Test Renault Scenic Bose Tce 130 – duży może więcej

Renault obchodzi właśnie dwudziestolecie modelu Scenic. Auto zawsze mogło się podobać, ponieważ styliści odważne podchodzili do rysunku tego kompaktowego vana. W najnowszej generacji pozwolili sobie na bardzo wiele w tej kwestii, bowiem niezależnie od tego, na którą wersję się zdecydujecie, dostaniecie auto na dwudziestocalowych felgach.

Linia nadwozia jest po prostu ładna. Bardzo krótka maska przechodzi bezpośrednio w przednią szybę, a ta – praktycznie bez załamania – w długi dach, który dodatkowo w wersji Bose jest praktycznie w całości szklany. Duży spojler wieńczy linię dachu i dodatkowo nadaje nieco dynamiki tej mocno napompowanej karoserii. Wnętrze jest obszerne i, podobnie jak karoseria, pełne miłych dla oka krągłości. Testowany egzemplarz został wręcz luksusowo wykończony, i zarówno wrażenia wzrokowe, jak i dotykowe, są jak najbardziej pozytywne.

Bagażnik ma pojemność 506 litrów i podwójną podłogę, pod którą zmieściło się jeszcze zapasowe koło dojazdowe. Jeśli potrzebujecie więcej miejsca, można przesunąć dzieloną kanapę lub złożyć jej oparcia. I tu ciekawostka. Powiększenie przestrzeni bagażowej jest w pełni zautomatyzowane i następuje po wciśnięciu przycisków w bagażniku lub, uwaga, po uruchomieniu tej funkcji w menu na wyświetlaczu centralnym. Koniec z łamaniem paznokci drogie panie!

W moje ręce trafił egzemplarz z benzynową jednostką o pojemności 1.2 litra i mocy 130 KM. Obawiałam się, że ten rodzinny samochód ważący przecież ponad półtorej tony nie będzie zbyt dynamiczny. Oczywiście, żywiołem Scenica nie jest tor wyścigowy, a autostrada i główne drogi krajowe, ale w pełni obciążony samochód może ważyć około dwóch ton. Okazuje się, że mały silnik dzielnie walczy z masą pojazdu i naszego bagażu. Nie jest sportowcem i najlepiej pasuje do mniejszych modeli Renault, ale tragedii nie ma. W codziennym użytkowaniu będzie sprawdzał się wyśmienicie, ale jego zużycie mogłoby być nieco niższe. Średnie wartości na poziomie 7 – 8 litrów na 100 kilometrów są do osiągnięcia bez większego wysiłku, ale jeśli oczekujecie oszczędności paliwa, lepiej wybierzcie któregoś diesla.

Biegi zmieniane są poprawnie i poszczególne przełożenia wchodzą gładko i płynnie. Do czwartego biegu dynamika jest do zaakceptowania. Powyżej jest już znacznie gorzej. Auto przyspiesza ospale, a szósty bieg służy praktycznie do utrzymywania stałej prędkości. Słowa uznania należą się za to hamulcom. Zawieszenie jest komfortowo zestrojone, podobnie jak układ kierowniczy. To – jak już wspomniałam – nie jest samochód do wyścigów, a spokojnego przemieszczania się z miejsca na miejsce i właśnie w roli rodzinnego autobusu sprawdzi się najlepiej. Podczas niespiesznej jazdy we wnętrzu jest cicho. Hałas zaczyna być odczuwalny dopiero gdy licznik wskazuje maksymalną, dozwoloną w Polsce prędkość na autostradzie. I to jest kolejny argument potwierdzający moja tezę, że Renault Scenic został stworzony po to, by bezpiecznie dojechać na wakacje i równie bezpiecznie z nich wrócić.

Wersja wyposażenia, którą testowałam, to najwyżej plasowana w cenniku Bose. Nazwa sugeruje, że na pokładzie znajduje się porządny zestaw audio. I to prawda. Inżynierowie postarali się, by dźwięk z głośników umilał czas spędzony w podróży, więc jeśli szum opływającego karoserię powietrza będzie wam nadto przeszkadzał, zróbcie głośniej radio…

Renault Scenic możecie mieć już za kwotę 76 500 złotych. Będzie to podstawowa wersja wyposażenia LIFE z silnikiem benzynowym o mocy 115 KM. Nasz testowy to kwota około 110 000 złotych i więcej, jeśli zdecydujecie się rozbić bank w konfiguratorze.

Podsumowując, Renault Scenic to bardzo atrakcyjny, rodzinny samochód, który wzorem jego poprzedników będzie dzielnie służył zarówno w codziennej jeździe do pracy, jak i podczas dłuższych wycieczek. Bardzo bogate wyposażenie oraz bezpieczeństwo czynne i bierne są dodatkowym argumentem przemawiającym za tym właśnie modelem. Nie do końca jestem tylko pewna, czy na dłuższą metę będziecie w stanie żyć z niedostatkami dynamiki małego benzynowego silnika. Przed zakupem koniecznie się nim przejdźcie, bo Renault proponuje do Scenica kilka mocniejszych jednostek.

NA TAK
– świetny design;
– komfortowe wnętrze;
– duża liczba pojemnych schowków;
– super metoda składania foteli;
– rodzinny charakter auta.

NA NIE
– mało dynamiczny silnik;
– wzmożony hałas podczas szybkiej jazdy.

Dane techniczne Renault Scenic Bose Tce 130

Silnik:

Benzynowy R4

Pojemność skokowa:

1197 cm3

Moc:

130 KM przy 5500 obr./min

Maksymalny moment obrotowy:

205 Nm przy 2000 obr./min

Skrzynia biegów:

Manualna, 6 biegów

Prędkość maksymalna:

190 km/h

Przyspieszenie 0-100 km/h

11,4 s

Długość/szerokość/wysokość:

4406/1866/1653 mm

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze