Karina Konys

Samochód elektryczny – klasa samochodowa. Czy są kierunki w szkołach uczące o elektrykach?

Przemysł samochodów elektrycznych prężnie się rozwija, przez co rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą potrafili serwisować pojazdy elektryczne i hybrydowe. Czy w Polsce są szkoły, które kształcą przyszłych specjalistów od samochodów elektrycznych? Czy istnieje coś takiego jak samochód elektryczny - klasa samochodowa?

Czy klasa samochodowa o kierunku samochodów elektrycznych już istnieje i w ogóle ma sens? Jak wiadomo, samochody z napędem elektrycznym lub hybrydowym stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Według danych udostępnionych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) wynika, że pod koniec lipca 2022 roku zarejestrowano w Polsce 52 881 samochodów osobowych i użytkowych z napędem elektrycznym. Od początku tego roku liczba zarejestrowanych samochodów wzrosła o 14 098 sztuk – jest to o 44% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W raporcie PZPM i PSPA możemy dalej przeczytać, że:

„Pod koniec lipca 2022 r. po polskich drogach jeździły 50 679 elektrycznych samochodów osobowych. W pełni elektryczne auta (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 49% (24 748 szt.) tej części floty pojazdów, a pozostałą część (51%) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 25 931 szt.”

Wzrost popularności samochodów elektrycznych i hybrydowych powoduje, że na rynku rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią serwisować tego typu pojazdy. Młode osoby, które lubią motoryzację powinny zastanowić się czy nie chcą kształcić się w tym kierunku, ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów przez najbliższe lata raczej nie będzie maleć. Naukę najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, ale czy w Polsce jest to możliwe? Czy możemy liczyć w naszym kraju na kierunek „Samochód elektryczny – klasa samochodowa”?

Czy są szkoły, w których uczy się o samochodach elektrycznych?

Im szybciej zaczniemy interesować i uczyć się o pojazdach elektrycznych i hybrydowych tym lepiej. Jednak w Polsce wiele szkół nie oferuje nauki z zakresu pojazdów elektrycznych i hybrydowych. W rzeczywistości klas stworzonych z zamiarem nauki o elektromobilności nie jest dużo.

Kierunek samochody elektryczne

Szkoły, które kształcą w tym zakresie to m.in.:

  • Zespół Szkół Samochodowych w Częstochowie – znajdziemy tam klasę: Technik pojazdów samochodowych z innowacją pedagogiczną pojazdy hybrydowe i elektryczne
  • Zespół Szkół Nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego w Lubinie – oferuje klasę wielozawodową – branża motoryzacyjna, w ramach, której możemy kształcić się na elektromechanika pojazdów samochodowych (samochody z napędem hybrydowym oraz z napędem elektrycznym)
  • Zespół Szkół Mechanicznych w Kielcach – oferuje klasę: Technik pojazdów samochodowych z systemami hybrydowymi i elektrycznymi
  • Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie – istnieje tam klasa Mechanik pojazdów samochodowych (szkoła branżowa), w której znajdziemy – jak podają na swojej stronie – odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące m.in. napędów hybrydowych i elektrycznych

W zasadzie są to wszystkie szkoły oferujące klasy nastawione na naukę o pojazdach elektrycznych i hybrydowych, które udało mi się znaleźć. Natomiast, jeśli znasz jeszcze jakąś szkołę, która ma takie klasy, a umknęła mojej uwadze, to daj znać w komentarzu. Może uda nam się powiększyć tą listę. Zależy nam dokładnie na kierunku: Samochód elektryczny – klasa samochodowa lub pokrewnym.

Jednak, jeśli te szkoły są daleko od twojego miejsca zamieszkania, a ty nie chcesz lub nie możesz się przenieść do tych miast, to nic straconego. Wiele szkół oferuje inne klasy, które również rozwiną twoje umiejętności w zakresie elektryki samochodowej. Dobrą alternatywą są klasy kształcące elektromechaników pojazdów samochodowych, czyli potocznie zwanych elektryków samochodowych. Tematy lekcji może nie zawsze będą nawiązywały to pojazdów elektrycznych, ale ukończenie tej klasy będzie dobrą podstawą do kontynuowania nauki na studiach. Kilka uczelni wyższych ma już w swojej ofercie kierunki studiów, które kształcą przyszłych specjalistów od pojazdów elektrycznych.

Ponadto podczas wyboru szkoły, warto zwracać uwagę czy umożliwia ona otrzymanie uprawnienia SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich), ponieważ pracodawcy cenią sobie posiadanie tych uprawnień, np. pracownik serwisowy sieci Premio musi mieć takie uprawnienia, aby serwisować pojazdy elektryczne. Natomiast, jeśli w szkole nie uczą nas za dużo o pojazdach hybrydowych i elektrycznych, to warto tą wiedzę nadrabiać na własną rękę i po zdaniu matury udać się na studia.

Przeczytaj także: W jaki sposób powstaje akumulator do samochodu elektrycznego? Kolejne etapy – od pierwiastka litu do testów końcowych

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać się do klasy samochodowej?

Pierwszą kwestią są oceny, które są ważne, aby dostać się do wymarzonej szkoły i klasy. W tym punkcie warto zajrzeć na stronę szkoły, do której chcemy chodzić i sprawdzić jakie przedmioty są najlepiej punktowane. Jakie przedmioty przeważnie są wskazywane przez szkoły? Najczęściej wymienianymi przedmiotami, na które patrzą szkoły to: j. polski, j. obcy, matematyka, fizyka, chemia, technika i informatyka. W dodatku, warto sprawdzić na stronie szkoły czy nie musimy dostarczyć orzeczenia lekarskiego mówiącego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy.

Kolejną kwestią jest zamiłowanie do przedmiotów ścisłych – nie jest to warunek konieczny, ale ułatwi nam życie i zaoszczędzi nerwów. Przedmioty ścisłe znaczenia nabiorą dopiero na studiach, jeśli będziemy kontynuować naszą edukację. W szkole pomimo braku zapału do uczenia się tych przedmiotów powinniśmy jakoś przetrwać i ją skończyć, ale na studiach może pojawić się problem. Kierunki studiów kształcące specjalistów z zakresu pojazdów elektrycznych i hybrydowych znajdują się na politechnikach, a tam, bez dobrej lub nawet bardzo dobrej znajomości matematyki i fizyki, może być bardzo ciężko, aby ukończyć studia.

Ponadto, kandydat chcący dostać się do klasy, w której będzie uczył się o pojazdach samochodowych powinien przede wszystkim to lubić. Praca mechanika nie jest dla każdego i bywa pracochłonna. Jeśli naprawdę nam zależy na zostaniu specjalistą z zakresu pojazdów elektrycznych, to przetrwamy każdy trudny moment w szkole oraz na studiach.

Kierunki studiów uczące o pojazdach elektrycznych i hybrydowych

Po ukończeniu szkoły i zdaniu matury otwiera nam się kolejna ścieżka do kontynuowania edukacji z zakresu pojazdów elektrycznych i hybrydowych. To czy chcemy kontynuować edukację zależy już tylko od nas. Jeśli uważamy, że ukończenie studiów wyższych nie jest nam potrzebne, to możemy przystąpić do dorosłego życia i zacząć zarabiać poważne pieniądze. Natomiast, jeśli chcemy doświadczyć studenckiego życia, to uczelnie wyższe oferują kierunki, które pozwolą nam rozwinąć swoją wiedzę z zakresu pojazdów elektrycznych. Kierunki, na które możemy się udać to m.in.:

  • elektromobilność (m.in. Politechnika Poznańska, Politechnika Częstochowska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska)
  • mechatronika (w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach możemy wybrać specjalność: samochody elektryczne i hybrydowe)
  • inżynieria pojazdów elektrycznych i hybrydowych (Politechnika Warszawska)
  • mechanika i budowa pojazdów (Politechnika Poznańska)
  • pojazdy samochodowe (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki)

Polskie technika i szkoły branżowe raczej jeszcze nie zaadaptowały się do nowej rzeczywistości, ale stopniowo nabierają świadomości. Skutkuje to powstawaniem osobnych profili klas, w których uczniowie mogą rozwijać swoją wiedzę w zakresie pojazdów elektrycznych i  hybrydowych. Nacisk na rozwój w tym kierunku kładzie się również na uczelniach, przez co powstają oddzielne kierunki studiów o tej tematyce lub do “starych” kierunków tworzy się nowe specjalności, na których studenci mogą poszerzać swoją wiedzę z zakresu pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Samochód elektryczny – klasa samochodowa

Zwiększający się popyt na pojazdy samochodowe z napędem elektrycznym lub hybrydowym powoduje, że na rynku pracy brakuje specjalistów. Jeśli lubisz motoryzację i chcesz wiedzieć jak działają pojazdy napędzane elektrycznie, aby w przyszłości je serwisować lub nawet konstruować, to bez wątpienia warto rozwijać się w tym kierunku. Ukończenie szkoły, a tym bardziej studiów, na których nauczysz się serwisowania tego typu pojazdów sprawi, że raczej  bez problemu znajdziesz zatrudnienie. Obecnie na rynku brakuje specjalistów, a samochody elektryczne dopiero zaczynają podbijać serca Polaków, dlatego w najbliższej przyszłości znalezienie pracy w tej dziedzinie nie będzie trudne. Mamy nadzieję, że takich kierunków jak „Samochód elektryczny – klasa samochodowa” będzie powstawało więcej.

Źródło: premio.pl

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze