System ochrony pieszych

01 października 2009
Samochody Volvo kojarzą nam się z poczuciem bezpieczeństwem. Od lat szwedzka marka, pracuje nad rozwiązaniami, które stają się standardami dla wszystkich samochodach (np. trzypunktowe pasy). Czy nowy system tworzony przez markę uchroni też pieszych?

fot. Volvo
Obecnie konstruktorzy Volvo, pracują nad układem Collision Warning with Full Brake and Pedestrian Safety. Jak sama skomplikowana i długa nazwa wskazuje (ciekawe, jak będzie brzmiał jej skrót?!), chodzi o bardzo zaawansowany technicznie system, który po raz kolejny wyprzedzi konkurencję.

O manekinach, na których testowany jest system poczytaj tu.

Na czym polega rola systemu i jak jest on zbudowany? „Collision Warning with.." składa się z zamontowanego w okolicy chłodnicy radaru oraz kamery umieszczonej po zewnętrznej stronie lusterka wewnętrznego. Radar wykrywa przeszkody i mierzy odległość między nimi, a pojazdem; kamera natomiast sprawdza z jaką przeszkodą mamy doczynienia i potrafi rozróżnić nie tylko samochody poruszające się w tym samym kierunku czy stojące, ale również wykryć znajdującego się na jezdni pieszego. Jeśli urządzenie wykryje zagrożenie ostrzega kierowcę za pomocą sygnału dźwiękowego i świetlnego (lampa na desce rozdzielczej), a jeśli to nie poskutkuje uruchomi hamulce w trybie awaryjnym, zatrzymując Volvo.

System zapowiada się naprawdę imponująco, szczególnie że będzie działał przy niewielkich, często praktykowanych podczas jazdy miejskiej, prędkościach. Po raz pierwszy będziemy go mogły przetestować w Volvo S60.

Źródło: Volvo, interia

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!