Ten samochód został zainspirowany… butem! Wygląda niesamowicie!

Art car to samochód będący dziełem sztuki. Od psychodelicznego 356 Janis Joplin z lat 60. do 911 RSR rocznik 2019, zaprojektowanego przez Richarda Philipsa – lista kultowych art carów Porsche jest długa. I właśnie dołączył do niej kolejny wyjątkowy samochód...

Projektant i influencer Sean Wotherspoon na co dzień zajmuje się projektowaniem modnej odzieży ulicznej (ang. streetwear). Jej znaki szczególne to żywa kolorystyka i niecodzienne materiały. Wotherspoon zapewnił sobie rozpoznawalność dzięki butom Nike Air Max 97/1, które stworzył w 2018 r. Oprócz wzornictwa wyróżniało je zastosowanie sztruksu, który stał się znakiem rozpoznawczym projektanta. Niedawno 32-latek połączył siły z Porsche i zaprojektował swój spersonalizowany egzemplarz modelu Taycan Cross Turismo.

Porsche Taycan Cross Turismo Art Car
Porsche Taycan Cross Turismo Art Car

Historia powstawania nowego art cara Porsche

Sean Wotherspoon kilkakrotnie odwiedził Porsche Design Studio w Weissach. Nadzorował również fizyczne tworzenie swojego art cara na miejscu. W tym celu spędził m.in. czas w pracowniach, gdzie powstają samochody koncepcyjne oraz wykończenia aut w Weissach.

Porsche Taycan Cross Turismo Art Car
Porsche Taycan Cross Turismo Art Car, fot. materiały prasowe / Porsche

W pierwszym etapie do przetestowania i omówienia opcji kolorystycznych nadwozia posłużyła technologia wirtualnej rzeczywistości. Sean, zainspirowany wizytą w Porsche Museum, wpadł na pomysł zastosowania okrągłych elementów na drzwiach. Jego pomysł nawiązuje do oznaczeń z numerami startowymi spotykanych w historycznych samochodach wyścigowych. A jednocześnie odwrócona kolorystyka „przełamuje” dużą powierzchnię.

Porsche Taycan Cross Turismo Art Car
Porsche Taycan Cross Turismo Art Car, fot. materiały prasowe / Porsche

Aby odcienie były zgodne z oczekiwaniami, Sean Wotherspoon wysłał do Porsche odpowiednie kody kolorów Pantone. Barwy odtworzono na stanowisku do mieszania farb w pracowni samochodów koncepcyjnych, a następnie nałożono na próbniki – projektant mógł je osobiście zobaczyć i ocenić efekt w różnych warunkach. Służy do tego specjalna kabina oświetleniowa w Porsche Design Studio, która za jednym naciśnięciem przycisku oferuje funkcje przełączania pomiędzy światłem dziennym a sztucznym.

Niezwykłe nazwy farb to także pomysł samego projektanta. Sean zaproponował, by nazwać lakiery imionami członków jego rodziny – tak powstały odcienie Nash Blue, Sean Peach, Loretta Purple i Ashley Green.

Żywe malowanie karoserii w kolorach ma swoją kontynuację w kabinie. Z odważnymi odcieniami kontrastują korkowe wstawki, zastosowane do wykończenia deski rozdzielczej, kierownicy i konsoli środkowej. A ponieważ Wotherspoon używa w swojej odzieży ulicznej sztruksu i korka, sięgnął po nie również do wykończenia kabiny samochodu. Sztruks ma zresztą u producenta samochodów sportowych długą tradycję – pokrywał środkowe panele foteli Porsche 356 już w 1952 roku. W nowym art carze ten miękki prążkowany materiał występuje w kolorze Atacama Beige. Materiał ten pokrywa podsufitkę, środkowe panele foteli oraz osłony przeciwsłoneczne. Sean Wotherspoon – jako zagorzały weganin – chciał zresztą, aby wnętrze jego Porsche Taycan było pozbawione skórzanych wykończeń.

Porsche Taycan Cross Turismo Art Car
Porsche Taycan Cross Turismo Art Car, fot. materiały prasowe / Porsche

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze