Agnieszka Serafinowicz

Przekroczone 24 punkty karne – jak odzyskać uprawnienia w 2022 roku?

24 punkty karne, a niekiedy tylko 20 takich punktów wystarczy by utracić uprawnienia do prowadzenia pojazdów. A jak te uprawnienia odzyskać?

Od 17 września 2022 roku przekroczenie limitu punktów karnych jest nie tylko „łatwiejsze” dla kierowców popełniających wykroczenia, ale też trudniej będzie je odzyskać po utracie. Jakie wymagania muszą spełnić kierowcy, którzy stracą uprawnienia za punkty karne?

Punkty karne – limit bez zmian, ale łatwiej je nazbierać

Po wprowadzeniu zmian w przepisach, nie uległ zmianie limit punktów karnych, którego przekroczenie automatycznie skutkuje utratą uprawnień. Tak jak przed 17 września 2022 roku, wynosi on obecnie 24 punkty dla kierowców, którzy prawo jazdy mieli dłużej niż rok oraz 20 punktów dla świeżo upieczonych uprawnionych, którzy dokumentem umożliwiającym jazdę samochodem posiadali krócej niż 12 miesięcy. W znacznym stopniu wzrosły jednak kary punktowe za wiele wykroczeń. W naszym wcześniejszym materiale wymieniałyśmy wykroczenia karane najwyższą liczbą punktów karnych, która obecnie – za pojedyncze wykroczenie – może wynosić nawet 15 punktów. W rezultacie obecnie popełnienie już zaledwie dwóch wykroczeń, z których przynajmniej jedno jest najwyżej „punktowane” może skutkować utratą prawa jazdy.

Kumulacja – jeszcze łatwiej stracisz prawo jazdy

Wystarczy np. sytuacja, w której kierowca zostaje złapany na fotoradarze za bardzo szybką jazdę (za co można otrzymać – zależnie od wartości przekroczenia prędkości – do 15 punktów karnych) i na zdjęciu z fotoradaru widać, ze rozmawia przez telefon (za co jest obecnie 12 punktów karnych). Jedno zdjęcie i tracimy prawo jazdy. Takich sytuacji, w których policjanci mogą kumulować punkty karne za wiele popełnionych raz za razem wykroczeń jest znacznie więcej. Niestety, ale jeżeli myślicie, że wystarczy pójść na kilkugodzinny kurs doszkalający i rozwiązać problem, to jesteście w błędzie. Sytuacja się zmieniła. Co może zrobić kierowca, który stracił uprawnienia za przekroczenie limitu punktów karnych?

Jak odzyskać uprawnienia? Przypadek pierwszy: młody kierowca

W przypadku osób, które prawo jazdy posiadały krócej niż 12 miesięcy i w wyniku swojej jazdy przekroczyły limit 20 punktów karnych, sprawa jest bardzo prosta, choć – niełatwa dla kierowców. W takim przypadku młody kierowca jest w praktyce kasowany z systemu i traktowany przez prawo tak, jakby nigdy nie miał prawa jazdy. Chcąc zatem odzyskać uprawnienia musi on przejść pełną ścieżką kursanta ubiegającego się o stosowne uprawnienia do prowadzenia pojazdów: zapisać się na kurs, przejść stosowne badania, a następnie po ukończeniu kursu przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Poprawne zaliczenie części teoretycznej i praktycznej sprawia, że ponownie mogą oni otrzymać prawo jazdy.

Jak odzyskać uprawnienia? Przypadek drugi: doświadczeni kierowcy

Jeżeli limit 24 punktów karnych przekroczy kierowca, który miał uprawnienia do prowadzenia pojazdów dłużej niż rok, wówczas procedura odzyskiwania uprawnień wygląda nieco inaczej. Tacy kierowcy nie tracą formalnie uprawnień, lecz zostają one im zawieszone. Oznacza to, że nie muszą oni, podobnie jak „młodzi kierowcy” przechodzić całej ścieżki kurs + egzamin na prawo jazdy. Odwieszenie uprawnień nastąpi gdy kierowca spełni dwa istotne warunki: przedstawi zaświadczenie o pozytywnym przejściu badań psychologicznych oraz zda egzamin sprawdzający kwalifikacje. Jest to taki sam egzamin, jaki zdają kursanci po ukończeniu szkolenia przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy. Faktyczna postać egzaminu zależy od kategorii uprawnień, które zostały kierowcy zawieszone, bo – o czym warto pamiętać – przekroczenie limitu punktów karnych powoduje utratę (zawieszenie) uprawnień wszystkich posiadanych wcześniej kategorii!

Jeżeli kierowca zda egzamin sprawdzający, wówczas licznik punktów karnych resetuje się do zera, a prawo jazdy wraca do osoby, która wcześniej przekroczyła limit punktów karnych. Jeżeli jednak kierowca nie zda egzaminu sprawdzającego (a ma tylko jedno podejście), wówczas jest on – podobnie jak „młody kierowca” – całkowicie usuwany z systemu i musi ponownie przejść całą ścieżkę jak osoba, która nigdy prawa jazdy nie miała: zapisać się na kurs szkoleniowy i zdać egzaminy. Jeżeli np. kierowca miał uprawnienia do wielu kategorii (A, B, C, C+E itd.) do ich odzyskania musi przejść egzaminy na każdą z nich.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze