Agnieszka Serafinowicz

Recydywa to nie koniec. Ten kierowca zapłacił jeszcze więcej

Od 17 września mamy przepisy o recydywie w wykroczeniach drogowych. Recydywa już obowiązuje, ale niektórzy jakby o tym zapomnieli.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Konina zauważyli Hondę Civic, której kierowca bardzo się śpieszył. Patrol Grupy SPEED postanowił sprawdzić faktyczną prędkość. Wynik pomiaru nie pozostawiał złudzeń. Kierowca jechał o 66 km/h ponad obowiązujące w danym miejscu ograniczenie prędkości. Został zatem zatrzymany.

Po zatrzymaniu 22-latka z Konina okazało się, że kierowca ten złamał ten sam przepis (dotyczący ograniczenia prędkości) po raz drugi od 17 września 2022 roku. Ponieważ od 17 września nie minęły jeszcze dwa lata, a przekroczenie prędkości jest wykroczeniem, które podpada pod nowe przepisy dotyczące recydywy, funkcjonariusze zmuszeni byli ukarać kierowcę dwukrotnie wyższą karą niż bazowo przewidziana w taryfikatorze.

To jednak nie był koniec. Kontrola drogowa wykazała też, że samochód, którym krewki 22-latek jechał zdecydowanie za szybko, w ogóle nie powinien trafić na drogi publiczne, ze względu na liczne usterki. Policjanci stwierdzili, że stan techniczny kompaktowej Hondy pozostawia wiele do życzenia. Auto miało uszkodzony wydech, półosie i nie działał w nim ABS.

Policjanci z konińskiej drogówki musieli nałożyć na 22-latka mandat w ramach recydywy, co oznacza, że grzywna za przekroczenie prędkości wynosi dwa razy więcej niż ta, która jest przypisana do tego wykroczenia – w tym wypadku 4000 złotych. Dodając do tego grzywnę za zły stan techniczny auta, na mandacie pojawiła się suma 6000 złotych.

Recydywa dotyczy tylko wybranych wykroczeń

Pamiętajmy, że kara podwojona za recydywę, czyli powtórne popełnienie takiego samego wykroczenia w czasie krótszym niż 2 lata od popełnienia go po raz pierwszy nie dotyczy wszystkich wykroczeń wymienianych przez najnowszy taryfikator, lecz jedynie wąskiej grupy szczególnie niebezpiecznych naruszeń. Poniżej przypominamy, że oprócz przekroczenia dozwolonej prędkości recydywą objęte są następujące wykroczenia:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;
  • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;
  • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
  • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;
  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze