Takiego fotoradaru na polskich drogach jeszcze nie było. Złapie nie tylko za prędkość

Kierowcy, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego powinni zacząć się bać. Fotoradar, który być może wkrótce stanie przy polskich drogach, oprócz rozpoznania przekroczenia limitów prędkości, potrafi także wykryć przejazd przez skrzyżowanie przy czerwonym świetle, skręt w lewo z pasa do jazdy na wprost lub w prawo, a także niezgodne z przepisami zawracanie.

Już wkrótce na polskich drogach pojawi się 100 nowych fotoradarów. W ostatnich dniach Główny Inspektorat Transportu Drogowego przeprowadził testy dwóch modeli fotoradarów. Fotoradary wykonały kilkaset zdjęć, które teraz będą sprawdzane i porównywane przez ekspertów z CANARD. Celem jest sprawdzenie, który z dwóch konkurujących ze sobą fotoradarów lepiej radzi sobie z dokładnością pomiaru prędkości i na których zdjęciach lepiej widoczny jest kierowca.

GITD testom poddał dwa urządzenia – MultaRadar CD oraz MESTA Fusion RN. Ten pierwszy, jest już bardzo dobrze znany kierowcom (w wykazie świadectw legalizacji fotoradarów systemu CANARD występuje 227 takich urządzeń), ale drugi… Takiego fotoradaru na polskich drogach jeszcze nie było!

MESTA Fusion RN – fotoradar, który złapie nie tylko za prędkość

MESTA Fusion RN może jednocześnie śledzić ruch do 32 pojazdów na ośmiu pasach ruchu. Co więcej, można w nim ustawić odmienne limity prędkości dla poszczególnych pasów lub typów pojazdów. Ale to nie wszystko, urządzenie jest w stanie rozpoznać przypadki niezachowywania wymaganego przepisami odstępu od poprzedzającego pojazdu, przekraczanie linii, których nie wolno przejeżdżać, a także wyprzedzanie pojazdów z niewłaściwej strony. Fotoradar potrafi także wykryć przejazd przez skrzyżowanie przy czerwonym świetle, skręt w lewo z pasa do jazdy na wprost lub w prawo, a także niezgodne z przepisami zawracanie.

MESTA Fusion RN wyposażony jest w aparat fotograficzny o matrycy charakteryzującej się rozdzielczością 5 lub 11 Mpx. Fotoradar ma cztery metry wysokości, by utrudnić jego zniszczenie przez wandali.

W ramach realizowanego projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” kupionych zostanie w sumie 358 fotoradarów, z których 100 zostanie postawionych w nowych lokalizacjach.

Komentarze:

.kierownik - 16 marca 2022

Przerost formy nad treścią… najlepiej jeszcze żeby dane z aut zczytywali i na tej podstawie mandat wlepiali, fotoradary będą zbędne… no i kasa w budżecie zostanie… do 10 km ponad znak i zabierać konfidencyjne auto, które kierowcę pod…dala… a co… nie stać nas…

Odpowiedz

Hihi - 15 marca 2022

Taki radar kosztuje sporo, powinno starczyć na mandat jak się go zdemontuje, co nie ?

Odpowiedz

Mzec - 14 marca 2022

Jeszcze chciałem dodać że PZU to złodzieje.

Odpowiedz

Szary Polak - 14 marca 2022

Myślę że powoli wszyscy mamy dość, za nasze ciężko zarobione pieniądze kupuje się urządzenia które jeszcze bardziej wydrenują nasze kieszenie. Fotoradar ustali czy zachowaliśmy przepisowy odstęp między pojazdami? Czy my jesteśmy robotami żeby co do centymetra określić odległość? Myślę że zamęczą nas karami, mandatami itp. Myślę że powoli mamy dość….

Odpowiedz

Mzec - 14 marca 2022

Trzeba jakoś wspomóc WORD. Żeby panowie nie zdechli z głodu i mieli na dzięki. To jest chore instytucje żadnej nic nie można zrobić. Jedni nakładają mandaty i punkty jak im się podoba. Na sprawiedliwość w sądzie nie ma co liczyć, każda sędzina trzyma z policjantem. Więc nie masz szans wygrać sprawę. Ten kraj zaczyna być chory, człowiek zaczyna popadać w paranoję zamiast patrzeć na drogę, szuka policji. Abstrahując debile oswietlcie te przejścia dla pieszych bo gówno widać jak jest ciemno i pada deszcz a pieszy jest ubrany na czarno. A wy wszystko robicie a piesi i tag giną pojeby. A na przejściach i tak jak było ciemno tak jest. Jeszcze jedno linie białe w miastach poznał się Boże cały rok dwóch liniowych malowało te linie. Cały rok. A tych linii jak nie ma tak nie ma. Może niech farbę zmienia albo mniej ją rozrzedzają. W każdym bądź razie ci co stracą prawo jazdy za punkty będą musieli je robić od nowa. A co z tymi co potrzebują prawo jazdy do pracy. To jest chore, Ja straciłem je za punkty. I nie mam z czego żyć. WORD wyciągnął już z mojego kąta 700 zł gdzie nie pracuje i nie mam żadnych dochodów. Rozebrać pod kościołem muszę żeby dzieci nie były głodne. Czy ktoś się zastanawiał nad tymi co jeżdżą zawodowo jak mają zarobić na egzaminy w WORD bo ich na pewno będzie wiele. Tą instytucją jest chora. Jestem taksówkarzem we Wrocławiu. W ciągu roku robię 80 tys. km po samym Wrocławiu. A ja nie mogę zdać egzaminu praktycznego. I cały czas nie zarabiam. Mam kredyt na mieszkanie auto w lizingu już mam 10 tys długu. Przez prawo jazdy które straciłem za: żółte światło, światła do jazdy dziennej w dzień pochmurny. Zawracanie. Postój w niedozwolonym miejscu. Za prędkość ani jednego mandatu. Więc więcej fotoradarów. WORD będzie zadowolony. Trzeba z tego kraju uciekać gdzieś gdzie ktoś mysli

Odpowiedz

Mirek K - 14 marca 2022

Z tego co kojarzę jest to urządzenie rosujskiej produkcji, a ja bym im nie ufał .

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze