Quantcast
Ewa Kania

Skończył mi się przegląd samochodu – czy mogę pojechać na badanie na kołach? Nie mamy dobrych wieści

Badanie techniczne samochodu dla niektórych jest tylko formalnością, ale formalnością bardzo istotną, o której nie można zapominać. Każdemu może się jednak zdarzyć o nim zapomnieć i pojawia się wtedy problem - czy autem bez przeglądu można pojechać na przegląd?

Spis treści

Czy można pojechać do Stacji Kontroli Pojazdów autem z nieważnym przeglądem?

O przeglądzie samochodu jest teraz łatwo zapomnieć, jak nigdy wcześniej. Ponieważ nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu, wiele osób przechowuje go gdzieś w szufladzie czy szafce z innymi dokumentami. Nie przypomina nam on swoją obecnością, że warto do niego zajrzeć i przypomnieć sobie, kiedy kończy się nam przegląd.

Kiedy wreszcie to zrobimy i przekonamy się, że przegląd już nam minął, pierwszym odruchem jest jak najszybsze udanie się do Stacji Kontroli Pojazdów na przegląd. Szkopuł w tym, że wsiadając do takiego samochodu, złamiecie prawo.

Co grozi za jazdę samochodem bez przeglądu?

Jeśli wsiądziecie za kierownicę samochodu, który nie ma przeglądu, scenariuszy jest kilka. Jeśli nie traficie na żaden patrol policji, ani nic nie wydarzy się po drodze, będziecie mogli odetchnąć z ulgą. Upiekło się wam.

Gorzej jeśli zatrzyma was policja i sprawdzi, że wasz samochód nie ma przeglądu. Za coś takiego grozi mandat przynajmniej 1500 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Policjant wypisze za to kwitek, który pozwala na dalszą jazdę w celu wykonania badania technicznego. Macie na nie 7 dni.

W o wiele gorszej sytuacji są właściciele samochodów leciwych, których stan może budzić zastrzeżenia. Policjanci mogą wtedy dokonać oględzin pojazdu, sprawdzić działanie podstawowych elementów, takich jak oświetlenie, hamulce, czy układ kierowniczy. Mogą również odbyć jazdę próbną. Jeśli samochód wzbudzi ich wątpliwości co do pełni sprawności, mogą zakazać dalszej jazdy i konieczne będzie wezwanie lawety. W takiej sytuacji wysokość mandatu też może być większa – nawet 5000 zł.

Bywasz irytującym sąsiadem? Tam odbiorą ci za to auto! Policja właśnie zarekwirowała dwa Lamborghini

Co się stanie, gdy będę mieć wypadek autem bez przeglądu?

Jeśli w drodze na przegląd, będziecie brać udział w kolizji lub wypadku, możecie wpaść w poważne kłopoty. Nie musicie, ale szanse są spore. Podczas wyjaśniania przyczyn zdarzenia, policja z pewnością weźmie pod uwagę fakt, że wasz pojazd nie miał przeglądu. Na szczęście nie przesądza to automatycznie o winie. Jeśli za przyczynę zdarzenia zostanie uznany na przykład fakt, że nie zahamowaliście w porę, to biegły oceni stan hamulców w waszym pojeździe oraz stan opon. Jeśli nie będą one budziły zastrzeżeń, to brak badania technicznego nie będzie stanowił jednej z przyczyn zdarzenia.

Jeśli jednak biegły dopatrzy się w waszym samochodzie usterek, które mogły odegrać rolę w przyczynieniu się do zdarzenia drogowego, możecie mieć problemy. Wszystko zależy od oceny sytuacji przez policję, ewentualnie sąd, ale łatwo sobie wyobrazić sytuację, w której to nie wy popełniliście błąd na drodze, ale zostaniecie uznani współwinnymi, ponieważ kierując pojazdem sprawnym, uniknęlibyście zdarzenia.

Czy ubezpieczenie działa, jeśli nie mam przeglądu?

Teoretycznie tak. Jeśli spowodujecie kolizję samochodem bez przeglądu, to ubezpieczyciel nadal może wypłacić odszkodowanie drugiemu kierowcy z waszego OC. Jeśli policja uzna, że wasze auto, pomimo braku przeglądu, było w pełni sprawne, powinno być OK.

Jeśli jednak służby dojdą do wniosku, że stan techniczny waszego pojazdu, przyczynił się do zdarzenia, możecie mieć problemy. Ubezpieczyciel może wtedy próbować wystąpić do was z roszczeniem zwrotu części wypłaconego drugiemu kierowcy odszkodowania, ponieważ do zdarzenia doszło przez wasze świadome zaniedbanie.

Czy zapłacę więcej za przegląd samochodu, jeśli przyjadę po terminie?

Diagności nie pobierają żadnych dodatkowych opłat, jeśli przyjedziecie na przegląd spóźnieni. Taki pomysł pojawił się jednak w długo oczekiwanej nowelizacji, dotyczącej zasad przeprowadzania przeglądów technicznych. Można się więc spodziewać, że prędzej czy później taka dodatkowa opłata się pojawi.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze