Samochodowe wskazówki dla kobiet w ciąży

Czasami prowadzony styl życia wymaga od przyszłych mam prowadzenia samochodu. Wiemy jednak, że  kobiety w ciąży za kółkiem narażone są na różnego rodzaju zagrożenia. Przedstawiamy kilka sposobów, by zminimalizować jakiekolwiek ryzyko.

fot. Volvo

Jak twierdzi profesor Hank Weiss z Dunedin Schoolof Medicine w Nowej Zelandii, kobiety przede wszystkim powinny zadbać o obecność trzypunktowych pasów bezpieczeństwa (w kształcie litery Y).  Weiss sugeruje, że ułożenie takiego pasa powinno biec poniżej brzucha i wzdłuż bioder, a także na linii ramienia – przez środek klatki piersiowej.

„Prawidłowo ułożony pas gwarantuje bezpieczeństwo przyszłej matki i nienarodzonego dziecka” – dodaje.

Eksperci zaznaczają, by nie umieszczać horyzontalnej części pasa na wysokości talii. „Taka czynność powoduje największe ryzyko z możliwych i należy potraktować to bardzo poważnie”.

Specjaliści wyróżnili jeszcze kilka istotnych wskazówek:

1. Ogranicz konieczność jazdy, szczególnie w momencie zaawansowanej ciąży, kiedy brzuch może znajdować się coraz bliżej koła kierownicy. Jeśli pojawia się nagła potrzeba dłuższej podróży należy stosownie zaplanować trasę uwzględniając czas na postoje (toaleta, stretching nóg). Warto także pamiętać o ostrożności podczas pakowania ciężkich rzeczy do bagażnika.

2. Jeździj ostrożnie – unikaj używania telefonu komórkowego czy znacznego przekraczania prędkości.

3. Zakładaj pas – nie wpływa on negatywnie na dziecko ani matkę, a może uratować życie. Pamiętajmy, by nigdy nie pozwolić na ułożenie pasa wokół brzucha, a poniżej niego, na linii bioder.

4. Pamiętaj o prawidłowej pozycji siedzenia, uwzględniającej przede wszystkim bezpieczną odległość brzucha od koła kierownicy, to jest około 25 cm. Dobrze jest się też upewnić, że koło znajduje się naprzeciw klatki piersiowej.

5. Zadbaj o właściwy naciąg pasa, nie powinien on być luźny. To zapobiegnie uderzeniem w koło kierownicy, a także ochroni przed nagłym ruchem w przód podczas awaryjnego hamowania i pozwoli poduszce powietrznej na prawidłowe działanie.

6. Podczas uczestniczenia w jakiejkolwiek kolizji lub wypadku, należy przede wszystkim sprawdzić bicie serca dziecka. Badania mówią, że stan dziecka nie zawsze jest kompatybilny ze stanem, w którym znajduje się matka.

7. Dbałość o regularne przerwy w czasie jazdy to priorytet. Należy poświęcić kilka minut na stretching nóg i zaczerpnięcie świeżego powietrza.

8. Zjedz coś przed wyjazdem, a także zaopatrz się w zdrowe produkty. Regularna przekąska pozwala na utrzymanie prawidłowego stężenia cukru we krwi, co zapobiega m.in. omdleniom.

Pamiętajmy, by mieć na uwadze powyższe zasady. To pozwoli na bezpieczne użytkowanie samochodu, tym samym nie zagrażając życiu swojemu ani nienarodzonego dziecka.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze