Edyta Klim

Sandra i Fiona – wywiad w pauzie podróży dookoła świata

Sandra i Fiona z ADV Travelbug to spontaniczna para podróżniczek. Połączyła je miłość do siebie i do podróżowania motocyklem po świecie. Razem są silne, niezależne i nie do zatrzymania!

Podróżujesz po świecie, mieszkasz w różnych miejscach – wiesz już gdzie jest „Twoje miejsce na ziemi”? Znalazłaś już takie?

Sandra: Przeprowadziłam się do Londynu, gdy miałam 16 lat. Po studiach i 10-ciu latach pobytu tam, pracy w IT i finansach – miałam dość… Nie chciałam życia spędzić za biurkiem. Dlatego też zimą 2018 roku postanowiłam wynająć mieszkanie na AirBnB i podróżować po świecie. Dochód z wynajmu pozwalał mi na spłacanie kredytu bankowego i pomimo tego, co miesiąc zostawało mi wystarczająco dużo pieniędzy, by dalej podróżować.

Zrezygnowałam z dobrej pracy, dobrej pensji i fajnego stylu życia. Teraz częściej można mnie spotkać w tanich hotelach, w krajach trzeciego świata, kupującą uliczne jedzenie. Jednak nie mogłabym być bardziej szczęśliwa! Tak naprawdę nie wiem, gdzie jest „moje miejsce na ziemi”, ale wiem na pewno, że nie chciałabym wracać do Londynu. Nie przepadam też za życiem w Anglii, bo wolę cieplejsze klimaty. W głębi duszy uwielbiam być koczownikiem i obywatelem tego świata.

Kiedy motocykl zaczął znaczyć dla Ciebie coś więcej? Jaki był ten pierwszy, własny?

Pewnego dnia, moja była dziewczyna zaskoczyła mnie prezentem świątecznym – prawem jazdy na motocykl. Do tego momentu nigdy nie myślałam, że mogłabym jeździć na dużych motocyklach. Ale zakochałam się w nich od pierwszej chwili i nawet kupiłam mój pierwszy motocykl, Suzuki Gladius, jeszcze zanim uzyskałam prawo jazdy. Moja prawdziwa pasja do motocykli narodziła się wtedy, gdy odkryłam podróżowanie motocyklem. 

W 2018 roku kupiłam BMW F800GS, aby podróżować po USA z moją dziewczyną Fioną. Motocykl został w pełni dostosowany, aby pomieścić cały nasz bagaż i miał wszystkie akcesoria do jazdy w terenie. Żadna z nas wcześniej nie wyobrażała sobie podróżowania w ten sposób, ale zawsze chciałam wybrać się na wycieczkę po Stanach Zjednoczonych i motocykl wydawał mi się do tego celu idealny. Jednak, gdy tylko wsiadłyśmy na niego, to tak nam się to spodobało, że zdecydowałyśmy się jechać nim dalej, aż do krańca Ameryki Południowej. A zanim jeszcze tam dotarłyśmy (żeglując razem z motocyklem z Panamy do Kolumbii) zdecydowałyśmy się podróżować motocyklem po całym świecie!

I jak Wam idzie realizacja tak ambitnego planu?

Rok po rozpoczęciu podróży z Kanady do Kolumbii nadeszła pandemia. Nie przypuszczałyśmy, że jej skutki mogą tak wiele zmienić i zostawiłyśmy wszystko w Kolumbii. Po powrocie do Europy miałyśmy jednak szczęście, bo otrzymałyśmy wsparcie od firmy Triumph, która chciała nam pomóc w kontynuowaniu naszego podróżowania. Właśnie wypuścili na rynek swój nowy motocykl Adventure Tiger 900 Rally Pro i czułyśmy się naprawdę szczęśliwe, mogąc na nim zwiedzać Europę. Rok później nadal podróżujemy tylko po Europie, ale podczas kolejnej zimy wrócimy do Kolumbii, aby kontynuować nasze wielkie marzenia.

Zobacz także: ADV Travelbug, czyli Fiona i Sandra-razem przez świat

Poczułaś na własnej skórze (i kościach), że skutki wypadku na motocyklu bywają bolesne. Odzyskałaś pełnię zdrowia?

Tak, w pełni wyzdrowiałam, kości na szczęście się zrosły, ale z pewnością jeżdżę teraz ostrożniej. Do dziś jestem bardzo wdzięczna losowi, że nie pamiętam tego wypadku. Nie sądzę, żebym mogła wrócić na motocykl, po przeżyciu tak poważnego zderzenia, przy pełnej świadomości. Skutki wypadku są jeszcze dziś zauważalne. Jestem niewdzięcznym pasażerem, kiedy jadę z innymi kierowcami, szybko się stresuję, gdy oni nie trzymają się swojej strony pasa. 

Pełna rekonwalescencja zajęła mi około roku. Na początku wciąż miałam problemy ze wspinaniem się po stromych wzgórzach. Podczas naszej podróży po Gwatemali wspinaliśmy się 5 godzin na stromy wulkan, aby zobaczyć prawdziwą lawę. Tego dnia, kiedy dotarliśmy na szczyt i nie odczuwałam bólu, wiedziałam, że wyzdrowiałam na 100%.

Pojawienie się Fiony w Twoim życiu to nie był przypadek? Wiedziałaś od razu, że ona jest dla Ciebie?

Kiedy poznałam Fionę, wypowiedziałam już pracę i kupiłam motocykl w USA. Okazało się, że Fiona też lubiła podróżować i nie miała nic przeciwko rzuceniu pracy dla przygody. W rzeczywistości była główną siłą napędową, która zmieniła małą podróż przez USA – w podróż dookoła świata na motocyklu. Na drugiej randce rozmawiałyśmy już o tym, czy chce wyruszyć w świat i czy może sobie wyobrazić życie bez pracy. Fiona miała również dobrą pracę, jako kierownik ds. zdrowia i bezpieczeństwa w firmie budowlanej i tak jak ja, wynajęła swój dom, aby sfinansować nasze wspólne podróże.


Moje pierwsze spotkanie z Fioną było wyjątkowe, to nie była tylko kolejna randka. W końcu większość ludzi nie rozmawia o podróżowaniu dookoła świata podczas drugiej randki, nie mówiąc już o rezerwowaniu wspólnych wakacji. Mieszkamy dość daleko od siebie, Fiona przejechała 200 mil na nasze pierwsze spotkanie, dlatego zaproponowałam jej nocleg. A tak dobrze się nam rozmawiało, że w końcu została cztery dni. Na naszej pierwszej randce oglądałyśmy razem zachód słońca, a po obiedzie rozmawiałyśmy przez tyle godzin, że oglądałyśmy też wschód słońca… 

Fiona polubiła motocykle od razu?

Fiona już kilka razy jechała na motocyklu, wliczając w to naszą pierwszą randkę. Wiedziała, że ​​chciałaby jeździć motocyklem, ale nie mogła sobie wyobrazić, jak by wyglądało nasze podróżowanie w ten sposób. To wymaga bardzo selektywnego i minimalistycznego podejścia i różni się znacznie od podróżowania z plecakiem. Jednak obie zakochałyśmy się w tej formie podróżowania bardzo szybko.

Zobacz także: Powsigirki, czyli patchworkowa rodzina motocyklowa

Jak wygląda Wasze życie w podróży? Planujecie kolejne etapy jazdy dokładnie, czy spontanicznie jedziecie przed siebie, jak czasu macie dużo? 

Nigdy nie planujemy naszych etapów podróży z dużym wyprzedzeniem, choć doskonale wiemy jakie miejsca, w każdym kraju, chcemy koniecznie zobaczyć. Natomiast sposób, w jaki się tam dostaniemy jest zawsze planowany na bieżąco – „w biegu”. Nigdy też nie rezerwujemy z wyprzedzeniem żadnego zakwaterowania. Zwykle gdzieś docieramy, a potem wchodzimy do hoteli i pytamy o ceny. Mamy też możliwość sprawdzania noclegów na AirBnB lub Booking po przyjeździe, żeby skorzystać z opcji „last minute”.  
 
Należymy do osób spontanicznych. O ciekawych miejscach do zwiedzenia często słyszymy od okolicznych mieszkańców i wówczas nie mamy żadnego problemu, żeby zmienić kierunek jazdy. Dzieje się tak właściwie cały czas, a część z najpiękniejszych miejsc, które widziałyśmy, były właśnie odkryte, dzięki wskazówkom tubylców. Początkowo dałyśmy sobie dwa lata na jazdę z Alaski do Patagonii. Mając jednak większe plany z podróżą dookoła świata, wydłużyłyśmy ten okres do 5 lat. 

Jak się dzielicie zadaniami w podróży, kto się czym zajmuje?

Na ogół omawiamy wspólnie wszelkie ważne decyzje, które musimy podjąć i decydujemy. Generalnie ja najpierw wyszukuję najciekawsze miejsca do zobaczenia i zwiedzenia w krajach, przez które przejeżdżamy. Gdy mamy kuchnię do dyspozycji, to też zawsze dla nas gotuję. Fiona jest bardzo zorganizowana i przygotowana na wszystkie przejścia graniczne, a także odpowiada za nasze pieniądze, papierkową robotę i planowanie tras. Codziennie pakuje też nasze torby, ponieważ jest przekonana, że może to zrobić lepiej. Pomimo, że jest stosunkowo mała, to jest bardzo silna i zdolna do dźwignięcia ciężaru o wadze 110 kg. W związku z tym łatwo sobie wyobrazić, kto jest odpowiedzialny za podniesienie motocykla w razie potrzeby. Kiedy próbuję ja, to motocykl nie porusza się nawet o jeden centymetr (śmiech).
 
Robimy też wiele innych rzeczy. Generalnie ja piszę posty na blogach, podczas gdy Fiona edytuje nasze filmy na YouTube. Kiedy szukamy zakwaterowania online, zwykle korzystam z AirBnB, a ona przegląda możliwości noclegów na Booking. Jeśli chodzi o fotografię, prowadzenie drona i wideografię, to obie się tym pasjonujemy. Prowadzenie motocykla jest moim zadaniem, w związku z tym Fiona zdecydowanie robi mi więcej zdjęć na motocyklu, niż ja jej. 

Częściej śpicie w wynajętych pokojach czy w namiocie? Same gotujecie czy kupujecie posiłki?

Kiedy zaczynałyśmy naszą podróż, nigdy nie planowałyśmy robić biwakowania. Ale okazało się, że zakwaterowanie w USA było tak drogie, że przekraczało nasz budżet. W związku z tym, przeważnie korzystałyśmy tam z couchsurfing’u i w sumie zapłaciłyśmy tylko za 3 motele, podczas naszej trzymiesięcznej podróży. W Meksyku hotele były bardzo tanie, podobnie jak w Ameryce Środkowej, więc nie miałyśmy tam problemów tego typu. Pomimo wszystko, nadal czasami korzystamy z couchsurfing’u, aby mieć kontakt z tubylcami, co nam umożliwia lepszy wgląd w ich życie i kulturę. 

Sytuacja z powodu pandemii się zmieniła. Europa jest droga, a podróżując przez Niemcy i Austrię w szczycie sezonu, po prostu nie byłoby nas stać na noclegi w hotelach. Ten fakt zmusił nas do zredukowania naszego bagażu, żeby zmieścić sprzęt kempingowy, najlżejszy i najlepszy, jaki można było znaleźć na rynku. W tym roku będziemy kontynuować noclegi pod namiotem, również przez całą naszą podróż po Anglii i Szkocji. Mamy teraz małą kuchenkę i zamierzamy same gotować jak najczęściej, aby obniżyć koszty. Mam wrażenie, że będziemy dalej biwakować, nawet gdy wrócimy do krajów trzeciego świata. Fajnie jest mieć możliwość zrobienia sobie rano kawy i ugotowania czasami prostego posiłku. 

Czy wymarzona podróż przez USA spełniła Twoje oczekiwania? Było tak, jak się spodziewałaś?

Cała podróż była jeszcze piękniejsza, niż byłyśmy w stanie sobie wyobrazić. Ten kraj jest tak rozległy, że można jeździć godzinami, bez żadnego ruchu na drodze. Kaniony szczelinowe w Utah, formacje z czerwonego kamienia w Monument Valley i Park Narodowy White Sands – były naszymi ulubionymi atrakcjami.

Nie spodziewałam się, że będziemy jeździć w terenie, ale sprzedawca motocykla zaprosił nas na podstawowe szkolenie terenowe. Nauczyłam się wtedy jeździć po szutrze i wstawać na motocyklu – to był pierwszy krok do jazdy terenowej. Nie miałam pojęcia, że ​​Fiona i ja będziemy później przekraczać rzeki, przejeżdżać przez głęboki popiół wulkaniczny i przejeżdżać przez gwałtowne wody powodziowe w Meksyku. Nadal musimy się wiele nauczyć, aby stać się lepszymi kierowcami terenowymi, ale naprawdę to pokochałyśmy.

To, co nie poszło zgodnie z planem, to fakt, że chciałyśmy wjechać w głąb Alaski, ale jest to możliwe tylko w szczycie lata (lipiec/sierpień). Kiedy wjechałyśmy do Kanady w maju, było zbyt zimno i nie mogłyśmy nawet dotrzeć do tej części Kanady, którą chciałyśmy koniecznie zobaczyć. Byłyśmy również rozczarowane, że nasza wiza nie została odnowiona, po ponownym wjeździe do USA. Oznaczało to, że miałyśmy tylko kilka miesięcy na zwiedzanie Stanów Zjednoczonych. To ogromny kraj i jest w nim tyle piękna, że ​​chciałyśmy zostać dłużej. Jechałyśmy przez wiele godzin każdego dnia, żeby zobaczyć wszystko, co chciałyśmy, ale mimo to cała podróż była niesamowita, a wspomnienia niezapomniane!

Jakie macie dalsze plany podróżnicze?

Do końca października będziemy podróżować po Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć z Land’s End (najbardziej wysuniętego na południe punktu Anglii) do John O’Groats (najbardziej wysuniętego na północ punktu w Szkocji). Przejedziemy również TET, czyli 400-milową trasą terenową, prowadzącą przez Anglię. Po powrocie z tego wyjazdu odwiedzę rodzinę w Polsce i wtedy wrócimy do Kolumbii, aby kontynuować naszą podróż dookoła świata.

Strona oficjalna: advtravelbug.com

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze