System e-call obowiązkowy w każdym aucie

Parlament Europejski przegłosował przepisy dotyczące czterech kółek. W obowiązkowym wyposażeniu samochodu pojawi się system e-call. Do czego służy?

System e-call to nic innego jak urządzenie automatycznie wykonujące telefon alarmowy do najbliższego ośrodka ratownictwa w momencie, gdy doszło do wypadku samochodowego.

Pojawi się obowiązkowo w każdym samochodzie już w marcu 2018 roku. Na początek trafi do samochodów osobowych oraz lekkich aut dostawczych.

Po uruchomieniu poduszki powietrznej system e-call przy pomocy wbudowanego modułu telefonicznego poinformuje centrum powiadamiania ratunkowego o wydarzeniu, podając dokładną lokalizacje. Stanie się tak nawet gdy kierowca i pasażerowie będą nieprzytomni. Świadkowie zdarzenia będą również mogli wezwać pomoc wciskając przycisk umieszczony w samochodzie.

Dzięki nowemu rozwiązaniu będzie można skrócić czas oczekiwania na pomoc nawet o 50 procent na terenach wiejskich i 60 procent w obszarze zabudowanym.

Program miał zostać wdrożony już w tym roku, jednak do opóźnienia doszło z powodu braku porozumienia w kwestiach ochrony danych osobowych. Do 2018 roku wszystkie państwa będą musiały zapewnić działanie numeru alarmowego 112.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze