moment, w którym trzeba dokonać zmian i wymienić samochód, który posiadamy na inny. Niektórzy wymieniają auto, kiedy ich obecny nie nadaje się do niczego innego niż oddanie go na złom. Inni regularnie, co kilka lat wymieniają auto, np. w mojej rodzinie robi się to co 3 lata. Każdy ma jakiś swój powód, przez który podejmuje decyzje o nabyciu nowego samochodu. W takiej sytuacji nasuwa się pytanie jaki samochód wybrać.

Oczywiście wybór odpowiedniego auta zależy od naszych preferencji, ale kiedy jakiś pojazd wpadnie nam w oko, nie kupujmy go od razy – zwłaszcza, jeśli kompletnie nic nie wiemy o danym pojeździe. Najpierw warto poczytać trochę na jego temat na różnych portalach i poznać jego mocne oraz słabe strony. W poznaniu awaryjności pojazdu pomoże nam raport TÜV, dzięki któremu dowiemy się, czy będąc właścicielami danego modelu będziemy skazani na ciągłe wizyty w warsztacie czy też nie.

Raport TÜV – co to jest?

TÜV (Technischer Überwachungsverein) to niemieckie Stowarzyszenie Inspekcji Technicznej, które kontroluje i certyfikuje systemy techniczne. Organizacja działa na wielu płaszczyznach, ale dziś zajmiemy się raportami dotyczącymi samochodów, które są co roku przez nią są sporządzane.

Coroczny raport powstaje na podstawie danych uzyskanych podczas okresowych badań technicznych w Niemczech. W każdym pojeździe sprawdza się właściwe działanie hamulców, oświetlenia, stan amortyzatorów, ogumienia, podwozia oraz procesy korozyjne na tych elementach istotnych dla bezpieczeństwa. Sprawdzenie tych elementów w każdym samochodzie sprawia, że po zgromadzeniu danych można porównać wyniki danego modelu z wynikami innego i stworzyć wiarygodny raport.

Dane są zbierane przez cały rok, dzięki czemu można określić jakie pojazdy w danym roku były najbardziej i najmniej podatne na awarie. Dla większej wiarygodności raport podzielony jest na grupy wiekowe, ponieważ z zasady starsze auta są bardziej podatne na awarie niż nowsze, więc porównywanie aut nie dzieląc ich na kategorie wiekowe nie miałoby sensu. W dodatku taki podział powoduje, że raport jest bardziej przejrzysty i łatwiej znaleźć nam danym samochód. Raport wyróżnia 5 kategorii wiekowych:

  • I grupa – auta dwu- i trzyletnie
  • II grupa – auta cztero- i pięcioletnie
  • III grupa – auta sześcio- i siedmioletnie
  • IV grupa – auta ośmio- i dziewięcioletnie
  • V grupa – auta dziesięcio- i jedenastoletnie

Szukając danego modelu w raporcie może zdarzyć się, że go nie tam nie znajdziemy. Dlaczego? Raport TÜV sporządzany jest na pewnych zasad i jedna z nich mówi, że w raporcie pod uwagę brane są tylko te modele, których egzemplarze pojawiły się na stacji diagnostycznej co najmniej 10 000 razy. Dlatego auta, które są mniej popularne, były produkowane w mniejszej ilości lub w ogóle nie były sprzedawane w Niemczech mogą się na znajdować na liście.

Raport TÜV 2022 – 5 najmniej awaryjnych aut

Tym razem w raporcie zamieszczono 222 modeli samochodów. Wśród samochodów najmniej awaryjnych najwyższe miejsca najczęściej zajmują samochody niemieckie, ale czasami zdarza się wyjątek i znajdziemy też samochody japońskie.

Samochody 2- i 3-letnie

Miejsce i modelWskaźnik usterek
1. Mercedes GLC1,5%
2. Mercedes klasy B1,9%
3. VW T-Roc2,0%
4. Mercedes SLC2,1%
4. Porsche 9112,1%

Samochody 4- i 5-letnie

Miejsce i modelWskaźnik usterek
1. Audi Q22,1%
2. Porsche 9112,9%
3. Mazda CX-33,5%
4. Seat Ateca3,8%
5. VW Sportsvan4,1%

Samochody 6- i 7-letnie

Miejsce i modelWskaźnik usterek
1. Porsche 9113,3%
2. VW Golf Sportsvan5,5%
3. Suzuki SX46,1%
4. Toyota RAV46,5%
5. Mercedes klasy B6,8%

Samochody 8- i 9-letnie

Miejsce i modelWskaźnik usterek
1. Audi TT7,7%
2. Mercedes klasy B8,1%
3. Mercedes SLK8,6%
4. Mazda CX-510,7%
5. Mercedes GLE11,2%

Samochody 10- i 11-letnie

Miejsce i modelWskaźnik usterek
1. Audi TT12,5%
2. BMW X115,0%
3. Audi A116,1%
4. Honda Jazz16,2%
5. VW Golf Plus16,2%

Raport TÜV – najbardziej awaryjne auta

Natomiast grupa najbardziej awaryjnych samochód jest zdominowana przez Dacię, włoskie oraz francuskie samochody.

Samochody 2- i 3-letnie

Miejsce i modelWskaźnik usterek
1. Dacia Logan11,6%
2. Dacia Duster11,4%
3. Renault Kangoo9,2%
4. Dacia Dokker8,2%
4. Fiat Tipo8,2%

Samochody 4- i 5-letnie

Miejsce i modelWskaźnik usterek
1. BMW serii 516,8%
2. VW Sharan16,2%
3. Dacia Dokker16,0%
4. Dacia Duster15,9%
4. Seat Alhambra15,9%

Samochody 6- i 7-letnie

Miejsce i modelWskaźnik usterek
1. Fiat Punto23,3%
2. Renault Kangoo22,1%
3. Dacia Dokker21,7%
4. Ford Galaxy20,0%
5. Dacia Duster19,8%

Samochody 8- i 9-letnie

Miejsce i modelWskaźnik usterek
1. Renault Kangoo33,1%
2. Fiat Panda29,6%
3. Dacia Logan29,4%
4. Renault Twingo27,4%
5. Fiat Punto27,3%

Samochody 10- i 11-letnie

Miejsce i modelWskaźnik usterek
1. Dacia Logan36,8%
2. Fiat Panda34,0%
3. Kia Picanto33,7%
4. Dacia Sandero33,5%
5. Renault Kangoo33,1%

Raport TÜV jest dobrym źródłem do pozyskania informacji czy samochód jest bardzo awaryjny czy też nie. Fakt, że raport jest sporządzany na podstawie badań przeprowadzanych na dużej ilości pojazdów powoduje, że wyniki są wiarygodne. Oczywiście to, że w raporcie jakieś auto uznano za najmniej awaryjny nie oznacza, że tak dokładnie musi być. Stan samochodu zależy też od tego jak jest traktowany przez swoich poprzednich, jak i obecnego właściciela. Ponadto, podczas badania sprawdza się elementy odpowiadające za bezpieczeństwo, ale nie sprawdza się takich elementów jak, np. skrzynia biegów czy turbosprężarka, które również ulegają awarii, a ich naprawy dużo kosztują. Jednak, jeśli nie mamy kompletnie żadnych informacji o awaryjności danego pojazdu, warto przejrzeć raport TÜV, żeby w jakimkolwiek stopniu być rozeznanym w temacie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze