Ewa Kania

Spóźnisz się kilka dni, zapłacisz 7000 zł. Kierowcy muszą przygotować się na nowe kary

Kierowcy boją się nowego taryfikatora mandatów (a przynajmniej część kierowców), a tymczasem na kierujących czekają także inne, jeszcze wyższe kary. Jedna z nich pójdzie w górę już wkrótce.

Jaką grzywnę może dostać kierowca w 2022 roku?

Rok 2022 był pełen poważnych zmian, mających na celu zdyscyplinowanie kierowców. Zaczęto od podniesienia maksymalnego mandatu do 2500 zł, a 17 września doszła zasada recydywy, która może podwoić karę. Z kolei 6000 zł to maksymalna kwota kumulacji mandatów za kilka wykroczeń.

Najwięcej emocji budzi oczywiście zapis o 30 tys. zł grzywny, jaką może wymierzyć nam sąd. Jest to jednak kwota maksymalna i musielibyśmy mieć naprawdę sporo na sumieniu, żeby sąd wydał taki wyrok.

Kara 7000 zł już od stycznia 2023 roku

Kierowcy muszą przygotować się na kolejne podwyżki już od stycznia przyszłego roku. Tym razem chodzi o kary za spóźnienie się z przedłużeniem polisy OC. Zmiana ta wynika z tego, że kara obliczana jest na podstawie pensji minimalnej, która 1 stycznia wzrośnie do 3490 zł. Sprawi to, że za brak OC zapłacimy:

  • do 3 dni bez OC – 1396 zł
  • od 4 do 14 dni – 3490 zł
  • powyżej 14 dni – 6980 zł

Jak służby mogą sprawdzić brak ubezpieczenia OC?

Wiele osób mylnie sądzi, że brak OC może wyjść na jaw tylko w przypadku kontroli drogowej. Tymczasem nie jest to prawda. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przeczesuje bazy danych i wyłapuje pojazdy, którym wygasło OC, a które nie zostały wyrejestrowane.

Recydywa to nie koniec. Ten kierowca zapłacił jeszcze więcej

Dlatego też zapominalscy, lub osoby które celowo nie opłaciły obowiązkowego ubezpieczenia, mogą się zdziwić, kiedy dostaną informację o nałożeniu na nie kary.

Kiedy ubezpieczenie OC wygasa?

Standardową procedurą jest automatycznie przedłużanie ubezpieczenia OC. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy kupiliśmy używany samochód – obowiązuje na nim polisa wykupiona przez poprzedniego właściciela, ale po jej zakończeniu sami musimy zadbać o nowe ubezpieczenie.

Ubezpieczenie nie zostanie także przedłużone, kiedy zalegamy z opłatami ubezpieczycielowi.

W 2023 roku czeka nas kolejna podwyżka kar za brak ubezpieczenia OC

To nie koniec większych kar dla zapominalskich. 1 lipca 2023 roku ponownie wzrośnie pensja minimalna, tym razem do poziomu 3600 zł. Oznacza to, że wtedy maksymalna kara za brak OC wzrośnie do 7200 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze