Nadchodzą zmiany w przepisach dla kierowców - ułatwienia dot. praw jazdy, kart pojazdu czy rejestracji samochodu

Nadchodzą zmiany w przepisach dla kierowców - ułatwienia dot. praw jazdy, kart pojazdu czy rejestracji samochodu

28 maja 2020
O planowanych zmianach mówi się już od zeszłego roku. Jednak dopiero teraz do sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który ma wprowadzić szereg ułatwień dla kierowców.
Loading module...

Czy muszę mieć przy sobie prawo jazdy?
Nadchodzące zmiany bywają nazywane pakietem deregulacyjnym. Jednym z bardziej wyczekiwanych zapisów jest zniesienie obowiązku noszenia ze sobą prawa jazdy. Zamiast tego korzystać będzie można z „cyfrowego” prawka, które będziemy mieć w swoim smartfonie, za pośrednictwem aplikacji mPojazd (będącej rozszerzeniem już dostępnej usługi mObywatel).

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące - od kiedy do kiedy?
Jednocześnie zmieni się procedura zatrzymywania prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Obecnie, jeśli podczas kontroli oświadczymy, że nie mamy ze sobą blankietu, będziemy zobowiązani do przekazania go starostwu powiatowemu i dopiero od tego momentu rozpocznie się bieg kary. Po nowelizacji uprawnienia zostaną nam odebrane i przywrócone po 3 miesiącach „zdalnie”.

Przeczytaj też: Epidemia epidemią, a drogówka czuwa i zatrzymuje prawa jazdy

Brak karty pojazdu i naklejki, zachowanie tablicy rejestracyjnej
Kolejne nowości, również od dawna oczekiwane przez kierowców, to uproszczenia przy rejestracji samochodu. Zlikwidowana zostanie karta pojazdu, co oznacza nie tylko jeden dokument do przechowywania mniej, ale także oszczędność 75 zł. Zniesiona będzie też konieczność stosowania naklejki kontrolnej na szybie z numerem rejestracyjnym (oszczędność 18,50 zł). Po wprowadzeniu nowelizacji pojawi się także możliwość zachowania już posiadanych tablic rejestracyjnych i przełożenia ich na nowe auto.

Rejestracja auta przez salon samochodowy, a złomowanie samochodu przez firmę
Z kolei kupując samochód w salonie, będziemy mogli upoważnić salon do zarejestrowania pojazdu w naszym imieniu i odebrania tymczasowych tablic rejestracyjnych. Z drugiej strony po zezłomowaniu auta nie będziemy musieli udawać się do urzędu - wszystkim zajmie się stacja demontażu.

Przeczytaj też: Tablice rejestracyjne - skróty i oznaczenia. Rozszyfruj miasta, organizacje i źródło napędu

Czasowe wyrejestrowanie samochodu
Na koniec niestety zła informacja - według obecnego projektu przepisów, ma się w nich pojawić zapis o czasowym wyrejestrowaniu pojazdu, ale nie chodzi tu o samochody użytkowane sezonowo. Możliwość taką otrzymają jedynie właściciele aut wymagających poważnych napraw. Raz na trzy lata będzie można czasowo je wyrejestrować na czas od 3 do 12 miesięcy.

A kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia tych zmian? Najpierw nowelizacja musi przejść cały proces legislacyjny. Następnie opisywane powyżej zmiany będą wprowadzane stopniowo, zależnie między innymi od uwarunkowań technicznych, jak wdrożenie odpowiednich systemów.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!