Edyta Klim

Słowenia na motocyklu – top 10 miejsca i trasy (video)

Słowenia na motocyklu to świetny pomysł na wakacyjny wypad. Mimo niewielkiej powierzchni, kraj ten ma góry, morze i wiele innych atrakcji wartych zobaczenia.

Słowenia to niewielkie państwo Europy, przez które zwykle przejeżdżamy przy okazji wakacyjnych wypadów do Chorwacji i Włoch. Kraj ten oferuje jednak wiele atrakcji, a Triglawski Park Narodowy, który niemal w całości leży na obszarze Alp Julijskich, gwarantuje niezapomniane trasy motocyklowe i krajobrazy. Dlatego Słowenia na motocyklu to jest świetny pomysł!

Słowenię zamieszkuje tylko ok. 2 mln mieszkańców, a język słoweński jest jednym z trudniejszych do nauki języków i posiada wiele dialektów. To jedno z najbardziej zielonych państw na świecie, bo prawie połowę kraju porastają lasy. Do tego 90% powierzchni kraju leży na wysokości ponad 300 m n.p.m., a Triglav to najwyższy szczyt Słowenii, który ma 2864 m n.p.m.. Słowenia słynie także ze zjawisk krasowych – szacuje się, że w południowo-zachodniej części kraju znajduje się ok. 7000 tys. jaskiń!

Zobacz także: Wakacje 2023 – przepisy drogowe w różnych krajach. O czym warto pamiętać?

Spis treści

Słowenia na motocyklu – top 10 miejsca i trasy

Słowenia na motocyklu – miejsca:

Jaskinia Postojna i Jaskinie Szkocjańskie

Na terenie Słowenii odkryto wiele jaskiń, a Postojna i Jaksinie Szkocjańskie należą do tych najpopularniejszych. Mają one zupełnie inny charakter. Zwiedzanie jaskini Postojna rozpoczyna się od jazdy kolejką, a potem pieszo można z bliska podziwiać różnorodność nacieków i form jaskiniowych. Po drodze można zgłębiać wiedzę, dzięki audio-przewodnikowi po polsku.

Jaskinie Szkocjańskie są bliżej sił natury (i płynącej tam rzeki), przestrzenne i lekko mroczne – nie bez powodu znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie można tam robić pamiątkowych zdjęć.

Zamek Predjamski

Zamek Predjamski to największy zamek jaskiniowy na świecie – wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Jego ściany łączą się ze ścianami jaskini, a odnowione pomieszczenia zamku i jego wyposażenie ukazują, jak żyli, walczyli i pracowali jego mieszkańcy. Za zamkiem są 4 poziomy jaskiń, a jeden z nich, tzw. korytarz Erazma jest dostępny dla zwiedzających. Zamek można zwiedzać z polskim audio-przewodnikiem i poznać min. ciekawą historię Erazma, hrabiego i rozbójnika.

Jezioro Bled

Jezioro Bled to najsłynniejsze jezioro Słowenii z charakterystyczną wysepką na środku (Blejski Otok). Woda jest w nim krystalicznie czysta i ciepła, dzięki aktywnym źródłom termalnym. Na wyspie stoi kościółek Maryi Wspomożycielki, a prowadzi do niego 99 kamiennych schodów. Turystów przyciąga tam też bardzo popularny dzwon życzeń. Na wysokiej skale, nad północnym brzegiem jeziora Bled, stoi najstarszy zamek Słowenii – Blejski Grad, gdzie obecnie mieści się muzeum.

Jezioro Bohinjskie

Jezioro Bohinjskie to największy i najgłębszy stały zbiornik wodny w Słowenii w dolinie polodowcowej. Woda jest w nim turkusowa i czysta, a okolica zachęca do pieszych wędrówek. W miejscowości Ukanc jest start kolejki gondolowej na szczyt Vogel, ze wspaniałą panoramą na alpejskie szczyty i jezioro.

Wybrzeże – Piran, Koper, Isola

Słowenia ma 46 kilometrów wybrzeża i warto tam zajrzeć do uroczych miasteczek: Piran, Koper i Isola (takie słoweńskie trójmiasto). Każde z nich ma inną historię, przez co też nieco inną charakterystykę i zabudowę.

Lublana

Lublana to stolica Słowenii, która zachowała ślady 4000 lat swojej historii. Warto poświęcić chociaż jeden dzień na zwiedzenie tego miasta, a ułatwia to karta turysty, dzięki której można poznać 20 zabytków, jeździć komunikacją i kolejką linową, zwiedzać z przewodnikiem, popłynąć statkiem, pojechać rowerem, zobaczyć muzea i zoo – a to wszystko w cenie 36 euro/24h. Szczegóły: www.visitljubljana.com

Słowenia na motocyklu – trasy

Przełęcz Vrsic

Przełęcz Vrsic to najwyższa, przejezdna przełęcz w Alpach Julijskich, która łączy turystyczne miejscowości Kranjska Gora na północy z Trenta na południu. To dokładnie 24 zakręty od strony północnej i 26 od strony południowej. Część z tych zakrętów ma swoje szczyty pokryte kostką, co dla motocyklistów może być lekkim dyskomfortem. Jednak przepiękne widoki na Alpy gwarantowane!

Mangartska Droga

Mangartska Droga to ekscytująca trasa ok. 12 kilometrów w jedna stronę, gdzie pokonamy 980 m przewyższenia, 5 tuneli w skale i sporą ilość zakrętów, także takich nad przepaściami. Wjazd na trasę jest odpłatny ok. 10 euro, a droga bywa przejezdna w całości jedynie w letnie miesiące.

Dolina Soczy

Przez piękną dolinę prowadzi droga, która wije się wzdłuż koryta rzeki Socza. Rzeka ta ma wyjątkowy, turkusowy kolor na całej długości, który zawdzięcza podłożu ze skał wapiennych i marglu. Ma ok 26 zakrętów i obfituje w malownicze krajobrazy. Po drodze można zatrzymać się przy wodospadach, jeziorze, czy wąwozie Tolmin.

Dolina Logarska

Dolina Logarska to krajobrazowy park w Alpach Kamnicko-Sawińskich, do którego jest płatny wjazd (7 euro). Droga jest częściowo zalesiona, ale też obfituje w górskie krajobrazy. Nie tyle ma walory dla motocyklistów, co dla wielbicieli cudów natury, warto więc wziąć ze sobą buty na zmianę i dać się ponieść nogom. Z ostatniego parkingu, pieszo można się udać na 90 metrowy wodospad Rinka z punktem widokowym Orle Gniazdo, a w okolicy są jeszcze 3 inne wodospady.

Solcava Panoramic Road

Solcava Panoramica to najbardziej znana panoramiczna droga Słowenii, wśród pięknych widoków na okoliczne szczyty górskie i doliny. Droga zaczyna się od miasteczka Solcava i ciągnie się ponad trzema dolinami przez około 20 km.

Więcej o Słowenii: https://www.visitslovenia.pl

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze