Świat wyścigów czeka rewolucja. Elektromobilność wchodzi na nowy poziom
To znaczący krok w kierunku przyszłości Formuły E - bolid Gen3, zbudowany przez Porsche, pokonał swoje pierwsze okrążenia na torze testowym. Trzecia generacja bolidów zapoczątkuje nową erę w historii elektrycznej serii wyścigowej.
Formuła E – pierwsza seria wyścigów w pełni elektrycznych pojazdów na świecie – od 2014 roku sprowadza emocjonujące zawody sportu motorowego do serc wybranych spośród najbardziej znanych miast świata. Jako akcelerator innowacyjnych i zrównoważonych technik mobilności ona promuje ogólnoświatową akceptację samochodów elektrycznych z myślą o przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
Trzecia generacja bolidów zapoczątkuje nową erę w historii Formuły E i zadebiutuje w dziewiątym sezonie serii.
W ubiegłym tygodniu swój długo oczekiwany debiut świętował nowy, w pełni elektryczny bolid Formuły E trzeciej generacji (Gen3) zbudowany przez Porsche. Nowa maszyna pokonała pierwsze okrążenia na torze centrum badawczo-rozwojowego producenta sportowych aut w Weissach. Za jej kierownicą usiadł kierowca Pascal Wehrlein:
To był bardzo interesujący dzień i niesamowite przeżycie, kiedy po raz pierwszy mogłem poprowadzić nasz nowy bolid Gen3. Było super i jestem podekscytowany, że wkrótce będę mógł przetestować go z pełną mocą. Moje pierwsze wrażenia dzisiaj były bardzo dobre – i sprawiły, że czekam na więcej!
Gen3 wyznacza nowe standardy techniczne w Formule E
Bolidy Gen3 to najszybsze, najlżejsze, najmocniejsze i najbardziej efektywne elektryczne samochody wyścigowe, jakie kiedykolwiek zbudowano. Zaprojektowane specjalnie pod kątem ulicznych torów Formuły E, robią duży krok naprzód również w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ponad 40% energii zużywanej podczas wyścigu będzie pochodzić z hamowania regeneracyjnego. Zastosowane do konstrukcji nadwozia włókno węglowe z recyklingu częściowo pochodzi z maszyn Gen2.
Co więcej, pojazd Gen3 jest pierwszym samochodem wyścigowym formuły z przednim i tylnym układem napędowym. Tylny zespół osiąga moc 350 kW, a nowy przedni zespół dodaje do tego 250 kW i zapewnia ponad dwukrotną zdolność regeneracji względem obecnego samochodu Gen2, zwiększając ją do 600 kW. Równocześnie znacznie skrócono czas uzupełniania energii – moc ładowania sięga teraz 600 kW. To blisko dwa razy więcej niż moc najbardziej zaawansowanych komercyjnych ładowarek na świecie.
Najnowsze
-
W weekend startuje „Women’s Challenge 4×4”, najbardziej kobiecy off-road na świecie. To jedyny taki rajd w Polsce
„Women’s Challenge 4x4” to jedyna tego typu impreza w Polsce, w której biorą udział wyłącznie kobiece załogi. Panie rywalizują w samochodach terenowych, mocno zmodyfikowanych autach 4x4, tzw. „zmotach”, pojazdach typu UTV oraz na quadach. -
Jakimi kierowcami są Polacy? Ta odpowiedź nie każdemu się spodoba
-
Lightyear 0 – samochód elektryczny zasilany słońcem. Jest „wegański” i bardzo drogi
-
Z elektryka do rikszy. Tak wygląda drugie życie akumulatorów według Audi
-
Volkswagen ID. Buzz – „cyfrowy salon” na kółkach. Naładujemy w nim laptopa i pojedziemy na wycieczkę
Zostaw komentarz: