Karolina Chojnacka

Toyota GR 86 – nowy model w starym stylu. Czy trafi do Europy?

Toyota GR 86 to trzeci sportowy model z linii GR, który dołącza do GR Supry i GR Yarisa. To nowy samochód, ale pozostaje wierny tradycji swojego poprzednika, modelu GT 86.

Toyota zaprezentowała światu długo wyczekiwaną drugą generację Toyoty GR 86. To najnowszy sportowy samochód Toyoty, który uzupełnia portfolio linii GR, obok GR Supry i GR Yarisa.

Nowy GR 86 to następca modelu GT86, który trafił na rynek w 2012 roku. GR 86 odziedziczył po swoim poprzedniku charakter sportowego samochodu. Toyota zapowiada, że GR 86 będzie najlżejszym czteromiejscowym coupe w segmencie, między innymi dzięki technologicznym innowacjom, których celem jest redukcja masy. Stąd między innymi zastosowanie aluminium do wykonania dachu czy elementów nadwozia.

Toyota GR 86

Samochód jest napędzany czterocylindrowym silnikiem typu bokser o pojemności 2,4 litra o mocy 235 KM i 250 Nm momentu obrotowego. Nowa, większa jednostka napędowa sprawia, że GR 86 ma lepsze osiągi od swojego poprzednika. Od 0 do 100 km/h rozpędza się w 6,3 sekundy, czyli o ponad sekundę szybciej niż poprzednik.

Toyota GR 86

Przeczytaj też: Subaru BRZ – posłuchaj, jak brzmi silnik nowej generacji!

Wymiary GR 86 są niemal identyczne jak GT86. Nowy model utrzymał nisko położony środek ciężkości, co ma przyczynić się do jeszcze bardziej zwinnego prowadzenia. Sztywność skrętną poprawiono o około 50% w porównaniu z GT86, dzięki czemu auto ma prowadzić się bardziej dynamicznie i pewniej pokonywać zakręty. Dodatkowo samochód wyposażono w elementy aerodynamiczne takie jak przednie wloty powietrza czy boczne panele, które wywodzą się wprost z motorsportu.

Oglądana z boku lub z tyłu Toyota GR 86 2022 jest prawie identyczna z BRZ drugiej generacji, zaprezentowanym jesienią 2020 roku. Jedynie wzory kół i emblematy specyficzne dla marki wyróżniają oba samochody. Większe różnice widać z przodu, gdzie GR 86 otrzymuje przeprojektowany przedni zderzak z większą atrapą chłodnicy i mniejszymi wlotami powietrza.

Toyota GR 86

Przeczytaj też: Nowe Subaru BRZ nie będzie sprzedawane w Europie!

W przeciwieństwie do Subaru BRZ, Toyota GR 86 pojawi się w Europie. By poznać więcej szczegółów, trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze