Samochody na szczycie listy produktów niebezpiecznych. Raport KE nie pozostawia złudzeń

Komisja Europejska opublikowała najnowszy raport Safety Gate, dotyczący rejestru niebezpiecznych produktów nieżywnościowych. Po raz pierwszy w historii na jego szczycie znalazły się pojazdy silnikowe. Jak to możliwe?

Safety Gate to coroczny raport Komisji Europejskiej dotyczący niebezpiecznych produktów nieżywnościowych, który powstał z myślą o szybkim ostrzeganiu o niebezpiecznych produktach na rynku.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości władze kraju, w którym namierzono wadliwe towary są zobowiązane do publikacji szczegółowych alertów, które natychmiast trafiają o pozostałych członków Safety Gate. Informacje przesyłane w ramach systemu zawierają szczegółowe dane o rodzaju produktu, który jest uznawany za niebezpieczny oraz uzasadnienie jego obecności na liście.

Każdy alert poza informacjami o wykrytym problemie zawiera również kategorię produktu oraz środki jakie podjęto w związku z ujawnioną wadą. To systemowe rozwiązanie przede wszystkim pozwala zwiększać bezpieczeństwo oraz świadomość użytkowników, ale i systematyzować poszczególne produkty z uwagi na liczbę zagrożeń.

Samochody na szczycie listy niebezpiecznych produktów w 2021 roku

Komisja Europejska opublikowała najnowszy raport Safety Gate, podsumowujący listę zgłoszeń produktów nieżywnościowych, które zostały uznane za niebezpieczne w 2021 roku. Na liście zgłoszeń pojawiły się 2 142 ostrzeżenia. Po raz pierwszy w historii największy udział w całkowitej liczbie zgłoszeń miały pojazdy silnikowe – aż 26% zgłoszeń dotyczyło właśnie pojazdów silnikowych. Tuż za nimi uplasowały się zabawki (20%) oraz sprzęt elektroniczny (9%).

Zgłoszenia dotyczące samochodów były głównie wynikiem tzw. akcji serwisowych, przeprowadzanych przez producentów w przypadku wykrycia nieprawidłowości. W ostatnich latach, ze względu na coraz większe zaawansowanie współczesnych konstrukcji oraz obawy przed konsekwencjami karnymi, producenci samochodów coraz rzadziej bagatelizują wykryte problemy i akcje serwisowe nie już należą do rzadkości.

Szczegółowe dane na temat raportu są dostępne na stronach Unii Europejskiej.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze