Ewa Kania

Nie mam już miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Muszę go wymieniać, czy nie?

Prawie każdy właściciel samochodu, musi co roku stawiać się na okresowym przeglądzie w Stacji Kontroli Pojazdów, przejść badanie i otrzymać pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, potwierdzającą dopuszczenie auta do ruchu. Ale co w sytuacji, kiedy w dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsca na kolejną pieczątkę? Czy trzeba wtedy wymienić dowód rejestracyjny?

Kto nie musi co roku robić badania technicznego?

Większość właścicieli samochodów musi co roku stawiać się w Stacji Kontroli Pojazdów i wykonywać przegląd, potwierdzający sprawność ich pojazdu. Istnieje od tego jednak kilka wyjątków.

Corocznego przeglądu okresowego nie muszą wykonywać właściciele:

  • samochodów nowych (pierwszy przegląd wykonuje się po 3 latach)
  • samochodów 3-letnich (po pierwszym przeglądzie kolejny wymagany jest po 2 latach)
  • samochodów zabytkowych (te pojazdy mogą mieć przegląd „dożywotni”)

Czy trzeba wymieniać dowód rejestracyjny, jeśli zabraknie miejsca na pieczątki?

Obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku braku miejsca na pieczątki potwierdzające przejście badania technicznego był czymś oczywistym. Był, ponieważ stopniowe zmiany przepisów, ułatwiających życie kierowcom, rozprawiły się i z tym problemem.

Obecnie kierowca nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu, ponieważ wszystkie niezbędne informacje policjanci znajdą w systemie CEPiK. Co za tym idzie, kwestia pieczątek w dowodzie rejestracyjnym, przestała mieć znaczenie.

Diagności nadal wbijają pieczątki, ale jeśli nie mamy już na nie miejsca w dowodzie rejestracyjnym, to nie jest to żadnym problemem. Zamiast tego otrzymamy pisemne zaświadczenie pozytywnego zaliczenia przeglądu.

Kiedy musimy mieć przy sobie potwierdzenie zaliczenia przeglądu?

Należy pamiętać, że chociaż przepisy stały się ostatnio bardzo liberalne i kierowca właściwie nie musi mieć przy sobie żadnych dokumentów, są sytuacje, gdy jest to wymagane podczas:

  • spisywania oświadczenia o przebiegu zdarzenia (kolizji)
  • wyjazdu za granicę
  • sprzedaży pojazdu

W pierwszej sytuacji dokumenty oraz potwierdzenie zaliczenia przeglądu są o tyle istotne, że bez nich nie spiszemy oświadczenia i trzeba będzie wezwać policję. Jeśli to my spowodowaliśmy stłuczkę, otrzymamy mandat.

Nowy wzór dowodów rejestracyjnych

Drugi przypadek przypomina, że przepisy o braku konieczności wożenia dokumentów, dotyczą jedynie Polski. W innym kraju musimy mieć wszystkie dokumenty w tradycyjnej formie.

Trzeciej sytuacji chyba nie musimy tłumaczyć – nowy właściciel będzie chciał potwierdzić, że wszystko jest w porządku i pojazd dopuszczony jest do ruchu. Kompletu dokumentów wymagać będzie także urząd, podczas przerejestrowania na nowego właściciela.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby wymienić dowód rejestracyjny z powodu braku miejsca na pieczątki. Wystarczy udać się do urzędu komunikacji i złożyć stosowny wniosek. Koszt wydania nowego dowodu rejestracyjnego to 54 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze