Quantcast

Coraz mniej diesli na rynku wtórnym – dlaczego? Wpływ ma cena i… ekologia!

W ciągu dwóch lat liczba ofert samochodów używanych z silnikiem diesla spadła o ponad 23 tysiące aut, ale cena wzrosła o 27,5%.

Liczba wszystkich oferowanych samochodów na wtórnym rynku w czasie pandemii, bez względu na rodzaj silnika, skurczyła się o niemal 15%. W lutym 2020 roku liczba oferowanych aut używanych w Polsce wynosiła 271 346 pojazdów, a w marcu 2022 roku rynek zmniejszył się do 231 824 samochodów. Jednak to diesle dotknął największy spadek ofert.

Duży spadek diesli na rynku wtórnym

Od początku pandemii na rynku wtórnym liczba ofert samochodów z silnikiem diesla o zmniejszyła się o 23 410 aut.

W marcu 2020 roku w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, oferowano do sprzedaży 134 348 takich samochodów, a dwa lata później, w marcu 2022 roku – 110 938 aut. Jeszcze ciekawiej przedstawiają się dane za ostatnie trzy lata, ponieważ od 2019 roku liczba samochodów używanych z dieslem spadła aż o 67 182 auta.

Mimo to, diesle wciąż zajmują pierwsze miejsce na rynku wtórnym pod względem liczby oferowanych aut na sprzedaż.

cena paliwa na majówkę 2023
Olej napędowy tanieje już od kilkunastu dni, ale właśnie w długi majowy weekend ma być jeszcze tańszy (fot. materiały prasowe)

Ceny aut idą w górę

Wraz ze spadkiem liczby ofert diesli na rynku wtórnym, ich mediana ceny wzrosła aż o 27,5% z 20 000 złotych w lutym 2020 roku do 25 500 złotych w marcu 2022 roku. To najwyższy wzrost cen wśród wszystkich aut, ponieważ w tym samym okresie mediana cen samochodów z silnikami benzynowymi wzrosła o 18%, a hybryd o 8%.

Najczęściej oferowane do sprzedaży samochody używane z silnikiem diesla na wtórnym rynku w marcu 2022 roku:

  1. Volkswagen Passat       
  2. Audi A4              
  3. BMW 5
  4. BMW 3
  5. Audi A6               
  6. Opel Astra
  7. Volkswagen Golf            
  8. Ford Mondeo  
  9. Ford Focus        
  10. Škoda Octavia  

Najczęściej oferowane do sprzedaży samochody używane z silnikiem diesla na wtórnym rynku w marcu 2022 roku, źródło: AAA Auto

Coraz mniej diesli na rynku wtórnym – dlaczego?

Przyczyn coraz mniejszej liczby oferowanych aut z silnikiem diesla na rynku wtórnym jest kilka. Jedną z nich jest to, że kupujący szukają samochodów ekonomicznych pod względem utrzymania i zużycia paliwa, zwłaszcza teraz, gdy olej napędowy jest droższy niż benzyna.

Drugim powodem jest wiek oraz stan techniczny sprowadzanych do Polski diesli z zagranicy, które są bardziej zużyte niż auta benzynowe, a ich średni przebieg jest wyższy o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

Część osób decydująca się na zakup auta używanego, bierze także pod uwagę kwestie ekologiczne oraz planowane w polskich miastach zakazy wjazdu starych diesli do stref czystego transportu

Źródło informacji: AAA Auto, opracowanie własne

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze