Karolina Chojnacka

„Superswede” – filmowa biografia Ronniego Petersona

Ronnie Peterson to jeden z najlepszych zawodników Formuły 1, który nigdy nie wywalczył tytułu mistrzowskiego. Film dokumentalny „Superswede” opowiada historię słynnego Szweda, który zginął w wyniku obrażeń odniesionych podczas GP Włoch w sezonie 1978.

W latach 70. XX wieku Ronnie Peterson był jedną z największych gwiazd Formuły 1. Wystartował w 123 wyścigach i wygrał 10 z nich. W 1973 roku miał szansę na zdobycie tytułu mistrza świata, ale seria awarii jego Lotusa mu to uniemożliwiła. Zmarł tragicznie w wyniku obrażeń odniesionych podczas GP Włoch w 1978 roku.

Po starcie wyścigu bolid Petersona został trącony przez samochód Jamesa Hunta. Szwed uderzył w bandy, a jego Lotus stanął w płomieniach. Próbujący wyminąć go kierowcy wpadali na siebie i skończyło się na gigantycznym karambolu. Z płonącego bolidu Petersona wyciągnął Hunt. Szwed miał złamane obie nogi. Akcja ratunkowa była wyjątkowo powolna, służby medyczne zostały wpuszczone na tor dopiero dwadzieścia minut po wypadku! Tuż po karambolu Peterson był świadomy, rozmawiał z lekarzami, a po trafieniu do szpitala wyraził zgodę na operację kończyn, w których zalegały odłamki kości. Wydawało się, że operacja zakończyła się powodzeniem, a Szwed będzie powoli wracał do zdrowia. W nocy szpik kostny z fragmentów kości dostał się jednak do krwiobiegu, co spowodowało stworzenie zatorów w ważnych narządach: płucach, wątrobie i mózgu. Rano światem F1 wstrząsnęła wiadomość o śmierci Ronniego Petersona.

Przeczytaj też: Niki Lauda i James Hunt w filmie „Rush” – trailer

„Superswede: A Film About Ronnie Peterson” składa się głównie z archiwalnych nagrań wyścigów F1, co stanowi nie lada gratkę dla fanów królowej sportów motorowych. W dokumencie kibice zobaczą także wypowiedzi kilku byłych kierowców o swoim rywalu, między innymi Nikiego Laudy, Emersona Fittipaldiego, Jackiego Stewarta czy Mario Andrettiego.

Przeczytaj też: Hugh Jackman jako Enzo Ferrari? Powstanie film o legendarnym Włochu

Najmłodsi fani Formuły 1 o latach 70. jedynie słyszeli. Film „Superswede” będzie więc dla nich świetną okazją, by zobaczyć słynne wyścigi i bolidy, przy okazji poznając historię jednego z najwybitniejszych kierowców tamtej dekady. Dla starszych kibiców, dokument będzie doskonałym pretekstem, by przypomnieć sobie dawne czasy i cudowne brzmienie silników V8. 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Mój ulubiony kierowca w tamtym czasie. Strasznie przeżyłam jego śmierć. Z chęcią obejrzę film chociaż będzie to nadal bolesne.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze