Karolina Chojnacka

Stefano Domenicali nowym szefem Formuły 1

Stefano Domenicali po kilku latach przerwy wraca do Formuły 1. Włoch zostanie jej nowym prezesem i dyrektorem generalnym.

Stefano Domenicali pożegnał się z Formułą 1 po sezonie 2014, kończąc sześcioletni okres swojej kariery w roli szefa zespołu Ferrari. Związków ze sportami motorowymi jednak nie zerwał całkowicie i został szefem komisji ds. wyścigów samochodów jednomiejscowych w FIA. W  2016 roku został dyrektorem generalnym Lamborghini.

Stefano Domenicali wracając do Formuły 1, przejmie stanowisko, które do tej pory zajmował Chase Carey. Włoch zacznie pełnić swoje nowe obowiązki już w 2021 roku.

Jestem podekscytowany dołączeniem do organizacji Formuły 1, sportu, który zawsze był częścią mojego życia. Urodziłem się w Imoli i mieszkam w Monzy. Pozostawałem w kontakcie ze sportem dzięki mojej pracy w Komisji FIA ds. wyścigów samochodów jednomiejscowych i nie mogę się doczekać nawiązania kontaktu z zespołami, promotorami, sponsorami i wieloma partnerami w Formule 1, ponieważ nadal będziemy rozwijać ten biznes.

Domenicali podejmując się nowej pracy automatycznie rezygnuje z funkcji dyrektora generalnego Lamborghini.

Przeczytaj też: GP Rosji: Bottas wygrywa, dzięki błędowi Mercedesa, Hamilton tworzy teorie spiskowe

Żegnający się z F1 Chase Carey, już wcześniej przyznawał, że nie zamierza zostawiać w królowej sportów motorowych na dłużej. Po zrealizowaniu powierzonych mu przez Liberty Media zadań – doprowadzenia do podpisania przez wszystkie zespoły nowego Porozumienia Concorde i sfinalizowania prac nad nowymi, rewolucyjnymi przepisami technicznymi, które wejdą w życie w 2022 roku – ma poczucie dobrze spełnionego obowiązku:

Poprowadzenie Formuły 1, prawdziwie globalnego sportu z bogatą historią w ostatnich siedemdziesięciu latach, było zaszczytem. Jestem dumny z zespołu, który nie tylko przeszedł przez niezwykle wymagający rok 2020, ale powrócił z determinacją w obszarach zrównoważonego rozwoju, różnorodności i integracji. Jestem przekonany, że stworzyliśmy solidne podstawy do rozwoju tego biznesu w perspektywie długoterminowej.

Chase Carey pozostanie jednak w strukturach zarządzających F1 w roli niewykonawczego prezesa. Może w tej roli pozostać kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Taki układ stanowisk oznacza, że Domenicali w pełni wejdzie w rolę szefa Formuły 1, a Carey zostanie na nowym stanowisku, które można określić jako doradcze. W ten sposób zmiana szefa Formuły 1 nie będzie rewolucją, a płynną, spokojną zmianą.

Przeczytaj też: Volkswagen w Formule 1? FIA na to liczy

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze